Esnaflardan Vali Güzeloğlu’na ziyaret

Ahilik Haftası’nda Kocaelili esnafları ağırlayan Vali Güzeloğlu, “Haksız kazanç elde etmeyen, bir diğerinin mutsuzluğunda kendi mutluluğunu düşünmeye...

valii.jpgAhilik Haftası’nda Kocaelili esnafları ağırlayan Vali Güzeloğlu, “Haksız kazanç elde etmeyen, bir diğerinin mutsuzluğunda kendi mutluluğunu düşünmeyen bencil olmayan, biz olan, iri olan, diri olan, gönlü zengin bir esnaf anlayışıdır, bizi ayakta tutan” dedi

Her yıl 23-29 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Ticaret İl Müdürlüğü öncülüğünde kutlandı. İlk olarak düzenlenen törenle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ardından Kocaeli Valiliği’ne ziyaret gerçekleştirildi. Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Çetin, İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Ercan Yamen, İl Gençlik ve Spor Personel Şube Müdürü Bahadır Aligül, KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Mikail Kayacı, KSO İletişim Sorumlusu Sema Karabay Altın ve tüm oda başkanları katıldı.

 

kaya-003.jpg

 

‘DAHA KALABALIK BİR KUTLAMA’

Ahilik bizim bin yıllık geleneğimiz. Dünyanın hiçbir ülkesine nasip olamayan cömertliği kardeşliği bir arada tutan çok önemli bir hazinedir. Bugün kutlama komitesi olarak biz güne sizinle başlamak istedik. Esnafla buluştuğunuz için bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Esnaflarımıza da bol kazançlar getirmesini diliyorum” derken Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, “Bugünkü kutlamalarımızın bundan önceki kutlamalardan biraz daha kalabalık olacağını söylemek istiyorum. Tekrar teşekkür ediyor saygılar duyuyorum” şeklinde konuştu.

 

‘EN BÜYÜK ZENGİNLİK GÖNÜL KAZANMAK’

Ardından Vali Hasan Bari Güzeloğlu, “Bugün valiliğimizde sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Hafta içerinde yapacağınız kutlamalar hayırlı olsun. Sahip olduğumuz bütün bu özgürlükleri cennet vatanı bize armağan eden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Geçmişten bugüne esnaf olarak hizmet eden milletin gönlünde yer edinen helaliyle kazanan, ertesi sabaha bismillah diyerek kepenk açan esnaflarımızı kutluyorum. Her esnafın elini sıktığımda aynı mutluluğu yaşıyorum. Edebin adabın, her açıdan çok yüksek bir ahlakın temsil edildiği para kazanmayı asli mesele değil esasen hizmet yaparak gönül kazanmayı en büyük zenginlik sayan bir anlayışla yaşıyoruz” dedi.

 

 

‘HİÇBİR YANLIŞIN ÖNCÜSÜ OLMADIK’

Zenginliğin bu değerlerle olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu, “Maddi değerlerin hiçbirisi bu değerlerle bütünleşmezse anlamlı değildir. Biz bu değerlerle büyüdük. Yalan söylemeyen haksız kazanç elde etmeyen, bir diğerinin mutsuzluğunda kendi mutluluğunu düşünmeyen bencil olmayan, biz olan, iri olan, diri olan, gönlü zengin bir esnaf anlayışıdır, bizi ayakta tutan. Bizler kendi payımıza vicdan olarak hiçbir yanlışın öncüsü olmadık. Bir esnaftan bir millete, bir milletten bir medeniyete bu değerle hiç değişmedi” ifadelerini kullandı.

 

‘AHİLİK BAYRAMI HEPİMİZİN BAYRAMI’

Ahilikte çıraklıktan kalfalığa kalfalıktan ustalığa geçmenin parayla olmadığını dile getiren Güzeloğlu, “Bütün bu aşamaları geçerken insan olma değerine sahip olmaktır. Ahi Evran’ın bize vasiyet eylediği öğütlerini önce neslinde yaşamak şahsında yaşmak yaşatmak ve önek olduğu yanındaki esnaf arkadaşına çırağına aktarmak. Bu değerlere sahip oldukça biz büyük bir milletiz. Onun için esnafın Ahilik haftası, bayramı hepimizin bayramıdır. Allah hakkıyla layıkıyla helalinden yaşamayı herkese nasip etsin. Bütün esnaflarımızın emeğine çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. 

25 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR