İzmit’te rengarenk 1 Mayıs kutlaması

1977'nin kanlı 1 Mayıs'ından sonra emekçilerin ikinci kez çıktıkları Taksim Meydanı'nda renkli geçen 1 Mayıs kutlamalarının yanı sıra İzmit’teki kutla...

BÜYÜT

1977'nin kanlı 1 Mayıs'ından sonra emekçilerin ikinci kez çıktıkları Taksim Meydanı'nda renkli geçen 1 Mayıs kutlamalarının yanı sıra İzmit’teki kutlamalar da Taksim Meydanı’nı aratmadı. Yaklaşık 2500 kişinin katıldığı kutlamalara çoluk çocuk katılan İzmitliler’e siyasilerden de destek geldi. YGS mağduru öğrencilerin de katıldığı yürüyüşte her kesimi temsilen vatandaşın yer alması renk kattı.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda İzmit sokakları emekçinin ayak seslerine şahit oldu. Tatil gününe denk gelen 1 Mayıs kutlamalarına çoluk çocuk katılan yaklaşık 2500 İzmitli Merkez Bankası önünde toplanarak, Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Emniyet güçleri yürüyüş yolu çevresinde güvenlik önlemleri alırken, polis kitlelere uzak mesafede yürüyerek olası bir provokasyonu önledi. EMEP, ÖDP, BDP, Eğitim-Sen, SES, ESM, Yapı Yol-Sen, Emekli-Sen, Kocaeli Alevi Dernekleri, Kocaeli Dersimliler Derneği ve TMMOB'a bağlı Makine Mühendisleri Odası, DSP, HAS Parti, CHP'li gençlerin yanı sıra vatandaşların da katıldığı yaklaşık 2500 kişilik grup Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı'na yürüdü. Kutlamalara BDP Kocaeli Bağımsız Milletvekili adayı Emrullah Bingül, HAS Parti Milletvekili adayı Sami Çakır ve DSP Milletvekili adayı Yakup Kalmuk'ta katılarak destek verdi.

LİSELİ GENÇLERDEN PROTESTO
Yürüyüş sırasında ve parkta ise davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekildi. Kortejlerin parka girişi sırasında katılımcılar platform üzerinden anons edilirken en büyük alkışı BDP Kocaeli Bağımsız Milletvekili adayı Emrullah Bingül aldı. HAS Partinin parka girişi yine alkışlarla karşılandı. HAS Parti’nin platforma girişi sırasında emekçiler tarafından “Emek sömürüsüne karşı duran, çıldırın çıldırın işçi için çıldırın’ diyen HAS Parti aramızda diye anonsuyla karşılandı. Çoluk çocuk, büyük küçük demeden 1 Mayıs kutlaması için Merkez Bankası önünde toplanan kalabalık, bir yandan taleplerini haykırırken, kimi annelerin bebek arabalarını ile kutlamalara katıldığı görüldü. AKP hükümetine karşı öfke ile yürüyen eylemciler, demokratik taleplerini, insanca yaşam ve eşit işe eşit ücret taleplerini dile getirirken “Kürt sorununu” bir kez daha dillendirdi. YGS mağduru öğrencilerin de yer aldığı yürüyüşte öğrenciler şifre skandalını protesto etti.

1 MAYIS HALAYI
Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan grup önce devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. “Yaşasın 1 Mayıs, alanlardayız” sloganlarıyla davul ve zurna eşliğinde 1 Mayıs halayı çekti. 1 Mayıs kutlamalarını Tertip Komitesi Başkanı Veysel Kaplan konuşma yaparak başlattı. Kaplan konuşmasında 1 Mayıs’ın tarihi sürecini kitlelere aktarırken taleplerini ise şöyle sıraladı:
“Bugün toplumun bütün kesimleri kendi taleplerini duyurmak için meydanlara indi. Emeği ve alın teri ile yaşamı var eden biz işçiler için başka bir dünya kurmak mümkün. Bizler emekten, eşitlikten, özgürlükten bir ülke ve dünya kurmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Bunun için 4/B, 4/C, 50/D, 4924 gibi statülerden çalışan sözleşmelilere kadrolu iş güvencesi sağlanmalı. Giderek artan iş cinayetlerine esnek, güvencesiz, performansa dayalı taşeronlaştırma ve özelleştirme uygulamalarına son verilmeli. Aynı ya da benzer iş yapan emekçilerin mali ve sosyal haklardan eşit yararlandırılması, eşit işe eşit ücret ilkesinin yaşama geçirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

02 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR