Benzinde 12 kuruş indirim için şartlar oluştu ama...

Petrolün varil fiyatı arttığında benzin vakit kaybetmeksizin zamlanıyorBenzinde 12 kuruş indirim için şartlar oluştu ama...Son 2 haftadır ham petrol f...

BÜYÜT

Petrolün varil fiyatı arttığında benzin vakit kaybetmeksizin zamlanıyor

Benzinde 12 kuruş indirim için şartlar oluştu ama...
Son 2 haftadır ham petrol fiyatları sürekli düşerken buna karşılık benzin fiyatları yerinde sayıyor. Analistler dolardaki artışa rağmen benzin fiyatının en az 12 kuruş indirilmesi gerektiğini belirttiler

Benzinde yapılan son fiyat ayarlamasından bu yana ham petrol fiyatları yüzde 12’nin üzerinde değer kaybetti. Ancak benzinde beklenen indirimin bir türlü gelmemesi özellikle aracı olanların tepkisini çekmeye başladı. Araç sahipleri zam olması gerektiğinde zammı yapmakta hiç vakit kaybedilmemesinden, indirimde ise yavaş davranılmasından şikayetçi.

Hesap ne diyor?
15 Haziran günü uluslararası borsalarda 1 varil Brent tipi ham petrol (159 litre) 120 dolar seviyesinden işlem görürken, dün akşam itibarıyla Brent tipi ham petrolün varili 104.82 dolara kadar geriledi. Yani petrolün fiyatında yüzde 12’nin biraz üzerinde bir değer kaybı yaşandı.

Buna karşılık iç piyasada doların ateşi biraz yükseldi. 15 Haziran’da 1.6074 TL seviyesinden işlem gören dolar dün itibarıyla 1.6410 TL seviyesine çıktı. Yani petrol düşerken doların fiyatı arttı. Ancak dolardaki artış petroldeki düşüş kadar keskin olmadı. Petrol yüzde 12 değer kaybederken dolardaki artış yüzde 2’nin biraz üzerinde gerçekleşti.

İşte benzinde indirim beklentisini de bu tablo yarattı. Şu an için 95 oktan kurşunsuz benzinin rafineri çıkış fiyatı 1.26 TL seviyesinde bulunuyor. Dolardaki artışa rağmen rafineri çıkış fiyatında yüzde 8’e yakın bir indirim sözkonusu olabilir. Bu da yaklaşık 10 kuruşa denk geliyor. Rafineri fiyatı 10 kuruş indiğinde otomatikman yüzde 18’lik KDV’de de 2 kuruşa yakın bir indirim sözkonusu olacak. Dolayısıyla benzinin pompa fiyatı 12 kuruş civarında düşebilecek.

Matematik böyle derken, rafineri yetkilileri ise indirim için acele edilmediğini zira dolardaki oynaklığın çok fazla olduğunu belirttiler. Dolardaki yükselişin nereye kadar gideceğinin henüz kestirilemediğini ifade eden rafineri yetkilileri ‘İndirim için biraz daha beklemek doğru olacaktır’ görüşünde.

Neden 40 değil de 12 kuruş
Halen 95 oktan kurşunsuz benzin İstanbul’da yaklaşık 4.17 TL fiyatla satılıyor. Dolayısıyla yüzde 10’luk bir indirim bekleyenler içinde hesabı ‘40 kuruş indirim olmalı’ şeklinde yapanlar da var. Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki benzinin fiyatı sadece petrol fiyatından oluşmuyor. Şu anki dağılıma göre 4.17 TL’lik fiyat içinde hammaddeden kaynaklı maliyet 1.26 TL seviyesinde.

Onun üzerine 1.90 TL ÖTV, 0.63 TL KDV olmak üzere vergiler ve dağıtıcı-bayi karı ekleniyor. 4.17 TL’lik fiyata böyle ulaşılıyor. O yüzden indirim hesabını sadece 1.26 TL’lik rafineri fiyatı üzerinden yapmak gerekiyor. Petrolün varil fiyatı 10 dolara da inse, 150 dolara da çıksa 1.90 TL’lik ÖTV değişmiyor.

Dolar 2 yılın zirvesine çıktı
Yunanistan’a yönelik artan endişelerle euro/dolar paritesinin gerilemesi sonucu dolar içeride 2 yılın zirvesi olan 1.6470 TL’ye kadar çıktı. Bir bankacı, “Euro/dolar paritesi gerilediği seviyelerden yükselse de dolar/TL buna pek tepki vermiyor. İç dinamiklere yönelik riskler nedeniyle yabancılar, kuru bu seviyelerde tutuyor” dedi.

Tahvil-bono piyasasında Cuma günü spot ve valörlü kapanışta yüzde 9.13, son işlemlerde ise spotta yüzde 9.14, valörlüde yüzde 9.12 olan 20 Şubat 2013 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9.17’den kapandı.

29 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR