Kamuda yerli alım için Kurtulmuş’tan destek

Ostim merkezli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ufuk Bayraktar ve yönetim kurulu üyeleri “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanya...

BÜYÜT

Ostim merkezli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Ufuk Bayraktar ve yönetim kurulu üyeleri “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanyalarını ve kamu ihalelerinde yerli alım kararının uygulanması konusunu AKP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile görüştü


Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (Aktif SİAD) Başkanı Ufuk Bayraktar ve dernek yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti. “Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum” kampanyaları hakkında Kurtulmuş’a bilgi veren Bayraktar, bu kapsamda kamu ihalelerinde yerli alım zorunluluğunun uygulanması konusunu dile getirdi.

YERLİ MALI İÇİN DESTEK İSTEDİLER
Bayraktar, Aktif SİAD olarak taleplerini dile getirerek, “Dernek olarak yürütmüş olduğumuz ‘Türkiye’de Üretilen Malı Kullanıyorum’ kampanyamıza destek vermenizi ayrıca kamu ihalelerinde yüzde 15 farkla yerli üretimi destekleyen kanunun uygulanmasını istiyoruz. Üretim yapan kuruluşların, üretim süreci dikkate alınarak ticaret yapan kuruluşlardan ayırt edilmesini ve gelir vergisi oranlarında avantaj sağlanmasından yanayız.
Peşin ithalat dışında, kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekline göre yapılan ithalatta yüzde 6 oranında uygulanan Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin üretim yapan kuruluşlara uygulanmamasından yanayız” dedi.

ORTAK PAZARA ORTAK OLMAK GEREK
Bayraktar, Avrupa Birliği üçüncü ülkeler ile yaptığı serbest ticaret anlaşması ile Türkiye’nin haksız rekabetle karşı karşıya kaldığı, gümrük birliği üyesi olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile aynı şartlarla serbest ticaret anlaşma içerisinde yer alması gerektiği, Ortak Pazarda, sadece pazar değil, ortak olunması gerektiğini dile getirdi.

TAMAMIYLA KENDİNİ YÖNETEN PİYASA YOK
Kurtulmuş ise, Aktif SİAD’ın sürdürdüğü kampanyayı desteklediğini dile getirerek, “Bir piyasa ekonomisi, pazar ekonomisi eyvallah ama dünyanın hiç bir yerinde hiç bir döneminde tamamıyla kendi kendini yöneten piyasa oluşmamıştır. Bunu ekonomi hocası olarak söylüyorum. Yani ülkelerin milli menfaatleri korumadan her şeyi tamamıyla bırakalım, piyasa kendi şartları içerisinde oluşsun diyemeyiz. Zaten hiç kimse de dememektedir. Evet, serbest piyasa ekonomisinden yanayız ama milli menfaatlerimiz açısından da uyumlu olmasını isteriz. Bunun için sizin söylediğiz bu alanda bildiğiniz gibi Başbakanımız yayımladığı genelgede kamu alımlarında belli bir miktarda yerli malı alınmasına teşvik edilmektedir, hatta bu zorunlu hale getirilmektedir” şeklinde konuştu.

DÜNYA’DA TANINAN TÜRK MARKALARI OLMALI
Kurtulmuş, “Türkiye sadece bildik gömlek, pantolon satarak dünya piyasalarında rekabet edemez. Mutlaka markalarımız olacak. Mutlaka her sektörde dünya ölçeğinde tanınan Türk markaları olacak. Bunun için inovasyona, AR-GE'ye olağanüstü yatırımlar yapacağız. Türkiye, bugün geldiği ekonomik seviye itibarıyla makro ekonomik dengelerini oturtmuş, istikrara kavuşmuş bir ülkedir. 2013-2023, yeni vizyonla bu genel dengeleri tutarak makro başarıları mikro başarılarla taçlandırma dönemidir” dedi.

31 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR