İshakçılar’a atık su arıtma tesisi

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, köylülerle yaptığı toplantıda İshakçılar bölgesine modüler atık su arıtma tesisi yapacaklarını söyledi.Kocaeli Su ve Ka...

BÜYÜT

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, köylülerle yaptığı toplantıda İshakçılar bölgesine modüler atık su arıtma tesisi yapacaklarını söyledi.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Derince köylerinde yaptığı içme suyu arıtma tesisleri ile altyapı çalışmalarını düzenlediği bilgilendirme toplantısında muhtarlar ile vatandaşlara tanıttı. Bölgede içme suyu arıtma tesisi yaparak arıtılmış içme suyuna kavuşturduklarını belirten İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İshakçılar bölgesine modüler atık su arıtma tesisi yapacaklarını müjdeledi. İshakçılar Çavuşlu köyü kahvehanesinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına İlhan Bayram’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H.İbrahim Kahraman, Genel Müdür Yardımcıları Dr. Bahattin Yanık, Nazır Esirci ve Fatih Yürük, Derince Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ergin ile Kaşıkçı ve Ali Hocalar Su Grubu kapsamında yer alan muhtarlar ile köy sakinleri katıldı.

8 ADET ARITMA TESİSİ
Kocaeli genelinde 7 bin 280 kilometre içme suyu ve 4 bin 410 kilometre atık su şebekesi, 8 adet arıtma tesisi işlettiklerini belirten Genel Müdür İlhan Bayram, Derince ilçesindeki Kaşıkçı Su Grubu kapsamında yer alan kaynak suyunun bulanık olmasından dolayı yapımına başladıkları içme suyu arıtma tesisini, kısa zamanda tamamladıklarını söyledi. Bayram, saatte 50 metreküp suyu arıtacak olan içme suyu arıtma tesisinin Kaşıkçı Su Grubu’nun tamamı ile Alihocalar Su Grubu kapsamındaki bazı köy ve mahallelerinin arıtılmış içme suyu ihtiyacını karşıladığını kaydetti. Bölgedeki köylerin kanalizasyon hatlarını da büyük ölçüde yaptıklarını anlatan Bayram, İshakçılar Çavuşlu da modüler atık su arıtma tesisi yapacaklarını da müjdeledi.

ÇEVRE KİRLENMEYECEK
10 kilometre çapında bulunan köylerin atık sularını toplayarak yaptıkları modüller arıtma tesislerinde arıttıklarını belirten Bayram, Kandıra Bağırganlı’da tamamladıklarını, Karamürsel’de inşaatının devam ettiğini ve İzmit Akmeşe’de çalışmalara başladıklarını kaydetti. Türkiye’de örnek projeler yaptıklarını vurgulayan Bayram, “Türkiye’de şehirlerde bile bulunmayan içme suyu ve atık su arıtma tesislerini köylerimizde yapıyoruz. Bölgede atık su arıtma tesisinin yapılması ile atık sular artık çevreyi de kirletmeyecek” dedi. İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H. İbrahim Kahraman ise, Kaşıkçı İçmesuyu Arıtma Tesisi ile suyun bulanıklık derecesini kriterlerin de altına indirdiklerini söyledi.

15 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR