“CHP için iktidar olamadıktan sonra her sonuç başarısızlıktır”

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’na adaylığını aylar önce açıklayan Utku Birinci, CHP’nin iktidar olamaması durumunda her sonucun başarısız sayılabileceğini...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’na adaylığını aylar önce açıklayan Utku Birinci, CHP’nin iktidar olamaması durumunda her sonucun başarısız sayılabileceğini belirterek, artık partililerimizin biat halinde çalışmasını istemediklerini söyledi

İzmit İlçe başkanlığına adaylığını erkenden açıklayarak rakiplerinin bir adım önünde geçen CHP'li Utku Birinci çalışmalarını hız kesmeden devam ederken, gazetemizin ilçe başkanlığı adaylığıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Utku Birinci CHP tarafından tanınan ancak kent kamuoyu tarafından çok bilinmeyen bir siyasetçi bize kendinizden bahseder misiniz ?

Şöyle söyleyeyim. 1971 Kocaeli doğumluyum. Baba mesleği olan esnaflıkla işe başlayıp ticari faaliyetlerimi genişleterek arttırdım. Çocukluğumdan bu yana da CHP sevdalısı bir kişiliğim var ve artık bu sevdanın partimizde aktif bir görev olarak çiçek vermesini naçizane bir insanım. Aileden CHP'liyiz anlayacağınız. Geçtiğimiz dönemde de il başkanlarımızdan Cengiz Sarıbay'ın yönetiminde çalıştım. Ondan önceki zamanlarda da partimizin önce gelen isimlerinden Hikmet Erenkaya ile birlikte uzun yıllar siyaset yaptım.

Asıl konumuza gelelim. İlçe başkanlığı seçimleri. Mahalle temsilcilerinden başlayalım. CHP örgütlenmesinde için önemli bir olgu. Bu noktada görüşmelerinizde var mı ? Aldığınız tepkiler nelerdir, destek söz konusu mu mesela?

Mahalle temsilcileri partimiz ve bizim için son derece önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel direği diyebileceğimiz mahalle temsilciliği ekibimizle birlikte planladığımız örgütlenme anlayışı bakımından son derece önemli. Ancak biz mevcut sistemi ayakları yere basan ve işlevsel bir yapılandırma olarak görmüyoruz. Önümüzdeki dönemde mahalle temsilcilerimizin işleyiş bakımından sekteye uğratmadan yalnızca çalışma kapasitesini arttırmayı da hedefliyoruz. Çünkü bu kenti yıllarca şerefle yönetmiş Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok daha iyi bir örgüt yapısını hak ettiğini düşünüyoruz . Mevcut koşullar altında Cumhuriyet Halk Partisi’ne en faydalı olacak çalışmaların ekibimiz tarafından yapılacağını düşünüyorum.

Mesela?

Örnek vermek gerekirse mahalle temsilcilerimizin zaman zaman bir takım önemli ihtiyaçlarının olduğunu ancak bu önemli ihtiyaçların mevcut ekonomik yapılanma vasıtasıyla karşılanamadığını görüyoruz ve izliyoruz. Öncelikle çözülmesi gereken konunun bu olduğunun farkındayız. İlçe yönetimimiz bünyesinde oluşturacağımız bir komisyon vasıtasıyla mahallelerimizin ve temsilcilerimizin maddi manevi tüm ihtiyaçlarını tespit edip çözme amacındayız. Biz istiyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermek dahil, herhangi bir yöntemle partimize hizmet eden herhangi bir birey maddi ve manevi bir problem yaşamasın ve parti için gösterdiği faaliyetleri sorunsuz gerçekleştirebilsin. İlçe başkanı seçilmem durumunda yönetim anlayışımızın temeline bu bakış açısını oturtacağız.

Daha önce ilçe yönetimleri ile ilgili demeçlerinizi biliyoruz. Çok sert olmamakla birlikte yapıcı bir eleştiri anlayışını tercih ettiniz. Peki mevcut il yönetimi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Biz anlayış bakımından Cumhuriyet Halk Partisi’nin şerefli makamlarında görev yapan hiç kimsenin hakkında eleştiriler yağdırmayı doğru bulmuyoruz. Ancak bu anlayış, bugün bu makamlarda oturan kişilerin yanlışları ve eksikleri olmadığı anlamına gelmiyor. Söz konusu duruş insanların şahsına olmamakla birlikte tamamen partimizin iyiliği içindir, bununda bilinmesini isterim.
Öncelikle, Cumhuriyet Halk Partisi’nde gerçek partililerimize yapılmaya çalışılan en amiyane tabiriyle tırpanlama çabasının farkındayız. Biz bu anlayışı doğru bulmuyoruz. Bugün partimiz içinde bulunan devşirme bir anlayış, kentimizin ve partimizin, Sefa Sirmen, Salih Gün ve daha sıralanabilecek birçok ismini by- pass etme, hiçe sayma çabası içerisinde. Biz, “oy verenin bile emeği büyüktür” anlayışı dahilinde, emeğini yıllarını ortaya koymuş insanlara, yıllarca bu partinin karşısında durmuş insanlar tarafından saygısızlık yapılmasına karşıyız.

Çalışmalarınıza gelen en ağır eleştiri nedir?

Açıkça söylemek gerekirse çalışmalarımız ile ilgili çok ağır eleştiri almadık. Mahallelerdeki partililerimiz sürece neresinden katkı koyabileceklerini sormaktalar sürekli.

CHP İzmit İlçe Başkanlığı seçimlerinde kaç aday ile yarışacağınızı ön görüyorsunuz?

Şu an için hiçbir şey net değil aslında. Aday olması muhtemel tüm isimler delege seçimlerini beklemeyi tercih ediyor. Bilindiği üzere biz bunu doğru bulmuyoruz. Ancak yine de bir tahminde bulunmak gerekirse 2 ya da 3 ismin yarışa katılacağını düşünüyorum. Şunu da söylemek isterim ki biz çok mantıklı ve partimiz için faydalı olacağını düşündüğümüz bir çalışma yürütüyoruz. Dolayısıyla insanları da bu çalışmanın çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz. Çünkü bizim çalışmamız lideri ya da başı olmayan kolektif bir çalışma. Artık partililerimizin bir güç odağına bağlı, biat halinde çalışmasını istemiyoruz.

Peki seçildiğiniz günden itibaren CHP için bazı şeylerin farklı olacağından bahsediyorsunuz ? Ne gibi değişiklikler olacak? Parti İzmit'te yeniden ayağa kalkacak mı, ya da eski günlerde olduğu gibi koşacak mı ?

Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ekibimiz her gün yeni projeleriyle önümüzdeki dönem için hazırlıklarını ve çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor. Başarılı olacağımızdan kimsenin şüphesi yok. Hatta bizler yerel seçimler için ortaya koyacağımız projeler için bile şimdiden hazırlanmaya başladık. Başarı bizim için ilk ve istisnasız hedef.

Daha önce gazetelerde çıkan haberlere göre “ Talebimiz ve taahhüdümüz parti içi demokrasidir” demişsiniz. Partilileriniz bundan ne anlamalı ?

Partililerimiz bundan, yıllardır onların olan ancak onlara bir türlü kullanma şansının verilmediği tüm haklarına artık sahip olabileceklerini anlamalılar. Önümüzdeki dönemde görülecek ki genel merkezimizin de ortaya koyduğu anlayış ve slogan çerçevesinde “Herkes için CHP” şeklindeki duruşu pekiştiren hamlelerimiz partimizi herkes için yaşanabilir ve faaliyet gösterilebilir bir yer haline getirecek.

Peki ya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? Sizce Kemal Bey başarılı mı ?

Kemal Bey'in başarılı olup olmadığını herkes uzunca bir süre tartıştı. Bana kalırsa tek başarı CHP iktidarıdır. Kemal Bey'in düşüncesinin de bu yönde olduğunu çok net bir şekilde biliyorum. Eminim ki genel başkanlık makamına oturur oturmaz önünde bulduğu referandum ve genel seçimleri oyunu ve ilgili insan kitlesini genişleterek geçirmesinin ardından, yerel seçimlere hep birlikte bomba gibi hazırlanmamızı sağlayacak ve mutlak başarı için çalışacaktır. Şunu herkes bilmelidir ki Kemal Bey'in gerçek performansının yarısını bile görmedik henüz.

Başta Ulusal basın olmak üzere CHP ideolojinde bir kaymadan ve bir kafa karışıklığından bahsediliyor. Sizce CHP'nin ideolojisi nedir ?

Böyle bir kayma tam anlamıyla söz konusu değil aslında. Ancak az öncede söylediğim gibi, “ Herkes için CHP” söyleminden nemalanmak isteyenler, bu söylemi ve mantaliteyi çarpıtmak niyetindeler. Genel başkanımızın yaptığı parti içi hamlelerle de bunun önüne geçmeye çalıştığını görebiliyorum.
Ayrıca partimiz, ülkemizin, kuruluş aşamasında ortaya koyduğu bütün Kemalist değerlere sahip çıkmak gibi önemli bir vasiyeti yerine getirmeye yüzyıllarca daha devam edecek olan köklü bir kurumdur. Bu ideolojinin değişmesi gibi bir durumda söz konusu bile olamaz.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ile CHP'de oy anlamında bir kayma söz konusu mu ?

Ulusal gazetelerin bazı yorumcularının böyle bir tespiti var. Ancak ben bu tespite katılmıyorum. Ülkesini seven hiçbir bireyin de bu düşünceye katılacağını inanmıyorum. Bir önceki döneme göre oyunu artırmış bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Yeterli mi diye sorarsanız, tabii ki yeterli değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok daha fazla oy alabileceğini düşünüyoruz. Kaldı ki bize göre iktidar dışında hiçbir seçenek yeterli değil. Zaten bu yüzden adayız. Kaliteli, programlı ve kendini iyi anlatan bir çalışmayla partimizin kentimizde ve Türkiye’de gerçek potansiyelini kinetiğe dönüştüreceğini biliyoruz.

Genel Başkanın başarılı olduğundan bahsediyorsunuz, Peki bir yılda 4 MYK değişikliği konusunda neler söyleyeceksiniz ?

Gayet normal. Partimiz olumlu bir değişim sürecinden geçiyor. Genel başkanımız, görüldüğü üzere hiçbir tökezlemeye, hiçbir başarısızlığa müsamaha göstermiyor. Kemal Bey'le çalışmak için başarı ilk şart. Bizde bu duruşu seviyoruz.

Sayın genel başkan birkaç konuşmasında örgüt seçimlerinin delege ile değil de tüm üyelerin katılımıyla yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz, sizce seçimlerin üye bazında yapılması iyi mi olur kötü mü ?

Sadece iyi değil, mükemmel. Daha önce de söylediğim gibi Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermek dahil ortaya koyulan her çalışma son derece önemlidir. Bu nokta da partimize üye olan her ismin delege seçimlerinde söz sahibi olması gerekir. Genel başkanımızın bu konudaki söylemlerini sonuna kadar destekliyor ve çalışmalarımızı bu yönde planlıyoruz.

Son olarak söylemek istediğinizi bir şey var mı partililerinize ?

Son olarak her partilimizin bireysel desteğine açık olduğumuzu belirtmek isterim. Partililerimizin kişilere bağlı olmayan, hür iradenin egemen olduğu bir CHP için bizi tercih etmelerini temenni ediyorum.

11 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR