Başkan Çeker: Sağlık çalışanları çok mutsuz

        Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Sema Gümüş ve KOÜ Tıp Diş Fakültesi İş Yeri Baş Temsilcisi...

 

 

 

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol, Sema Gümüş ve KOÜ Tıp Diş Fakültesi İş Yeri Baş Temsilcisi Yalcın Gül’ün katılımı ile Sağlık Bakanlığının hastanelerde yaptırmış olduğu personel memnuniyeti anketine alternatif yaptırılan anket sonuçları hakkında bilgi verdi.

SIR GİBİ SAKLANIYOR                                                                        

Şube Başkanı Çeker, “Sağlık Bakanlığı çeşitli zaman dilimlerinde hastanelerde görev yapan personel arasında memnuniyet anketleri yapıyor, fakat bu anketlerin sonuçları ne çalışanlara nede kamuoyuna açıklanmadı. Bu anketleri personel doldurur iken kurum yetkilileri personele çeşitli telkinlerde bulunduklarını personel tarafımıza aktarıyordu. Dolayısı ile yapılan anketler gerçekleri yansıtmıyor. Bu anketler birde kurum amirlerinin adeta karnesi niteliğinde olduğu için ayrı bir önem arz ediyor. Bundan dolayı anket sonuçları devlet sırrı gibi saklanıyor” dedi.

 

PERSONEL MEMNUNİYET

Açıklamalarını sürdüren Çeker; “Sağlık çalışanlarının kurumda yaşamış oldukları sorunlar ve sıkıntıları bertaraf etmek için bakanlığın yapmış olduğu personel memnuniyet anketini olumlu bir çalışma olarak değerlendiriyoruz. Yalnız anketin doldurulmasında yöneticiler çalışanlara çeşitli telkinlerde bulunması ve anket sonuçlarının kamuoyuna ve çalışanlara açıklamaması yapılan anketin göstermelik ve taraflı sadece çalışanın gönlünü alma noktasında yapılmış bir çalışma olarak değerlendiriyoruz” dedi..

 

BAŞTAN AŞAĞI YANLIŞ                                                                                     

Başkan Çeker, “Sağlık çalışanlarına memnuniyet anketi yapmak suretiyle olumlu adım atan bakanlık ne yazık ki bu adımı da yanlış atmıştır. Bağımsız ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken memnuniyeti anketi idarecilerin gözetimin de ve telkinleri ile çalışanlar tarafından doldurulmuştur. Sorulan sorulara olumsuz cevap verirseniz döner sermayeniz düşer gibi aba altından sopa göstermek gibi işlerde yapılmıştır. Kısacası böyle bir anketten çıkacak sonuçta baştan aşağı yanlıştır” diyerek tepkisini dile getirdi..

 

 “KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR”

 

Çeker, “Sağlık Bakanlığı bu anket çalışmasını yaparken demokrasiyi yaşatma ve yapılan çalışmanın da amacına ulaşmasını istiyor ise anket çalışmalarına çalışanların temsilcilerini, konusunda uzman kurum ve kuruluşları dahil etmesi gerekir ki yapılan çalışma amacına ulaşsın. Aksi halde Anadolu da bir laf vardır. “körler sağırlar birbirini ağırlar” diye  yapılan işi bu ata sözü ile gayet güzel anlatılmış olur. Yapılan çalışmalar bir işe yaramaz”! açıklamasında bulundu. .

 

139 PERSONELDEN

72 SAĞLIK ÇALIŞAN

Şube Başkanı Çeker, “Türk Sağlık-Sen olarak biz gerçek anlamda objektif ve tarafsız bir memnuniyet anketi gerçekleştirerek çalışanların düşüncelerini ve çalışma hayatlarına bakışlarını ölçtük. Bir anlamda gerçek memnuniyet anketini gerçekleştirdik. İlk anket çalışmamızı Körfez Hastanesi çalışanları arasında gerçekleştirdik. Bu çalışmamızı diğer hastanelerde de yapacağız. Çıkan sonuçları kamuoyu ve sağlık çalışanları ile paylaşacağız. Körfez Devlet Hastanesinde çalışan 139 personelden 72 sağlık çalışanının katıldığı memnuniyet anketi hiç de açıcı değil”dedi.

SENDİKANIN ANKET SONUÇLARI;

Çalışanların; Yüzde 33’ü eğitim, kurs veya sertifika aldığı bölümde çalıştırılmamaktadır. Yüzde 38’i çalışma mekanının rahat ve çalışma koşullarına uygun bir şekilde düzenlenmediğini ifade etmektedir. Yüzde 44’ü görev yaptığı hastaneden ayrılmayı düşünmektedir.  Yüzde 62’si kurumda ayrımcılık yapıldığına inanmaktadır. Yüzde 28’i  zorla sahip olduğu görev ve unvanın dışında bir görevde çalıştırılmaktadır.  Yüzde 32’i yöneticilerin mobbing yaptığını belirtmektedir. Yüzde 71’i görev yaptığı birimde kendini güvende hissetmemektedir. Yüzde 57’si çalışanların güvenliğine ait önlemlerin idarece alınmadığını ifade etmektedir.  Yüzde 44’ü çalıştıkları birimlerle ilgili görüşlerinin idarece dikkate alınmadığını söylemektedir.  Yüzde 77’isi Kamu Hastaneler Birliği hayata geçtikten sonra döner sermayesinde artış olmadığını belirtmiştir.  Yüzde 70’i bir saatlik öğle iznini kullanamamaktadır.  Yüzde 64’ü sözleşmeli hastane müdürünü başarılı bulmamaktadır.  Yüzde 72’si sözleşmeli hastane yöneticilerin gerekli bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olmadığını düşünmektedir.  Yüzde 75’i Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde görev yapan sözleşmeli yönetici ve uzman kadrosu almış personelin liyakatleri çerçevesinde bu görevlere getirilmediğini düşünmektedir. Yüzde 58’i Bakanlığın kurs ve sertifikaları hakkında bilgilendirme yapılmadığını belirtmektedir. Yüzde 52’si mesai dışında fazla çalışmaktadır. Fazla çalışanların yüzde 75’i mesai dışında ayda 50-70 saat çalışmaktadır. Çalışanların yüzde 39’u gönüllülük esas olsa fazla mesai yapmayacağını belirtmektedir.

SORUNLARA ÇÖZÜM

ÜRETMEKTEN UZAKLAR

 

Şube Başkanı Çeker, “Memnuniyet anketine verilen sonuçlarda ortaya koymaktadır ki Sağlık çalışanların çalışma hayatında sıkıntılarla baş başa kalmışlardır. İdareciler çalışanların sorunlarına çözüm üretmekten uzaktır. Biz Türk Sağlık-Sen olarak yöneticilere bir çağrıda bulunuyoruz. Memnuniyet anketlerine müdahale ederek bir şey elde edemezsiniz. Bu tür işlerle uğraşmak yerine bizim yaptığımız anketin sonuçlarını değerlendirerek gereğini yapın. Manipule edilmiş sonuçlarla kendinizi avutmayın, gerçeği görün ve çözüm için uğraşın” diyerek yetkilileri uyardı.

 

08 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR