“Sağlıkta Dönüşüm ülkemize uygun değil”

Eğitim-İş Şubesi’ni ziyaret eden Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Ali Gül, “Sağlıkta Dönüşüm Programı ülkemizin gereksinimlerinden yola çıkılarak haz...

BÜYÜT


Eğitim-İş Şubesi’ni ziyaret eden Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Ali Gül, “Sağlıkta Dönüşüm Programı ülkemizin gereksinimlerinden yola çıkılarak hazırlanan bir program değil” dediEğitim-İş Kocaeli Şubesi’ne önceki gün Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Ali Gül ziyaret gerçekleştirdi. Ali Gül, AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm projesiyle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. AKP iktidarının sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında, 2005 yılında ilk defa Düzce’de aile hekimliği sistemine geçmiş olup, 5 yıl gibi bir süre sonra ise Kasım 2010 itibariyle tüm Türkiye’de bu sisteme geçilerek sağlık ocaklarının yerini aile sağlığı merkezleri aldığını hatırlatan Gül, “Sağlıkta Dönüşüm Programı ülkemizin gereksinimlerinden yola çıkılarak hazırlanan bir program değil” şeklinde konuştu.


“PARALI HALE GELDİ”
Acil servislerde gereksiz bir yoğunluk yaşanmaktadır ve bunun çözülmesi gerekmektedir diyen Ali Gül, “Yılda 90 milyon acil servis girişi olmaktadır ve akıl alır gibi değildir. Sağlıkta Dönüşüm Programı ülkemizin gereksinimlerinden yola çıkılarak hazırlanan bir program değildir. Emperyalist merkezlerce dışarıdan dayatılan bir programdır. Bu programı uygulamakla yükümlü AKP iktidarı programı uygularken çıkan sorunlara geçici ve uygun olmayan çözümler bulmakta ama hiçbirisi sorunu kökten çözememektedir. Bugün, sosyal devletin bir gereği olarak ücretsiz olması gereken sağlık hizmetleri paralı hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi.“KALİTE DOĞAL OLARAK DÜŞTÜ”
Aile Sağlığı Merkezlerinde ve hastanelerde katkı payı adı altında hastalardan ek ücret alındığını da ekleyen Gül, “Bu ek ücreti ödemek istemeyen vatandaşlar acile yığılmaktadır. Yine uygulanan sağlık politikaları gereği sağlık tüketimi artırılmış ama kalite göz ardı edilmiştir. Bunun sonucu hastane başvuruları sayısal olarak artmış, hastaların aldığı sağlık hizmetinin kalitesi doğal olarak düşmüştür. Sağlık Bakanlığı bu uygulamada ısrar ettiği takdirde, birinci basamak hizmetlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerinde oluşacak olan aksaklıklardan sorumlu olacaktır. Bunu önlemek için üretimden gelen gücümüz dahil her türlü hakkımızı kullanacağımızı bildiriyoruz” dedi.

29 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR