AKP’de Yıldırım dönemi

AKP’nin 2’nci olağan üstü büyük kongresi Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Kongrede bin 470 delege oy kullandı. Yıldırım delegelerin bin 405 oyunu...

AKP’nin 2’nci olağan üstü büyük kongresi Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı. Kongrede bin 470 delege oy kullandı. Yıldırım delegelerin bin 405 oyunu alarak AKP'nin 3'üncü genel başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu genel başkan olarak AKP'de 13 yıl 13 gün görev yaparken, Davutoğlu ise 20 ay 25 gün görev yaptı. Davutoğlu, akşam üzeri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifasını sunacak. Ardından da kongrede seçilen Genel Başkan Yıldırım, Beştepe’ye giderek hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı’ndan alacak.

 

SABAHIN ERKEN SAATLERİ

Sabahın erken saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu'na gelmeye başlayan partililer tribünleri tıklım tıklım doldurdu. AKP’lilerin erken saate rağmen tribünlerdeki coşkulu tezahüratları dikkat çekti. Binali Yıldırım ise, saat 10.30'da eşiyle birlikte salona giriş yaptı. Salona girişte Semiha Yıldırım'ın dua ettiği görüldü. Yıldırım ve eşinin ardından ise salona Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eşi Sare Davutoğlu geldi. Yıldırım, Davutoğlu'nu salonun girişinde karşıladı.

 

ERDOĞAN'IN MESAJI OKUNURKEN AYAĞA KALKTILAR

Saat 12:30 sıralarında ise Kongre Divan Başkanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen mesajı okudu. Bozdağ tarafından "Partimizin markası ve önderi olan liderimiz, büyüğümüz, ustaların ustasından gelen bir mesajı arz etmek istiyorum" diye okumaya başladığı kutlama mesajı tüm partililer tarafından ayakta alkışlandı.

 

KONGRE NASIL BAŞLADI

AKP’lliler sabahın erken saatlerinde kongre için salonu doldurdular. Partililerin özellikle Erdoğan'la ilgili şarkılarda büyük coşku yaşadığı görüldü. Kongrede bin 470 delege oy kullanacak. Yıldırım seçim sonrası AKP 3. genel başkanı olarak tarihe geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu genel başkan olarak AKP'de 13 yıl 13 gün görev yaparken, Davutoğlu ise 20 ay 25 gün görev yaptı.

 

10:20'DE EVDEN ÇIKTI

AKP Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın Dikmen Vadisi'ndeki evinin önünde de sabahın erken saatlerinden itibaren büyük hareketlilik yaşandı. Yıldırım saat 10.20'de gibi evden çıkarak basın mensuplarını selamladı ve Ankara Arena'ya doğru yola çıktı.

 

EŞİNİN DUASIYLA SALONA GİRDİ

Binali Yıldırım saat 10:30'da salona vardı. Yıldırım salonun girişinde kendisini karşılayan AK Partili yöneticilerle tek tek el sıkıştı. Yıldırım, kongre salonuna eşi ile birlikte girdi. Salona giriş yapan ikili partilileri uzun süre selamlayıp karanfil dağıttı. Salona girişte Semiha Yıldırım'ın dua ettiği görüldü.

 

BİNALİ YILDIRIM, AHMET DAVUTOĞLU'NU KARŞILADI

Görevini bırakacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu da saat 11.20'de Kongre salonuna geldi. Davutoğlu'nu salon girişinde partililer karşıladı. Ahmet Davutoğlu da tıpkı Binali Yıldırım gibi coşkulu bir şekilde karşılandı. Davutoğlu daha sonra partililere karanfil dağıttı. Davutoğlu'nu salonun kapısında Binali Yıldırım karşıladı.

 

AKP’LİLERDEN KAREOGRAFİ

AKP’liler bir koreografi hazırladı. Koreografide önce Binali Yıldırım, sonra Ahmet Davutoğlu en son ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selam veren halleri yer aldı. Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu, salonda veda turu atarken bazı partililerin ağladığı görüldü. O anlar obejktiflere de yansıdı. Binali Yıldırım kongre salonuna girerken Dombra şarkısı çalarken, Ahmet Davutoğlu'nun girişinde de Ahmet Hoca şarkısı çalındı.

 

ERDOĞAN ŞARKISI SALONU COŞTURDU

Kongre başlamadan en büyük heyecan Recep Tayyip Erdoğan şarkısıyla yaşandı. Salonu dolduran herkes daha önce seçimlerde de çalınan Dombıra isimli şarkıyı ayakta söyledi. Öte yandan 'Yeniden tarih yazmaya söyle var mısın', 'Vatana selam, cihana selam' şarkıları salonun en sık çalınan şarkıları oldu.

 

KOCAELİ’DEN GENİŞ KATILIM

AKP Kocaeli İl Başkanlığı ise kongreye 50 otobüsün yanı sıra kişisel katılımlarla salon içerisinde önemli bir yer tuttu. Genel Başkan Davutoğlu’nun selamlama sırasında kendisine verilen Kocaeli yazılı atkıyı göstererek objektiflere poz verdi. AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve 24 büyük kongre delegesi bir gece önceden Ankara’ya gittiler.  

 

AYGÜN GİTTİ – KATIRCIOĞLU GELDİ

AKP’nin 2’nci olağan üstü büyük kongresinde Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığında MKYK listesine giren Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Genel Başkanlığa Binali Yıldırım’ın gelmesi sonrasında yerini Milletvekili Radiye sezer Katırcıoğlu’na bıraktı. Milletvekili Aygün Siyasi Erdem ve Etik Kurulu yedek üyeliğinde yer aldı.

DAVUTOĞLU KOCAELİ ATKISI AÇTI

Kongre’ye ilimizden büyük katılım sağlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, milletvekilleri ve partililer Ankara’ya çıkarma yaptı. Davutoğlu partilileri selamladığı sırada kendisine uzatılan Kocaeli yazılı atkıyı açarak partililere büyük bir jestte bulundu. 

1-manset-055.jpg

 

 

1-manset-056.jpg Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, oğlu İsmail Karaosmanoğlu AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz kongreyi birlikte takip ediyor

 

 

1-manset-057.jpg

 

1-manset-058.jpg

 

 

1-manset-059.jpgKörfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş kongreyi birlikte takip etti.

 

 

AKP MKYK'DA LİSTE DIŞI KALAN İSİMLER

AKP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçin Demokrasi Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asil ve yedek üyeliklerine aday gösterilen isimler belli oldu. Bazı isimler MKYK’da yer almadı. Ayhan Sefer Üstün, Bülent Gedikli, Faruk Çelik, Cemil Çiçek, Mevlüt Çavuşoğlu, Ömer Çelik, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Mehmet Ali Şahin, Recep Akdağ, Mehmet Özhaseki, Naci Ağbal, Cemil Çiçek AK Parti'nin MKYK listesine giremedi.

 

"HİÇBİRİMİZ VAZGEÇİLMEZ DEĞİLİZ"

AKP, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Bekir Bozdağ veda konuşmasını yapmak üzere Ahmet Davutoğlu'nu kürsüye davet etti. Davutoğlu, "Makamlara mevkilere veda ederiz ama ahdimize ilkelerimize davamıza asla veda etmeyiz. Biz kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz" dedi. AKP hareketinde kimsenin vazgeçilmez olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Ama bu hareketin vazgeçmediği, vazgeçmeyeceği değerleri ve ilkeleri vardır" diye konuştu.

 

"KONGRE ARZUM DEĞİLDİ, RAHATSIZ OLDUĞUNUZU BİLİYORUM"

"Bugün partimiz adına yeni bir dönüm noktasına gelinmiştir. Zaferle çıkılmış bir seçim sonrası bu kongrede karşınıza çıkmak benim arzum değildi. Sizin rahatsızlığınızın da farkındayım ama meselemiz şahsi hallerin üzerindedir. Ama davamız bütün şahsi meselelerimizin üzerindedir. Olağanüstü kongre kararı alıp görevi devretme kararımın nedeni AKP hareketinin zarar görmesi endişemdir."

 

DAVET EDİLDİ

AK Parti'nin 2. Olağanüstü Kongresi'nde bin 282 delegenin oyunu alan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın davetiyle kürsüye geldi. Bozdağ'ın Yıldırım'ı "genel başkanımız" diye davet etmesi dikkat çekti. Yıldırım ise konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Yolun yolumuz. Davan davamızdır." diye söz vererek başladı. Binali Yıldırım, konuşmasının ilerleyen bölümünde başkanlık sistemi ile ilgili de mesaj vererek "Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız" diyerek partililere seslendi.

 

 

 

"CUMHURBAŞKANIM SÖZ VERİYORUZ"

Sayın cumhurbaşkanım söz veriyoruz sevdan sevdamız davan davamız yolun yolumuzdur. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın bu bayrağı devralan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İlk başbakanımız cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül'e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bayrak değişimiz sadece millet yolunda yapılacak yeni hizmetlerin kapısını aralamak için bir araçtır. Aynı şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bize gönül verenler vesayet güçleri karşısında aslanlar gibi durdu. Tüm mazlumlar ve mağdurlar adına dünyaya meydan okudu. Paralel ihanet çetesinin saldırılarını püskürttü.

 

"BURADAN İLAN EDİYORUM..."

Bize operasyonlar ne zaman bitecek diye soruyorlar. Buradan ilan ediyorum, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği huYzuru sağlanana kadar bu opersyonlar aynen devam edecek. Vatandaşlarımıza yönelik saldırılar sona erene kadar bu operasyonlar devam edecek. Eli kanlı terör örgütünün eylemleri sona erene kadar operasyonlar devam edecek. Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. 17-25 Aralık darbe girişiminde milletimize ayar vermeye çalışanları hepimiz gördük. Devlet içinde paralel devlet olur mu? Bu çetelere asla ve asla prim vermeyeceğiz. Hiç kimsenin devletle bilek güreşine girmesine izin vermeyeceğiz. K Parti olarak 13 yılda birbirinden güzel hizmetleri kazandırdık. Ulaşım, eğitim, sağlık alanında birbirinden önemli hizmetleri gerçekleştirdik. Yolları böldük milleti birleştirdik.

 

MERKEZ KARAR VE YÖNETİM KURULU ASİL

Abdülhamit Gül

Ahmet Sorgun

Ali Aydınoğlu

Asuman Erdoğan

Ayhan Ogan

Ayşe Şule Köseoğlu

Bekir Bozdağ

Berat Albayrak

Burhan Kuzu

Cevdet Yılmaz

Çiğdem Karaaslan

Edibe Sözen

Efkan Ala

Emine Nur Güney

Erol Kaya

Seniha Nükhet Hotar

Fatih Şahin

Fatma Güldemet Sarı

Fazilet Dağcı Çığlık

Fevzi Şanverdi

Hamza Dağ

Hayati Yazıcı

Hüseyin Özbakır

Jülide Sarıeroğlu

Galip Ensarioğlu

Mehdi Eker

Mahmut Kaçar

Markar Esayan

Mehmet Muş

Mehmet Müezzinoğlu

Murat Baybatur

Mustafa Ataş

Mustafa Köse

Mustafa Savaş

Mustafa Şentop

Mustafa Yel

Nurettin Canikli

Özben Gökçen

Öznur Çalık

Radiye Sezer Katırcıoğlu

Ravza Kavakçı Kan

Sema Ramazanoğlu

Serkan Bayram

Şaban Dişli

Vedat Demiröz

Veysi Kaynak

Yasin Aktay

Yaşar Karayel

Zeyid Aslan

Zeynep Alkış

 

DİSİPLİN KURULU

Ali Özkaya

Ayhan Sefer Üstün

Bülent Gedikli

Emin Haberdar

Kerem Ali Sürekli

Metin Doğan

Murat Göktürk

Övünç Özkan

Sabri Öztürk

Serap Yahşi Yaşar

Zelkif Kazdal

 

DEMOKRASİ HAKEM KURULU

Aziz Babuşçu

Vedat Bilgin

Nevzat Pakdil

 

SİYASİ ERDEM VE ETİK KURULU

Ahmet Cemil Tunç

Selçuk Özdağ

Mehmet Erdem

Güldal Akşit

 Yüksel Kavuştu

 

22 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR