TV programlarını hem eleştiriyor hem de izliyoruz

İzmit Belediyesi’nin kadınlara yönelik düzenlediği Medya Okur Yazarlığı konulu seminerin konuğu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz oldu...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin kadınlara yönelik düzenlediği Medya Okur Yazarlığı konulu seminerin konuğu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz oldu. Cumhuriyet Parkı’ndaki İzmit Belediyesi Sanat Merkezi’ndeki seminerde konuşan Halit Yılmaz” Bu gün televizyonlardaki izdivaç programlarını en çok eleştirenlerin başında kadınlar geliyor. Ama bu programları en çok izleyenlerin de kadınlar olması çok manidardır” dedi.

ASIL AMAÇ TİCARİ KARLILIK

Cemiyet Başkanı Yılmaz, medya denince gazete, dergi, televizyon, sinema, radyo, internet vb. çok geniş bir yelpazenin akla gelmesi gerektiğini belirterek” Ülkemizde medyanın ilk düşüncesi eğitimden ziyade ticari karlılıktır. Kişilerin eğitimi, bilinçlenmesi çok da önemli değildir. Ticari bir karlılık varsa o işte olur. Onun için, okuyucu veya izleyicinin okuduğu haber, izlediği diziden kendisinin bir ders çıkarması daha önemlidir. Medya bilinçli şekilde takip edilirse faydalıdır” şeklinde konuştu.

MEDYA CAYDIRICIDIR

Medyanın sık sık eleştirilmesinin yersiz olduğunu da ifade eden Halit Yılmaz” Yapılan haberler nedeniyle medya hep eleştirilip suçlanır. Habere konu olan nedense haberi yapan kadar suçlanmaz. Esasında medya olumsuzlukları haber yaparak bu olumsuzlukların bir daha yaşanmamasına katkı sağlar. Eşine şiddet uygulayan kocanın haberi yapılınca, aynı düşüncede olan başka kocalar kendilerinin de teşhir edileceği korkusuyla bundan vazgeçebilir. Medyanın bu yönünü de anlamak gerekir” dedi.

NEDEN İZLİYORUZ

Soru cevap şeklindeki seminerde Kocaeli Gazeteciler Cemiyet Başkanı Yılmaz, televizyonlardaki izdivaç furyasıyla ilgili olarak da “ Bu gün başta kadınlar olmak üzere bir çok kişi televizyonlardaki evlilik programlarının gereksizliğini söyler. Ama bu eleştiriyi getirenlerin çoğu da oturup saatlerce o programları izler. Hem eleştireceksin hem de saatlerce vaktini televizyon başında programı izleyerek geçireceksin. Bu tür programlar da izlendiklerini bildikleri için çok eleştirdiğimiz programlar yapılmaya devam ediyor. Eğer, bizler çok eleştirdiğimiz programları izlemezsek kimse böyle programlar yapmaz. Anahtar biz izleyicilerin elinde. Ama ne yazık ki bunun ya farkında değiliz ya da işimize gelmiyor” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

11 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR