Dumlu, sendikaları unutmadı

CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın da katılımıyla, Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Meh...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın da katılımıyla, Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener ve Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı Turan Yıldız’a, 1 Mayıs İşçi Bayramı ve olağan genel kurul sonrasında oluşan yeni yönetim dolayısıyla, hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

 

Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’inci Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, CHP Kocaeli 10’uncu Sıra Adayı Müh. Kemal Nişancı, CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, sanayi kenti Kocaeli’nin en önemli sendikalarından olan Türk Metal Sendikası ve Harb-İş Sendikası Gölcük şubelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, 1 Mayıs İşçi Bayramını da kutladılar. Ziyarete,  CHP eski İl Genel Meclis üyesi Dursun Genç, Belediye Meclis üyeleri Zafer Şimşek, Ali Aktepe, Özgür Yılmaz ve partililer de katıldı.

 

İŞERİ: HUKUKUN BİTTİĞİ YERDE DEMOKRASİ OLMAZ

İlk olarak, Türk Metal Sendikası Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener’i makamında ziyaret eden Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’inci Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, CHP Kocaeli 10’uncu Sıra Adayı Müh. Kemal Nişancı, CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, sendika üyesi Ford Otosan çalışanları ile de bir araya geldiler. İlk konuşmayı yapan CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, 6500 üyesi bulunan Türk Metal Sen’in ekonomiye katkı sağlayan önemli bir sendika olduğunu belirterek, “Kocaeli ve Gölcük ekonomisine önemli katkılar sunuyorsunuz. Sendikalar ve işverenler bir arada ortak paydada buluşurlarsa daha verimli çalışırlar. Hukukun bittiği yerde demokrasiden söz edilemez. Bugüne kadar iktidar olamadık ama demokrasiyi diktatör rejime sokmaya çalışanların karşısında olduk” diyerek, sözü aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanı olan CHP Kocaeli Milletvekili 10’uncu Sıra Adayı Müh. Kemal Nişancı’ya verdi.

 

NİŞANCI: SANAYİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

İşsizliğin ciddi boyutlarda artış gösterdiğini dile getiren Nişancı, “İşsizliğin arttığı zamanda, işvereninde ciddi bir model uyguladığı görülüyor. İş barışının sağlanması, işçi ve işverenin barışı ile olur. Genel merkezimizin, teknolojik çalışmaları teşvik eden projeleri var. Sanayi üretimine dayalı çalışmalarla, sanayinin desteklenmesi gerekiyor. Böylelikle işsizliğin önüne geçilebilir” diye konuştu.

 

SOLAKOĞLU: FORD’DA KOŞULLAR ZOR

CHP Kocaeli Milletvekili 6’ıncı Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, Ford fabrikasından atılan ilk güvenlik görevlilerin davalarına baktıklarını ileterek, “Bizden fikir aldılar. Ford’a yabancı değilim. Koşullar zor. Bir ülkenin çağdaş demokrasiye ulaşması için siyasi anlamda ötekileştirilmeden, emeğin özgürleştirilmesi gerekir. Emek günümüzde örgütlenemiyor. Örgütlenmenin başladığı yerde önlerine engel konuyor. Sendikal örgütlenmenin önünün açılması, emekçinin haklarının verilmesi gerekiyor. Emekten, emekçiden yana olan tek parti CHP’dir. İş Güvenliği Yasası, CHP’nin çabasıyla yasalaştı ve ciddi önlemler getirildi. CHP, bu dönem dersine çok iyi bir şekilde hazırlandı. 7 Haziran’da sandık başına gitmeden önce, seçim bildirgesinde, emekten yana olan çalışmaları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız” dedi.

 

DUMLU: İŞÇİLERİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ

Av. Solakoğlu’nun sonrasında konuşma yapan CHP 4’üncü Sıra Adayı Ecz. Turan Dumlu, “Biz emekten yana bir partiyiz. İktidara geldiğimiz zaman, emekçi, bugüne kadar alamadığı gerçek haklarını alacak. Yoksul vatandaşlarımıza, hitap eden projelerimiz var. Taşeron işçilik kalkacak ve hakları verilecek. 12 yıldır AK Parti Hükümeti ile bütün yasalar işçiler aleyhine çevrildi. Biz işçilerimizin haklarını koruyacağız. Sendikaların, toplu sözleşmelerin önündeki tüm engeller kalkacak. Haftalık çalışma saatleri 40 saate inecek. Kıdem tazminatına sahip çıkacağız” diyerek açıklamalarda bulundu.

 

AKAR: ROL MODELİM FORD OTOSAN

Ziyarette son konuşmayı yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 25 yıldır Pirelli Fabrikasında görev yaptığını belirterek, “Benim rol modelim Ford Otosan! Çünkü Türkiye’de son dönemdeki yaşam koşullarındaki durumu, Ford Otosan’da görebiliyorduk. ‘’Üç çocuk yapın’’ diyorlar. Kendimi Ford’da çalışan işçi kardeşimin yerine koyuyorum. Maksimumda 1.300 TL maaş veriyorlar. İnsanlar, bu maaşla üç çocuğu yapıp, eğitimden giyime birçok masrafı nasıl karşılayacaklar” dedi.

 

“1.500 TL, HAYALİ BİR RAKAM DEĞİL”

Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsiz olduğunu belirten Milletvekili Akar, “Üniversiteli işsiz sayısı yüzde 30’un üstünde! Asgari ücret 1.500 TL olacak. 1.500 hayali bir rakam değil. Vergi yükünü kaldırdığımızda, 1.500 TL’ye ulaşıyoruz” diye konuştu. Yaşam şartları ile ilgili kaygıların yaşandığını söyleyen Akar, “Çoluk çocuğunuzun geleceğinden endişe ediyorsanız, sizin yaşam şartlarınızın refah seviyesine çıkması, anne babalarınızın daha ucuz sağlık hizmetlerinden yararlanması, torunlarına üç beş kuruş harçlık verebilmeleri için bu değişikliği yapmak zorundasınız” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İKİNCİ ZİYARET YERİ HARB-İŞ

Türk Metal-Sen Gölcük Şubesi’nin ardından Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Milletvekili Adayı Ecz. Turan Dumlu, CHP Kocaeli 6’inci Sıra Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, CHP Kocaeli 10’uncu Sıra Adayı Müh. Kemal Nişancı, CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, CHP eski İl Genel Meclis üyesi Dursun Genç, Belediye Meclis üyeleri Zafer Şimşek, Ali Aktepe, Özgür Yılmaz ve partililer tarafından, Nisan ayı içerisinde yapılan 15’inci Olağan Kurul’da yeni yönetimini oluşturarak, yeniden Türk Harb-İş Sendikası Şube Başkanı seçilen Turhan Yıldız’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunuldu.

06 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR