Tarih Koridoru’nda çalışmalar hızlandı

İzmit’in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak ve tarihle iç içe yaşayan bir şehir oluşturmak amacıyla başlattığı “Tarih Koridoru” projesinde çalışma...

BÜYÜT

İzmit’in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak ve tarihle iç içe yaşayan bir şehir oluşturmak amacıyla başlattığı “Tarih Koridoru” projesinde çalışmalar büyük bir titizlikle devam ediyor.

Aslına uygun olarak yürütülen restorasyon çalışmalarında büyük bir ilerleme kaydeden İzmit Belediyesi, Kapanca Sokak’taki çalışmalarına hız verdi. Kapanca Sokak çevresindeki konakların yapımı tamamlandı.Hacı Hasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesi 398 Ada 10 Parsel’de bulunan ve mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olan Yeşil Konak’ta yürütülen çalışmaların % 95’i tamamlandı. İzmit Belediyesi adına Toki tarafından ihalesi yapılan ve 11 Şubat 2011 tarihinde yapımına başlanan konağın geçici kabul işlemleri 16 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak. Konağın çatı, sıva, merdiven, korkuluk ve tüm tavan ve ahşap yer döşemeleri aslına uygun olarak restore edildi.

ELBEYOĞLU KONAĞI HİZMETE HAZIR

İzmit Belediyesi mülkiyetinde bulunan Elbeyoğlu Konağı’nın yapım işlemlerine Haziran ayı içerisinde başlandı. İhale bedeli 139.020,19 TL olan tarihi tescilli sivil mimarlık örneği konakta, çürüyen ahşap taşıyıcıları değiştirildi. Çatı onarımı, sıva yenilemesi, tavan ve ahşap yer döşemeleri, balkon korkulukları, merdivenleri ve gömme dolapları aslına uygun olarak yenilenen Elbeyoğlu Konağı’nın çalışmaları 300 günde tamamlandı. Toplam maliyeti 160.00.00 TL olan binanın projeleri Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan şekliyle tamamlandı.

10 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR