Dilovası Belediyesi, Google’a mı özendi?

 Hatırlanacağı üzere bu sistem ilk olarak dünyaca ünlü yazılım devi Google’ın bünyesinde “Street View” adıyla karşımıza çıkmıştı. Google’ın ünlü Stree...

 Hatırlanacağı üzere bu sistem ilk olarak dünyaca ünlü yazılım devi Google’ın bünyesinde “Street View” adıyla karşımıza çıkmıştı. Google’ın ünlü Street View’i Türkiye’de birçok alanı desteklememekle birlikte internetten gezme imkanı sunduğu bir çok alanda da eski görüntüleri kullanıyor. Dilovası Belediyesi kendi sistemi ile Dilovası’nın en güncel şeklini vatandaşlara sunmayı hedefliyor.

 

 

360 DERECE VE 3 BOYULU AÇI İLE

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirterek, "Teknolojiyi kullanarak, birçok soruna anında müdahale edebiliyoruz. Bu sistem sayesinde web sitemiz üzerinden vatandaşlarımız, oturdukları yerleri 360 derecelik bir açıyla 3 boyutlu olarak görebilecekler. Ayrıca belediye ekiplerimiz, sorun yaşanan bölgeyle ilgili bilgiyi buradan anından öğrenebilecek. Teknolojiyle hayatımız kolaylaşıyor, biz de belediye olarak bu hizmeti vatandaşlarımıza sunuyoruz" dedi.

 

İlçe sınırları içerisinde yer alan cadde ve sokakların, özel donanımlı bir araçla 360 derece 3 boyutlu panoramik çekimleri yapılarak dijital ortama aktarılacak. Yapılacak çalışmalar sonuçlanınca vatandaşlar, belediyenin web sitesi üzerinden ilçenin sokak ve caddelerini 3 boyutlu olarak görebilecek. Belediye müdürlükleri de bu sistem üzerinden envanter oluşturabilecek, sıkıntı yaşanan bölgeye anında ulaşılabilecek.

 

Dilovası Belediyesi’nin  "www.dilovasi.bel.tr" adresinden kent rehberi ikonunu tıklayan herkes, sisteme entegre edilen hava fotoğrafları ile cadde ve sokakların gelişimini 3 boyutlu olarak görebilecek. Sistem sayesinde Dilovası’nın yatırımların hangi bölgelere yapıldığı rahatlıkla takip edilebilecek. Birim müdürlükleri, projelerle ilgili işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabilecek. Hayata geçirilen bu proje ile birim müdürlükleri, Dilovası’nın bütün sokak ve cadde görüntülerini takip ederek her türlü bilgiye görüntülü olarak ulaşabilecek.

 

SİSTEM HANGİ ALANLARDA KULLANILACAK?

Sistem başta bina envanteri, yol ve yol öğeleri, park ağaçlandırma, afet planlama, işyeri tabela envanteri, kamu alanları işgaliye, sağlık alanları envanterleri, gelir arttırıcı çalışmalar, tabela sayısallaştırma gibi alanlarda bu sistemi kullanabilecek. Bu sistem sayesinde bilgi sahibi olunması gereken bölgeye tek bir tıkla ulaşılacak. Bu sayede zaman kaybının önüne geçilecek. Görüntü üzerinden anlık fotoğraf çekimi yapılabilecek. Herhangi bir cadde ya da sokaktaki yolun genişliği ya da eğimi bilgisayar üzerinden ölçülebilecek. Kaçak yapılar rahat bir şekilde tespit edilebilecek. Vatandaşların şikâyetleri anında sistem üzerinden görüntülenebilecek. Tahrip edilen yeşil alanlar görülebilecek. Tadilat projeleri için ruhsat verme öncesi ön kontrol yapılabilecek. Dilovası halkı, oturdukları cadde ve sokakları 3 boyutlu olarak görebilecek.

12 Ağustos 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İsimsiz Kahraman - Bırakın teknolojiyi hava kirliliğini önleyin dilovasında, rant için peşkeş çekilen arazilerin nerelere kimlerin ellerine gittiğini araştırın. dilovası parsel parsel kimlere satıldı ? bunları konuşun. 360 kamera çin pazarındada var 15 tl bunlar hizmet değil , biz bildiklerimizi konuşsak yer yerinden oynar. rant için dilovasının parsel parsel satıldığı gerçeği süslü püslü şeylerle örtülemez.

Yanıtla . 0Beğen 12 Ağustos 09:42
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR