AKP’de temayül yoklaması yapıldı

Temayül yoklamalarında kullanılan oylar sayılmadan genel merkeze gönderilecek. Orada oluşturulan komisyon tarafından sayılacak.   Haberin fotoğrafl...

Temayül yoklamalarında kullanılan oylar sayılmadan genel merkeze gönderilecek. Orada oluşturulan komisyon tarafından sayılacak.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın

 

AKP'de 25'inci dönem milletvekili adaylarını belirlemek için yapılan temayül yoklaması Antikkapı Restaurant'ta yapıldı. 73 milletvekili aday adayından 67 kişi için yapılan temayül yoklamasına teşkilatın ilgisi büyüktü. Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski milletvekili Eyüp Ayar ve önceki dönem il başkanı olan milletvekili aday adaylarından Mahmut Civelek kural gereği temayüle girmedi.

 

ADAYLAR ERKENDEN GELDİ

Yaklaşık 2 bin 50 kişinin oy kullanama hakkının olduğu temayül sabah 10.00’da başladı. Adaylar saat 09.00 itibariyle temayülün yapılacağı salona gelerek hem kartvizitlerini hemde broşürlerini dağıttılar. Temayül komisyonunda genel başkan yardımcısı ve İstanbul milletvekili Nurettin Nebati, Kayseri milletvekili Yaşar Karayel, Bursa milletvekili İsmail Aydın, AKP Genel Merkez Kadın Kolları MYK üyesi Ayşe Bahçecik ve gençlik kolları MYK üyesi Davut Arpa yer aldı.

 

KAPIDA KARŞILADILAR

Sabah erken saatlerde başlayan hazırlıklarda il yönetimi ilk olarak Antikkapı Restaurant'ta kahvaltıda bir araya geldi. Temayül yoklaması saatlerin 10.00'u göstermesiyle ilçelerin sandık görevlileri salondaki yerlerini aldı. Milletvekili aday adayları salonun dışında temayüle katılacak olan il ve ilçe yönetimlerini karşıladı. Vekil aday adaylarının da salondaki yerini almasıyla temayül yoklaması il başkanı Şemsettin Ceyhan'ın konuşmasıyla başladı.

 

KAMUOYU YOKLAMASI

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, "Aday adaylarımızın adaylığa adım atacakları olan ilk aşama bugün gerçekleşecek. Temayül yoklamaları bu konuda tek usül değil. Bu işlemler bittikten sonra aday adayları Ankara'ya giderek mülakata girecekler. Genel merkezimiz ilimizde 7 Nisan'a kadar kamuoyu yoklaması yapacak. O tarihe kadar bütün milletvekili aday adaylarımızla seçim çalışmalarımızı yapacağız" dedi.

 

KENDİNİZİ İFADE EDİN

Ceyhan'ın ardından söz alan genel başkan yardımcısı Nurettin Nebati de, "7 Haziran'da geçmiş dönemlerde olduğu gibi başarılarımıza başarı katacağız. Oluşacak yeni meclis, anayasayı değiştirecek bir yönetimi ortaya koyacaktır. Bu seçim ile parlamentoya yeni arkadaşlar girecektir. Bu bir yarıştır ve bugün burada yarışacak olan arkadaşlarımızın her biri, birbirinden değerlidir. Geçen dönemde ben de bir aday adayı olarak konuşmacıyı dinliyorduk. Bu yarış haklı bir yarıştır. Kendinizi anlatın ve partinizle övünün. Karşı adayın kim olduğu kimseyi ilgilendirmesin. Önemli olan, adayın kendini ifade edebilmesidir" ifadelerinde bulundu.

 

11 UYARISI

Konuşmalarının ardından milletvekili aday adayları salondan çıkarıldı. Temayül yoklaması saat 10.30'da ilk oyu il başkanı Şemsettin Ceyhan'ın kullanmasıyla başladı. Temayülde oy kullanan teşkilat mensupları sadece 11 kişiyi işaretlemeleri konusunda sık sık uyarıldı. Zira genel merkez tarafından alınan karar uyarınca 11 işaretlemenin altında veya üzerinde işaretlenmelerde kullanılan oy geçersiz sayılacak. 12 ilçe ve kadın-gençlik-ana kademe ve istişare kurulu için olmak üzere 14 sandık kuruldu. İlçelerden gelenler direk kendi sandıklarının kurulduğu bölüme giderek oylarını kullandı.

 

İLGİ BÜYÜKTÜ

Teşkilat mensupları önce isimlerinin bulunduğu listeye imza attı sonra kabine girerek oy kullandı. Sandık görevlilerinin masalarında da oy kullananları uyarmak için ‘Sadece 11 kişi işaretlenecek’ yazan uyarı kağıtları vardı. Teşkilat mensupları temayüle büyük ilgi gösterdi. Pazar günü olmasına rağmen oy kullanacak partililer erkenden salona gelerek oylarını kullanıp, tatil gününün tadını çıkardı. Öte yandan partililer sık sık kürsüden uyarıldı. İlçelerden belli saatlerde kaldırılan araçlar sayesinde teşkilat mensupları Antikkapı’ya getirildi.

 

FARKLI UYGULAMA

Oylarını kullanan partililerin salonu boşaltmaları istendi. Öte yandan tüm ilçelerde kadın erkek fark etmeksizin herkes aynı sıraya girip oy kullanmanın kendisine gelmesini beklerken Kandıra’da farklı bir uygulama yapıldı. Yoğunluk olunca kadınlar ayrı erkekler ayrı sırada bekledi. Ayrıca oy kullanmaya gelenlerin yoğun olduğu ilçeler, başka ilçelerin kabininde işaretlemelerini yapıp kendi sandıklarında oy kullanabildi.

 

ADAYLARA YASAK GELDİ!

Oy kullanma işlemi başladıktan sonra aday adaylarının salona girmesi yasaklandı. Aday adayları salonun kapısında uzunca bir sıra oluşturarak gelen partilileri karşıladı. Gelenlerle sohbet eden adaylar, destek isterken, dışarıda da aday adaylarının yardımcıları broşür, kartvizit dağıttı destek istedi. Pek çok aday adayının araç giydirme yaptığı ve araçlarını da bölgeye getirdiği görüldü.

 

SINIRSIZ ÇAY İKRAMI

Dışarıda gün boyu çay ikramı yapıldı. Adaylar salona alınmadıkları için karşılama merasiminin ardından zaman zaman dışarı çıkarak kulis yaptı. İl yöneticileri gün boyu salondan ayrılmayarak sık sık salonda kontroller yaptı, sandıklarda bir sorun yaşanmaması için çaba gösterdi.

 

11 KİŞİLİK ANAHTAR LİSTELER

Temayül yoklaması sırasında her ilçenin anahtar liste yaptığı görüldü. Oy kullanan teşkilat mensuplarının hemen hemen hepsinin elinde anahtar liste olması dikkat çekti. İl yöneticileri sık sık anahtar liste konusunda sandık kurullarına dikkatli olmaları konusunda uyarsa da nafile. İlçe teşkilatları, teşkilata emek veren 11 kişilik anahtar listeler yazı ve oy kullanacak kişiler de bu pusulalar da ismi yazan kişilere oy verdi. Serkan BORLAK

 

TEMAYÜL OY KULLANMA SAYILARI

Dilovası : 98

Çayırova: 121 -115

Derince: 125 - 108

Körfez: 146 - 142

Kartepe: 144 - 139

Darıca: 125 - 121

Kandıra:188 - 147

İzmit: 213 - 197

Karamürsel:118

Gebze:163 - 143

Başiskele:135 - 119

Gölcük:161 - 149

İl Disiplin Kurulu:152 - 146

İl İstişare Kurulu:149 - 101

TOPLAM: 2 bin 38 kişinin oy kullanma hakkı bulunuyordu.

Oylama sonrasında bin 843 kişi oy kullandı.

NOT: Listede ikinci rakamlar ilçelerin kullandıkları oylardır!

01 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR