Akar Kandıra sahillerini sordu

CHP milletvekili Haydar Akar “Türkiye Büyük millet meclisi Başkanlığı’na zamanlarda denize akan kanalizasyon ve biyolojik atıkların insan ve çevre sağ...

BÜYÜT

CHP milletvekili Haydar Akar “Türkiye Büyük millet meclisi Başkanlığı’na zamanlarda denize akan kanalizasyon ve biyolojik atıkların insan ve çevre sağlığını ciddi şekilde tehdit etmesini meclis gündemine taşıdı.Akar, Deniz Suyunda Bulunan Fekal Koliform değerinin 3000 çıkmış olmasına rağmen vatandaşlarımıza gerekli uyarıların yapılmamasının nedenlerini sordu.Arıtma tesislerinide soran AKAR deniz kirliliğinin vatandaşlarımızın yoğun olduğu yaz aylarında artmasına da dikkat çekerken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların sağlığını hiçe sayması konusunda bir yaptırım da bulunacak mısınız diyerek Başbakanın yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.


Akar’ın önergesinde yer alan sorıulan şöyle;

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Kocaeli İlin’de tatil beldelerinin yoğun olduğu Kandıra İlçesi sahillerinde vatandaşlarımızın birkaç yıl öncesine kadar gönül rahatlığıyla serinlemek ve şehrin kalabalığından uzaklaşıp nefes almak için tercih ettikleri Kerpe, Kefken, Kumcağız, Cebeci vb. tatil beldelerinde son zamanlarda denize akan kanalizasyon ve biyolojik atıklar insan ve çevre sağlığını ciddi şekilde tehdit eder hale gelmiştir.
Bu bağlamda;
Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 23 Temmuz 2012 tarihinde Kerpe Plajından alınan su numunesi incelemesi sonucunda suda bulunan Fekal Koliform (İnsanların ve Hayvanların bağısaklarında bulunan bakteri grubu) değerinin 3000 çıkmış olması hususunda ilgili makamların uyarılmasına rağmen vatandaşlarımızın denize girmemeleri konusunda gerekli önlemler alınarak uyarıcı sözlü ya da yazılı ilanlar yapılmış mıdır?
Deniz canlıların bile ölümüne neden olan Fecal Koliform değeri konusunda vatandaşlarımızın gerekli şekilde bilgilendirilmemesinin gerekçesi nedir? Bu değerler gizlenerek insan sağlığı gözardı mı edilmektedir?
Kerpe, Kefken, Kumcağız ve vatandaşlarımızın tatil için tercih ettikleri diğer beldelerimizde gerekli arıtma tesisleri bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu tesisler hangi kapasite’de çalışmaktadır? Bu tatil beldelerimizde nüfusun en yoğun olduğu yaz aylarında denizlerimizdeki kirliliğin bu denli artmasını nasıl açıklıyorsunuz?
Vatandaşlarımızın denize girdiği plajların sadece birkaç metre ilerisinden geçen kanalizasyon borularından atıkların denize karışması alt yapıdan sorumlu olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu konudaki zafiyeti değil midir? Vatandaşlarına en iyi hizmeti götürmekle mükellef olan Belediyenin insan sağlığını hiçe sayması konusunda bir yaptırımda bulunmayı düşünüyor musunuz?
Bu tatil beldelerinde alt yapı çalışmalarının vatandaşlarımızın yoğunluğunun arttığı ve esnafımızın en çok iş yaptığı yaz aylarına bırakılmış olması plansız ve gelişigüzel yapıldığının bir göstergesi değil midir? “

10 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR