Yuvada çocuklara kötü muamele iddiası

Çocuk köyünde görevli bakıcı annelerin, Kandıra'da yüzme dersi verdikleri kimsesiz çocuklara kötü muamelede bulunduğu iddia edildi.     Edinilen bilgi...

BÜYÜT

Çocuk köyünde görevli bakıcı annelerin, Kandıra'da yüzme dersi verdikleri kimsesiz çocuklara kötü muamelede bulunduğu iddia edildi.
     Edinilen bilgiye göre, Ayhan E, adlı kişi 8 Ağustos 2011 tarihinde Kandıra'daki bir sahilde İzmit Yahya Kaptan Kassel Şehri Çocuk Köyü'nde kalan çocuklara yüzme dersi verilirken çektiği görüntüleri ''sözde utanç verici yüzme dersi'' başlığı altında bir sosyal paylaşım sitesinde yayımladı.
     Kötü muamelenin izlenmesi ve tepkisiz kalınmamasını isteyen Ayhan E, 4 bakıcı annenin 11 çocuğa ''yüzme dersi adı altında kötü muamelede'' bulunduğu iddia etti.
     Bu arada, Ayhan E'nin yayımladığı görüntülerde bir bakıcı annenin, kolundan tuttuğu kız çocuğunu iki kez denize fırlattığı ve kolundan tutarak çocuğu etrafında çevirdiği görülüyor.
     Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hamdi Kadıoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konunun kendisine 1-2 ay önce iletildiğini ve söz konusu görüntüleri uzun bir araştırmanın ardından izlediklerini söyledi.
     Konuyla ilgili kendilerine herhangi bir şikayetin gelmediğini dile getiren Kadıoğlu, kötü muamele yaptığı iddia edilen ve görüntüdeki bakıcı annenin çocuklara yaklaşımının son derece iyi olduğunu vurguladı.
     Söz konusu bakıcı annenin yıllardır Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde çalıştığını dile getiren Kadıoğlu, şöyle devam etti:
     ''Yuvada kalan çocuklarımız o bakıcı annemizden son derece memnunlar. Konu olan görüntüde ise çocukla denizle bakıcı annenin şakalaşması var. Görüntüleri izlerseniz çocuğun yüzünde herhangi bir bıkkınlık, korku, yılgınlık ifadesi yok. Mutluluk ifadesi var. Belki şu olabilir o denizde şakalaşma biraz daha sevecen olabilirdi. Çünkü görüntülerde bu kaba saba gibi gözüküyor. Ben de yalan yanlış bir şey söylemeyeyim o şakalaşma biraz daha yumuşak olabilirdi. Kesinlikle en ufak bir art niyet olmayan bir şakalaşmadır. Bu görüntülere yansıyanda onun gibi bir şeydir. Fakat bu bana göre konu edilecek görüntü değildir. Bizler de birer babayız. Denize gittiğimizde kendi çocuklarımızı havaya kaldırıp suya bıraktığımızda bizim çocuklarımızda da böyle tür tepkiler veriyordu. Sudan çıktıklarında çocuklarımızda mutluluk ifadesi oluyordu. Bu görüntülere yansıyan da onun gibi bir şey.''
     Söz konusu görüntüdeki bakıcı annenin olayı duyduktan sonra üzüldüğünü anlatan Kadıoğlu, şöyle devam etti:
     ''O bakıcı annemiz bizim hizmet içi eğitim verdiğimiz güven esaslı bakım eğitimine aldığımız elemanlardan bir tanesidir. Biz hizmet içi eğitime aldığımız elamanların tamamı Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunlarıdır. Bunun eğitimlerini almış kişilerdir. Görüntülerdeki bakıcı annemize konuyu anlattığımızda 2-3 gün uyumamış ve üzülmüştür. Biz herşeye rağmen bu olay doğaldır ve normaldir diye eleştirinin yanı sıra tepkiyi değerlendiriyoruz. Ona göre de arkadaşlarımızı uyarıyoruz.''
     Söz konusu görüntüyü paylaşan Ayhan E'nin ise kendilerine herhangi bir ihbarda bulunmadığını ve olayı tesadüfen öğrendiklerini vurgulayan Hamdi Kadıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Müdürlüğümüze gelen her türlü ihbarı ve şikayeti değerlendiriyoruz. İyi niyetli bireylerin bu tür konuları çok açık ve net şekilde direk bizimle konuşmaları lazım. Bu görüntüyü paylaşan arkadaşı da çok iyi niyetli olarak görmüyorum. Bu bir hakaret anlamında da değerlendirilmesin. O sosyal paylaşım sitesinde bu görüntüyü yayınlamaktansa, bizimle paylaşılmasını isterdik. Bu saklayalım anlamına da gelmesin. Biz hiç bir şeyin saklanması taraftarı değiliz. Burada kalan çocuklar ve başlarında duran bakıcı anneler bizim insanlarımızdır. Doğruyu bulalım bunu isterdik. Bu yeni bir olay da değildir. Görüntü yayınlanalı yaklaşık 2 ay olmuş ama bize hala gelen herhangi bir şikayet yok.''

22 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR