Kocaeli’de ihracat kan kaybediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre Mart ayında Türkiye’nin ihracatında yaşanan düşüş Kocaeli’nin ihracatında en büyük payı olan sekt...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre Mart ayında Türkiye’nin ihracatında yaşanan düşüş Kocaeli’nin ihracatında en büyük payı olan sektörleri de etkiledi. Kimya, otomotiv, elektrik-elektronik ve demir-demir dışı metaller sektörlerinde mart ayında ihracat yüzde 0,2 ile yüzde 39,6 arasında geriledi.

 

KOCAELİ İHRACATI

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı açıklamada; “Mart ayında Türkiye genelinde olduğu gibi İlimiz ihracatı da gerilemiştir. Kocaeli ihracatında yüzde 38’er paya sahip olan Kimya ve otomotiv sanayinin ihracatında da sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 12 gerileme olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca ihracat demir-demir dışı metaller sektörlerinde yüzde 11 ve elektrik-elektronik sektöründe yüzde 39,6 oranında geriledi” dedi.

 

GERİLEME YAŞANDI

Başkan Ayhan Zeytinoğlu,  Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketinin ihracatın canlanmasına katkı sağlayacağını umduğunu söyledi. Öte yandan mart ayında Kocaeli’den yapılan meyve sebze mamulleri ihracatı yüzde 66,5, kuru meyve ve mamulleri ihracatı yüzde 66,9, madencilik ürünleri ihracatı yüzde 67,9 ve gemi ve yat ihracatı yüzde 77 geriledi.

03 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR