Büyükşehir muhtaçların yanında

Büyükşehir ihtiyaç sahibi ailenin yardım çağrısına kulak verdiKocaeli Büyükşehir Belediyesi muhtaç, kimsesiz vatandaşların giyimden gıdaya, hasta yata...

BÜYÜT

Büyükşehir ihtiyaç sahibi ailenin yardım çağrısına kulak verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi muhtaç, kimsesiz vatandaşların giyimden gıdaya, hasta yatağından akülü tekerlekli sandalyeye kadar birçok ihtiyacını karşılayarak hayata tutunmasını sağlıyor. Kış aylarında da hız kesmeyen yardımlar ile birçok ihtiyaç sahibinin yüzü güldürüyor. Yangında evi yok olan ailelere konteyner, soğuktan üşüyen vatandaşlara soba, yemek pişirilmeyen evlere ocak ve gıda ulaştırılan evler yeni yıla mutlu girdi.

170120131423137160316_4.jpg

KISA SÜREDE YARDIMLAR ULAŞIYOR
Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaç vatandaşların her zaman yanında olarak onların sorunlarını giderecek hizmetlerini sürdürüyor. Yardım talebinde bulunan muhtaç, kimsesiz ihtiyaç sahibi vatandaşlara zaman kaybı yaşanmadan ulaşılıyor. Yaz kış demeden sürdürülen hizmet ile muhtaç vatandaşların yardımına koşuluyor. Çözüm masasına başvuru yapan vatandaşlara ertesi gün evinde tespit yapılarak yardıma muhtaç olup olmadığı karara bağlanıyor. En geç bir hafta içinde ise gerekli yardımların muhtaç aileye ulaştırılması sağlanıyor.

EV EŞYASINDAN ÇOCUK BEZİNE
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesindeki uzmanlar kentin en ücra köşelerine kadar muhtaç aileleri tespit ediyor. Böylece muhtaçların tespiti yerinde ve doğru yapılması sağlanıyor. Muhtaç vatandaşların birçok ihtiyacı yapılan tespitler sonucunda karşılanıyor. Bu yardımlar arasında gıda, giyecek, medikal malzeme, reçete-hastane masrafları, hasta yatağı, yangın mağdurlarına nakdi yardım, ev eşyası, su borcu ödeme, tekerlekli sandalye gibi birçok hizmet yer alıyor.

RAHAT NEFES ALIYOR
Yardıma ihtiyaç duyulduğu tespit edilen ailelere ilk olarak evlere götürülecek gerekli eşyalar yardım araçlarına yükleniyor. Karamürsel’den Çayırova’ya kentin tamamını kapsayan yardımlar mağdur vatandaşların kapılarına kadar ulaştırılıyor. Bir nebze de olsun verilen yardımlarla mutlu olan mağdur vatandaşlar rahat bir nefes alıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR
Peki bu sistem nasıl işliyor ve vatandaş nasıl yardım talebinde bulunuyor? Öncelikle ihtiyaç sahibi vatandaş Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda bulunan Çözüm Masası’na gelip isteğini belirtiyor. Vatandaş yardım isteğine göre evraklarını(fakirlik belgesi, kimlik fotokopisi v.b) da yanında hazır bulunduruyor. Çözüm Masası personeli işlemin hızlı ilerlemesi için gerekli evrakları tarayıcılardan yüklerken bir yandan da imza sürecine sokuyor. Aynı anda Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tespit uzmanları bilgileri alıp ve kısa sürede yardım talebinde bulunan vatandaşın evine gidiyor. Tespiti yapılan vatandaşın yardıma muhtaç olup olmadığı komisyon tarafından en geç 3 gün içinde karara bağlanıyor.

MESAJ ULAŞTIRILIYOR
Sistemde yardımı kesinleşen vatandaşların dosyalarını gören yardım koordinasyon personelleri gerekli dağıtım organizasyonlarına başlanıyor. Aynı zamanda kararlar sisteme kayıt edildiği anda vatandaşın cep telefonuna sistemden otomatik bilgi mesajı gitmekte ve adresine karar mektubu gönderiliyor. Gıda yardımına hak kazanan vatandaşlar telefon mesajı ile bilgilendirilip 41 kartlarını alıyor. Giyim yardımı ise yine Sevgi Mağazaları ile muhtaç vatandaşlara veriliyor. Ev eşyası yardımları ise yardım kararı alındığında vatandaşların evlerine ulaştırılıyor.

17 Ocak 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR