Çeker: Sağlık, ücretsiz olmalı

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hükümetin aldığı ve 1 Ekim’den itibaren hayata geçer ilaçta taban fiyat sistemi dolayısıyla bir açık...

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hükümetin aldığı ve 1 Ekim’den itibaren hayata geçer ilaçta taban fiyat sistemi dolayısıyla bir açıklama yaptı. Hükümetin 2003 yılında parasız sağlık hizmeti verileceği sözü ile atılımlara başladığını dile getiren Çeker, yapılan düzenlemelerde sağlık hizmetlerinde vatandaştan daha fazla para alınmaya başlandığını dile getirdi.

 

SORUNLARI ANLATTI

Önce muayene katkı payının devreye alındığını belirten Çeker, “Sonra reçete parası derken vatandaş eczaneye gittiğinde inanılmaz borçlarla karşı karıya kaldı. Bazı tedaviler de kapsam dışında bırakıldı. Özeldeki farklar yüzde 200’ü buldu. Üniversitelerde de fark var. Şimdi de ilaçta bant fiyat uygulamasını kaldırıldı. Böylece vatandaş eş değer ilaçta aradaki farkı ödemek zorunda kalacak” dedi.

 

DÖNÜŞÜM İÇİN GEREKEN

Sağlık hizmetini almak için vatandaşın vergi ödediği bir sistemde ek paralarla vatandaşın cebine sürekli el uzatılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Çeker, şöyle konuştu: “Ücretsiz sağlıktan gelinen bu nokta ibretliktir. Halka yüklenen ek ücretler kaldırılmalı. Ücretsiz, ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sunumun tam anlamıyla hayat geçtiği takdirde sağlıkta dönüşüm gerçekleşmiş olur”

01 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR