Hükümet kurma sürecini vatandaşa sorduk

Türkiye 7 Haziran tarihinde sandık başına giderek milletvekillerini belirledi. Seçim sonucuna göre AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP de 80 milletvekili il...

Türkiye 7 Haziran tarihinde sandık başına giderek milletvekillerini belirledi. Seçim sonucuna göre AKP 258, CHP 132, MHP ve HDP de 80 milletvekili ile TBMM’de temsiliyet elde etti. Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından bir fazlası yani 276 vekile sahip olması gerekiyor.

 

45 GÜNDE SÜRE VAR

Seçimler sonrasında ortaya çıkan siyasi tablo koalisyonu zorunlu kılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz’da Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini verdi. Anayasaya göre 45 günde yeni bir hükümetin kurulması gerekiyor. Eğer hükümet bu sürede kurulamazsa son seçenek erken seçim olacak.

 

VATANDAŞ ERKEN SEÇİM DİYOR

Ülke gündemini meşgul eden bu konu ile ilgili sokağın nabzını yokladık ve vatandaşların görüşlerini aldık. Vatandaşa ‘Koalisyon hükümet mi kurur erken seçim mi olur?’ ve ‘Koalisyon olursa hangi partiler arasında olur?’ diye sorduk. Aldığımız yanıtlar, çoğunluğun koalisyon istiyor olmasına karşın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrı nedeniyle kurulamayacağı ve erken seçim olacağı yönünde. Hilal GÜDÜCÜ

 

Mustafa ATEŞTEPE

mistik-002.jpg

“Erken seçim olur. Koalisyon kurulamaz, çünkü CHP’nin inatçı bir tavrı var. Kimse AK Parti ile kurulacak koalisyona yanaşmıyor. Halkı düşünmeden hareket ediyorlar.”

 

Günhan BUCAK

gunhan.jpg

“AKP-CHP koalisyon yapar. Türkiye’nin kurtuluşu budur. Ancak kırmızı çizgilerini bırakmaları lazım. Koalisyonun ardından yeni anayasa için çalışma yapılmalı. Kalıcı bir hükümet olmalı. Ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koalisyona karşı. Bu yüzden zor.”

 

Halil İbrahim BAYHAN

halil-002.jpg

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oradayken bu kavga bitmez. Ülke için hayırlısı olan koalisyonun kurulabilmesi için Cumhurbaşkanı’nın değişmesi lazım. Çünkü o koalisyon istemiyor. Erken seçim istiyor. Ancak olması gereken AKP-CHP koalisyonudur.”

 

Eray YARAMAS

eray.jpg

“Erken seçim olur kesinlikle. Çünkü AKP ile hiçbir parti anlaşamaz. Kimse kırmızı çizgilerinden ödün vermiyor.”

 

Kadir KORKMAZ

kadir-002.jpg

“Ben emekli öğretmenim. Milliyetçi bir insanım. Bir dönem siyasetle de uğraştım ve şunu biliyorum ki gelen gideni aratır. Bu adamlar 13 yılda hep çalıp çırptılar. Yaptıkları şeyler de var, yok diyemem. Ancak ülkenin bu halde yapılması gereken azınlık hükümetinin kurulmasıdır. Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu değil, Bülent Arınç olması lazım.”

 

Yusuf BAĞDAT

yusuf-002.jpg

“Cumhuriyet kurulalı 90 yıl oldu. O günden bu güne 63 tane hükümet oldu. Bunların tarihine baktığımızda da ülke tek iktidar döneminde yükselişe geçerken, koalisyon dönemlerinde hep düşüşe geçmiştir. Bu durumda yine de bana sorarsanız, AKP-CHP koalisyonu kurulsun isterim. Ancak bu kurulsa dahi yürüyeceğini düşünmüyorum.”

 

İsmail ŞENOL

“Erken seçim olmamalı. Çünkü Türkiye’nin ekonomik durumu bunu kaldırmaz. Bu nedenle koalisyon hükümeti kurulmalıdır. Bu da AKP ile CHP bir araya gelmesiyle olur.”

 

Aras YILDIZ

“Bu denklemin çözümü, Cumhurbaşkanlığı’nın kuracağı dengelerle şekillenir. Cumhurbaşkanı da koalisyon değil, erken seçim istiyor. Bu nedenle kasım ayında erken seçim olur diye düşünüyorum. AKP içinde de farklı kesimler koalisyona yakın farklı fikirlere sahip, ancak kararda dengeleri değiştirecek olan Cumhurbaşkanı olduğu için bir etkileri olmuyor.”

 

Serdar YAHŞİ

“Koalisyon olacağını düşünmüyorum. Kimse birlikteliğe yanaşmıyor. Erken seçim olur. Onun sonucunda da AKP iktidara gelir. Bu süreç uzadıkça ülke ekonomisi güç duruma düşüyor. AKP de koalisyon yanlısı gibi duruyor ama asıl istediği erken seçim.”

 

Mehmet ÇEÇİK

“AKP hükümetinin memleketin selameti için erken seçim kararı alması lazım. Koalisyonla bu memleket idare edilemez. Çünkü bu koalisyonu kuracak nitelikte muhalefet yok. Hiçbiri AKP ile uyum sağlayamaz.”

21 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR