"Seçimlere dek gerçek işsizlik 6 milyona yaklaşabilir!"

İşte Güneş'in açıklaması: Ekonomide büyüme performansında düşüş biliniyor. Hatta açıklanan büyüme verileri tahminlerin de altında gelişiyor. Bu bir...

İşte Güneş'in açıklaması:

Ekonomide büyüme performansında düşüş biliniyor. Hatta açıklanan büyüme verileri tahminlerin de altında gelişiyor. Bu bir yandan dış açığın küçülmesine neden olsa da, asıl sıkıntı yaratan tarafı işsizliğin artması. Geçen yıla göre işsizlik artışı yüzde 1,2; yani toplam 414 bin kişi daha bu yıl işsiz ordusuna katılmış.

Geçen yılın Haziran ayında resmi ve açık işsizlik oranı yüzde 8,3'tü. Bu yıl aynı ayda bunun yüzde 9,1'e çıktığı görülüyor. Önümüzdeki aylarda özellikle sonbahar verileri ortaya çıktığında işsizliğin daha da artacağı görülecektir.

 

HÜKÜMET ESKİ TANIMLI İŞSİZLİK VERİSİ YAYINLIYOR!

Asıl önemlisi şu; daha önceleri TUİK bir insanın işsiz sayılması için 3 ay iş arama zorunluğu tanımını getiriyordu. Şimdi EUROSTAT tanımı getirilmiş durumda: yani 4 hafta iş arama işsiz sayılmak için yeterli. O halde de işsizlik yüzde 9,1 değil, yüzde 9,9 ediyor. Bu değişikliklere rağmen, hükümetin ısrarla hala eski tanımlı işsizlik verisi yayınlaması ahlaken çok ayıp!

Türkiye'de işsiz sayısı 2,654 milyon değil, 2,854 milyondur! TÜİK bu değişikliği belirtmeyerek açıkça 200 bin işsizi örtbas etmektedir.

 

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5,4 MİLYON!

Üstelik işsiz olup da iş aramayan ama bulsa çalışacak olan "umutsuzlar" da (2,514 milyon kişi) göz ardı edilmektedir. Bunları dâhil ettiğimizde gerçek işsiz sayısı 5,4 milyona yaklaşmaktadır..

Neresinden bakarsanız bakın, 2003 yılından bu yana, yani bu iktidarın başlangıcından bu yana toplam işsiz sayısı 2 milyona yakın daha fazladır.

Önümüzdeki aylarda işsizliğin artacağını belirtmek için müneccim olmaya gerek yok. Seçimlere dek toplam gerçek işsizlik 6 milyona yaklaşabilir. Yani yüzbinlerce kişi daha önümüzdeki aylarda işsiz ordusuna katılacaktır.

Hükümet gerçekleri saklamaya çalışmakta, kurumlar da buna alet olmaktadır. Ekonomide performans hızla düşmektedir ve hükümet yapacağını bilmediği gibi her kafadan ayrı ses çıkmaktadır.

15 Eylül 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR