Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan:

Kandıra Belediyesi tarafından yapılacak olan idari ve Sosyal Tesis bina arazisinin 2B olduğu ortaya çıkınca Belediye Başkanı Cengiz Kan, “Biz arazinin...

BÜYÜT

Kandıra Belediyesi tarafından yapılacak olan idari ve Sosyal Tesis bina arazisinin 2B olduğu ortaya çıkınca Belediye Başkanı Cengiz Kan, “Biz arazinin 2B kapsamında olduğunu bilmiyorduk. Bizim bu alana ihtiyacımız var. Gerekli ruhsatlandırma işlemleri tamamlanıp çalışmamıza devam edeceğiz” dedi

Kandıra Belediyesi tarafından Fen İşleri Garajı’nın bulunduğu alanda yapımına başlanan İdari ve Sosyal Tesis binasının inşaatı, ruhsatsız ve 2B arazi olmasından dolayı durduruldu. 1 milyon 400 bin TL kaynak ayrılan ve 1 Aralık tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilen binanın 2B arazisi olduğunu Kandıra Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında muhalefetin gündeme getirmesi sonrası Cengiz Kan, “Ruhsatlandırmamızı yaparak ilerleyen süreçte inşaatımıza devam edeceğiz” dedi.

‘RUHSAT AŞAMASINDA ÖĞRENDİK’
Öte yandan arazinin 2B arazi olduğunu, ruhsat alınacağı süreçte öğrendiğini söyleyen Kan, arzinin 2B kapsamına alınmadan önce, 15 yıl boyunca hizmet verildiğini ve bu süreçten sonra da hizmet vermek için çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

‘2006 YILINA KADAR SIKINTI YOKTU’
Arazinin 1995 yılında dönemin belediye başkanı Ercüment Şahin tarafından Zirai Donatım’dan alındığını ancak 2006 yılındı Orman Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonrası 2B arazisi olarak belirlendiğini söylen Kan, “1995 yılında satın alınan arazinin zaten belediyede tapusu mevcut. O dönemde bizim Fen İşleri Garajı’nın bulunduğu yere yakın olduğu için alınan arazide zaten 2006 yılına kadar kara yolları, İSU ya da büyükşehir belediyesinin birimleri çalışmalarını sürdürdü. Ancak 2006 yılına kadar hiçbir sıkıntı yoktu”

‘BU ALANA İHTİYACIMIZ VAR’
“Ama çalışma sonrasında 2B olarak tespit edilince Kandıra Belediyesi’ne dava açılmış. Dava takip edilmeyince dava sonucunda arazi 2B olarak kesinleşmiş. Benim bu davadan ve bu sonuçtan haberim yok. 2B olduğunu ruhsat almak için çalışırken öğrendik. Sonuçta bizim bu alana belediyemiz için ihtiyacımız var. Biz şimdi ruhsatlandırma işlemlerini yaparak çalışmamıza devam edeceğiz” dedi.

‘ALIRKEN SIKINTI YAŞAMADIK’
Kandıra eski belediye başkanı Ercüment Şahin, ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “7 dönüm depoları vardı ve yer tapuluydu. Hatta biz bu araziyi aldıktan sonra belediyeye astık. Arazi, özelleştirme kapsamından satışa çıkarılmıştı bizde kandıra olarak yer ve binaları satın aldık. Tapu ile satış oldu. Yani herhangi bir sıkıntı yaşanmadı”

‘BELEDİYE HABER VERMELİYDİ’
“Aradan yıllar geçti Kandıra belediyesi bu arazi üzerinde hizmet verdi. Zaten şimdi bu arazinin sağında solunda hep hizmet veren yerler, kurumlar var. Burası Orman Kadastro Müdürlüğü tarafından 2B arazisi olarak belirlenmiş. Ama bu durumun muhakkak belediyeye söylenmesi gerekirdi.

‘DAVA AÇILABİLİRDİ’
“Belediyesi ise hemen dava açarak burayı kazanabilirdi. 2012 yılına kadar bu dava tamamlanırdı ve Kandıra belediyesi bu davayı kazanırdı. Hala akıl sır erdiremiyorum. Bu arazinin 2B ile alakası yok ki, olamaz zaten” dedi.

03 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR