Tarhan: 20 yıl önce kamyonet yaptım ama yerli oto demedim

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a, SAAB firmasının sadece platform isim hakkı için neden 40 Milyo...

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a, SAAB firmasının sadece platform isim hakkı için neden 40 Milyon Euro verildiğini sordu.

“Çok iyi otomobil ustanız ve kaportacınızın olması yerli oto yapabilirsiniz anlamına gelmez” diyen Tahsin Tarhan, “Ben 40 yıl önce Anadol’ları keserek kamyonet yapıyordum. Ama buna yerli oto yaptım demiyordum. 1 Milyar Euro’luk yatırımdan bahsederken bunları neye göre hazırladınız? Sorularımıza neden yanıt vermiyorsunuz?” dedi.

 Bakan Işık ise 40 Milyon Euro’nun 5 yıllık zaman kaybı olmasın diye harcandığını söyledi ancak yerli otonun altyapısıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

 

Tasarıyla ilgili söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önce tasarının kendilerine sivil toplum örgütlerinden bile sonra ulaştırılmasını eleştirdi. Toplantıdan 10 saat önce konuyla ilgili bilgileri olduğunu söyleyen Tarhan, “Keşke biz de daha önce bilgilendirilseydik de daha çok katkı yapabilseydik” dedi.

AR-GE tasarısında Bakanlara ve Bakanlar Kurulu’na yetki verilmesinin yanlış olduğunun altını çizen Tarhan; projenin TÜBİTAK, KOSGEB ya da CHP’nin önerdiği Marka Tasarım Enstitüsü’nün yürütmesinin daha doğru olduğunu kaydetti.

Türkiye’de inşaata ve ranta dayalı ekonominin hakim olduğunu kaydeden Tarhan, AKP milletvekillerinin ekonomiyle ilgili halkı bilgilendirirken gerçekçi olmasını istedi, “Samimi olacaksak nüfusumuzun ne kadar arttığını gündeme getirmeli, büyümenin bu süreç içerisinde ne olduğunu bilmemiz, işsizliğin ne kadar arttığını, yoksulluğun ne kadar artığını görmemiz gerekir” dedi.

 

SAAB PROJESİ SORULARI

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, daha önce TBMM’de basın toplantısıyla gündeme getirdiği Yerli Oto Projesiyle ilgili şüpheleri de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a bir kez daha hatırlattı. Hükümetin “Milli otomobilimiz olsun” diye yola çıktığı projenin baştan aşağı yanlış olduğunu vurgulayan Tarhan; “Çin malına 40milyon Euro vereceksek olanca açıklık içerisinde bunun bir raporu olmalı. Hangi kaynaklardan bu paranın verildiği açık bir şekilde ortaya konmalı. Türkiye gerçekten otomobilde bir marka. Belki yerli markamız yok ama üretim konusunda Dünyanın önde gelen ülkesiyiz. Otomobil yapacaksak pazar araştırması yapıp o raporu hazırlamalıyız. Bu raporu kimler tarafından hazırlandığına açıklık getirmeliyiz” dedi.

 

“BEN DE KAMYONET YAPTIM”

Hükümet yetkililerinin yerli oto konusunda sık sık, “Çok iyi ustalarımız var” diyerek projeyi savunduğunu hatırlatan Tarhan şöyle devam etti: “Çok iyi ustalarımız olabilir. Kaportacılarımız da otomobil yapabilir. Ben tam 20 yıl önce, Anadol taksilerini kesip kamyonet yaptım. Ama buna Türk markası yaptım demedim. Bunun gibi sizin yaptığınız iş de yerli otomobil değil. Bu marka ile rekabet edemezsiniz. 40 Milyon Euro’yu neden ve kime verdiğiniz bilmek istiyoruz. Yaklaşık 1 Milyar Euro’luk yatırımı hangi firmaların yapabileceğini, böyle bir çalışma olup olmadığını öğrenmek en doğal hakkımız”

 

BAKAN YANIT VERMEDİ

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın yerli otomobil konusundaki bu sorulara Bakan Fikri Işık sadece, “Türkiye yerli marka üretmeli. 40 milyonu 5 yılı kaybetmemek için verdik. Kaybedecek zamanımız yoktu” sözleriyle karşılık verdi.  Paranın kime verildiğini, hangi pazar araştırmalarının yapıldığı konularındaki sorulara ise girmemeyi tercih etti.

22 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

arabacı - ancak okulda karton ve kıbrıtten yapmıstır...

Yanıtla . 0Beğen 22 Ocak 10:20
01

araba - bu araba 35 yıl önceki anadola benziyor sanki ne

Editörün Notu: Araç fotoğrafı temsili olarak eklenmiştir.

Yanıtla . 0Beğen 22 Ocak 10:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR