Ehliyet almak zorlaşıyor

Donanma Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Mevlüt Demir, sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan yeni değişikliklerle ilgili yaptığı değerlendirmesinde önemli...

Donanma Sürücü Kursu Kurucu Müdürü Mevlüt Demir, sürücü kursları yönetmeliğinde yapılan yeni değişikliklerle ilgili yaptığı değerlendirmesinde önemli uyarılarda bulundu. Sürücüler için özellikle trafik adabını içeren bir yönetmelik hazırlandı. 2016’dan itibaren uygulamaya alınacak. Yeni yönetmelikle araç sınıflarında da değişiklikler oldu. Mesela eskiden ağır vasıta araçlar E sınıfıydı, şimdi D oldu. Elektrikli mopetlere de M sınıfı, ATV denilen 4 tekerlekli motosikletlere de B1 sürücü belgesi verilecek” dedi.

 

TRAFİK ADABI ÖNEMLİ

Bundan sonra otobüs ehliyeti almak isteyenlerde 24 yaş sınırı aranacağını dile getiren Demir, “Ayrıca en az 5 yıllık B sınırlı sürücü belgeleri olmaları gerekecek. Direk otomatik şanzımanlı araçlara ehliyet verilecek. Fotoğraflar biyometrik olacak. En önemlisi de trafik adabı dersi. Bundan böyle her dönem 4 saatlik trafik adabı dersi verilecek. Seyir halindeki sürücülerin diğer sürücülere, yayalara ve çevreye verebilecekleri rahatsızlıklar minimize edilmek isteniyor. Sınavda bu konuda 6-7 soru çıkacak” diye konuştu.

 

“DİREKSİYON SINAVLARI AKAN TRAFİKTE YAPILACAK”

Sınavların sürücü adaylarının hazır olduğu zaman yapılacağını dile getiren Demir, sözlerini şöyle tamamladı: “Sürücü kursları kursiyerlerin durumunu Milli Eğitim’e bildirecek. Bu sınavlar akan trafik içerisinden bütün kuralların uygulanabileceği alanlarda yapılacak. Direksiyon da puanlama sistemi mavi kırmız ve yeşil ile tarif edilen renklerle değerlendirilecek. 1 kırmızı, 2 sarı, 5 mavi alanlar sınavlarını geçemeyecek. Ücret sistemi de değişiyor. İllerde 7 kişilik ücret tespit komisyonu oluşturulacak. Ücretler diğer kursların verdiği fiyatlar düzeyinde olacak. Kursiyerler ücretlerini bankadaki kurların hesabına yatıracak. Tespit edildiği takdirde ücret tarifesine uymayan sürücü kurslara dönem açmama cezası verilecek.”

11 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR