Bayram“Kocaeli’de su sıkıntısı yok”

  İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, düzenlediği basın toplantısı ile kuraklığa karşı alınan önlemleri paylaştı. 3 ay içinde büyük adımlar attıklarını vur...

 

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, düzenlediği basın toplantısı ile kuraklığa karşı alınan önlemleri paylaştı. 3 ay içinde büyük adımlar attıklarını vurgulayan Bayram, “Endişe etmeyin, suyumuz var” dedi.

 

ÇOK ÇALIŞTIK

Daha önce gerçekleştirilen projelerden söz eden ve Namazgah Barajı, Gebze’de 67 milyon TL’ye yaptırılan arıtma tesisi ve dere ıslahları gibi çalışmaları anlatan Bayram, en önemli proje olarak da Yuvacık-Sapanca hattını gösterdi. 2013’teki kuraklığın bölgeyi etkilediğini dile getiren Bayram, şöyle konuştu:

 

KURAKLIK SÜRECEK

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda ‘meteorolojik değerlendirmelere göre önümüzdeki dönemlerde kuraklığın devam edeceği, bu nedenle İSU ve SASKİ’nin gerekli tedbirleri acilen alması gerektiği’ kararı alınmıştır” dedi. Konu üzerine gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden İlhan Bayram, yapılan çalışmalardan söz etti.

 

AMAÇ DAHA FAZLA SU TEMİN ETMEK

Yuvacık Barajı’na giren akımların geçen yıla göre daha az olacağı ve kuraklığın artacağı düşüncesiyle, ilimizdeki yer altı ve yer üstü kaynaklardan azami derecede istifade edeceklerini dile getiren Bayram, “Ayrıca atık su arıtma tesisleri deşarjlarının geri kazanım suyu tesisleri de önemli. Elde edilen suyun yeşil alan sulaması ve sanayi tesislerinde kullanılması hedefleniyor” dedi.

 

GÖLDE SEVİYE DÜŞTÜ

İlhan Bayram, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı Arıtma Tesisine su temini yapılmakta olduğunu hatırlatarak, “Halen 4 pompa ile su pompalanıyor. 1,12 milyar metreküp hacmi olan Sapanca Gölü’nün 120-136 milyon metreküp su verimliliği var. Gölün maksimum seviyesi 32,50 metredir. Sapanca Gölü su seviyesi bölgedeki yağışların önceki yıllara göre az olması nedeni ile geçen yıldan 1,93 metre daha az seviyededir” diye konuştu.

 

KUYU SUYUNA BAŞLADIK

KOÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’ne Aralık 2011 tarihindeki raporundan da söz eden Bayram, şöyle konuştu: “Yaptırılan, ‘İzmit Ovası’nın Hidrojeolojisi ve Yeraltı Suyu Kalitesi’ adlı raporda, alüvyon yelpazeden yeraltına yıllık 30 milyon metreküp su depolandığı ve bunun 7 milyon metreküpünün ruhsatlı olarak sanayi ve şahıslar tarafından kullanıldığı, kalan 23 milyon metreküp suyun yeraltında depolandığından bahsedilmiştir.”

 

86 YENİ KUYU AÇILDI

Araştırma üzerine Kocaeli genelinde 86 yeni su kuyusu açtıklarını vurgulayan Bayram, mevcut 19 su kuyusunun bakım ve onarım çalışmalarının da yapıldığını söyledi. Kartepe Arslanbey, Suadiye ve Maşukiye bölgelerinde açılan 86 yeni kuyudan 115 bin metreküp su temin edileceğini duyuran Bayram, çalışma kapsamında 44 adet su kuyusu, 2 adet su deposu, 2 adet terfi merkezi, 28 km uzunluğunda isale hattı yapıldığı belirttiği ve kuyulardan alınacak su miktarını açıkladı.

 

YENİ HATLAR ÇEKİLDİ

Bayram, “Derince, Gölcük, Gebze ve Dilovası’ndaki toplam 105 kuyudan günlük 135 bin metreküp su temin edilecek. Kartepe Arslanbey, Suadiye bölgesi su kuyuları ve isale hattı ile gün 56 bin metreküp su temin edilerek Yuvacık’a iletilmektedir. Kullar su kuyuları ve isale hattı ile bölgeden günlük 28 milyon metreküp su temin edilmiştir. Halen 27 milyon metreküp suyumuz vardır. Bu da Kocaeli’nin 75 günlük ihtiyacının karşılanabileceği anlamına geliyor. Yapılan bu çalışma kapsamında 17 adet su kuyusu, 1 adet 500 metreküp hacimli su deposu, 1 adet terfi merkezi, Kullar-Yuvacık Arıtma Tesisi arasında 10 km uzunluğunda isale hattı tesis edilmiştir” dedi.

 

MAŞUKİYE’DEN

17 MİLYON M3 SU

Maşukiye bölgesi su kuyuları ve isale hattı ile bölgeden günlük 17 milyon metreküp su temin edildiğini de sözlerine ekleyen Bayram, şöyle konuştu: “Çalışmalar kapsamında; 11 adet su kuyusu, Maşukiye’de açılan kuyu hatlarının Balaban deposuna bağlantısı için 5,6 km uzunluğunda isale hattı, 1 adet terfi merkezi, 500 metreküp hacimli su deposu tesis edilmiştir. Körfez bölgesindeki kuyulardan su temini bölgeden günlük olarak 8 bin 600 metreküp su temin edilecek ve temmuz ayı sonunda kullanıma hazır hale gelecektir. Çalışmalar kapsamında 10 adet su kuyusu, 3,4 km uzunluğunda PE içmesuyu hattı tesis edilecektir” dedi.

 

NAMAZGAH’TAN İLİMTEPE’YE

Kandıra Namazgah Barajı’ndan Körfez İlimtepeye içmesuyu temini günlük 8 bin 640 metreküp su temin edildiğini ifade eden Bayram, “Çalışma kapsamında; 91 km uzunluğunda içme suyu hattı, Derince Alacakese ve Toylar köylerinde 2 adet içme suyu terfi merkezi, 4 adet su deposu, Körfez Elmacık ve Kalburcu köylerinde 2 adet içme suyu terfi merkezi ile 2 adet su deposu, İzmit Bulduk Köyü’nde 1 adet içme suyu terfi merkezi ve 1 adet içme suyu deposu, İzmit Çağırgan Köyü’nde 1 adet içme suyu deposu yapılmıştır. Proje maliyeti 28 milyon 578 bin 798 TL’dir” dedi.

 

ATIK SUYU GERİ KAZANIYORUZ

Atık suyun geri kazanımını gerçekleştirdiklerini de belirten Bayram, “Atık suyun geri kazanılmasındaki amaç; suyun geri kazanımla sanayide, yeşil alan sulamada ya da rekreasyon amaçlı yeniden kullanımı hedefleniyor. Bu sayede kullanılabilir su temininde tasarruf edilmesidir” dedi. Geri kazanılmış sudan 45 bin metreküp suyu TÜPRAŞ’a vereceklerini belirten Bayram, “Bu miktar TÜPRAŞ’ın kullanımına yetecek miktardır. Gri su projemiz, Türkiye’nin en büyük projelerinden biri” dedi. Bayram ayrıca 10 bin metreküp kapasiteli Grisu tesisini Plajyolu ve Kullar’da, 50 bin metreküplük bir tesisi de Körfez’de hayata geçirecekleri müjdesini verdi.

 

ÖNLEM MALİYETİ: 82.5 MİLYON TL

3 ay içinde yapılan çalışmalar sonucunda önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Kuraklığa karşı yapılan çalışmalar için 82.5 milyon TL yatırım yapılmıştır” şeklinde konuştu. 3 ay gibi kısa bir zamanda bu kadar projenin gerçekleşmesinin çok zor olduğuna vurgu yapan Bayram, emeği geçen tüm personeline teşekkürlerini iletti.

 

GURUR DUYUYORUM

İSU gibi bir kurumda yöneticilik yapmaktan dolayı gurur duyduğunu belirten Bayram, “1 milyon 700 bin kişiye, kesintisiz su veriyoruz. Bunun yanında kalite konusunda çok hassasız. 2 bin kişilik bir ordu, vatandaşımız kaliteli su için diye geceli gündüzlü çalışıyor” dedi. Su sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Bayram, vatandaşları yine de hassas davranmaları konusunda uyararak, “Şehrimizde bir tüketim kültürü oluştu. Vatandaşlarımıza suyu israf etmedikleri için teşekkür ediyorum” diyerek, sözlerini noktaladı.

26 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR