Kayın: Yasa işçiler için yapılmamış

Saadet Partisi Derince İlçe Başkanı Halil Kayın, yaptığı yazılı bir açıklama ile son dönemde en çok tartışılan konuların başında gelen iş kazaları ha...

Saadet Partisi Derince İlçe Başkanı Halil Kayın, yaptığı yazılı bir açıklama ile son dönemde en çok tartışılan konuların başında gelen iş kazaları hakkında değerlendirmede bulundu. AKP hükümetinin ekonomik politika anlamında kendilerinden önceki Bülent Ecevit başbakanlığındaki yaklaşımla aynı olduğunu söyleyen Kayın, her iki hükümetin de Kemal Derviş eli getirilen politikalara imza attığını söyledi.

 

SENDİKALAŞMA BİTİYOR

İşçiler üzerinde büyük bir oyun oynandığını dile getiren Kayın, “Sendika yöneticilerinin suistimalleri bahane edilerek, sendikacılık faaliyetlerine büyük darbeler vuruldu. Böylelikle işçinin haklarını savunma gücü kırıldı. Türkiye’de sendikalı işçi sayısı 1970’te 2.1 milyon, 1975'te 3.3 milyon ve 1981’de 5.7 milyondu. AKP hükümeti döneminde 12 yılda çıkarılan yasalar ile işçi hakları hiçe sayılarak, işçi baskı altına alındı. 10.9 milyon toplam işçinin 1 milyonu sendikalı kalabildi” dedi.

 

YASA İŞÇİLERİ KORUMUYOR

İş Güvenliği Yasası ile ilgili eleştirilerde bulunan Kaşın, şöyle devam etti: “6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası iş kazalarını önlemede yetersiz kalmıştır. Çünkü taşeron işçi uygulamasını destekleyen hükümet işveren maliyetlerini artıracak uygulamalar yapamaz. Hükümet yasanın denetiminde aciz kalmıştır. Bu yasa işçileri en büyük sorun olan iş kazalarına karşı koruyamaz. Emekçiler hep göz ardı edilmiştir.”

 

ÖNERİDE BULUNDU

Çözüm önerilerini de sıralayan Halil Kayın, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinin görev, sorumluluk, yetki, çalışma usul ve esasları gözden geçirilmeli. İşveren ile OSGB bağının kesilerek iş güvenlik uzmanlarının devlet tarafından ya da yine devlet tarafından OSGB aracılığı ile görevlendirilmeli. İşverenlerin alacakları hizmet karşılığında ödemelerini devletin kuracağı bir havuza aktarmalıdır. Devlet bu havuzdan iş sağlığı ve güvenliği hizmeti satın almalıdır. Ortak sağlık güvenlik birimleri denetlenerek yeterliliği olmayanlar kapatılmalıdır. İkincil denetleme mekanizması devreye sokularak belediyelere iş güvenliği denetleme görevi verilmelidir.”

18 Eylül 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR