Kocaeli'de kaynakçı yetiştirmek üzere kurs açılıyor

Kocaeli Üniversitesi ile Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin 2014 yılında yapmış olduğu Teknik Destek ve Eğitim Alanında İşbirliği protokolü...

Kocaeli Üniversitesi ile Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin 2014 yılında yapmış olduğu Teknik Destek ve Eğitim Alanında İşbirliği protokolü yenilendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Şube Başkanı Ünal Özmural, “Nuh Çimento Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan öğretim elemanları ve meslek yüksek okulunun sahip olduğu laboratuarın ortak kullanımına yönelik yapılan bu protokol oldukça önem arz ediyor. Protokolle piyasada halen kaynakçılık yapan ancak kaynakçı sertifikası olmayan kaynakçıların ve kaynakçı olmak isteyenlerin eğitilerek sertifikalanması amaçlanmıştır.


3 KURS AÇILDI

Bugüne kadar 3 kurs açılmış olup 30 kişi kursa katılmıştır. Kursa katılmayıp yalnız sınava katılanların sayısı 107 kişi olup, ancak bunların 50’ si sertifika almaya hak kazanmıştır. Başarı oran ı % 50 civarındadır. Bu da bize gösteriyor ki bu alanda daha alınacak çok yolumuz var. Maalesef ülkemizin eğitim sistemi kaliteli ara teknik eleman yetiştirilmesi konusunda ihtiyaçlara cevap vermiyor.

 

100 BİN KİŞİYİ GEÇTİ

Ara teknik eleman yetiştiren okulların uygulamalı eğitime daha çok zaman ayırmaları  ve laboratuar sayısı artırmaları, olanların da verimli kullanılması sağlanmalıdır. Ülkedeki Makine Mühendisleri Odasına kayıtlı üye sayısı 100.000 üzerine çıktı. Bu rakam ülke ihtiyaçlarının çok üzerinde bu da beraberinde işsizliği ve düşük ücretle çalışmayı getiriyor.


TEKNİK ELEMAN

Oysa ülkenin şu anda mühendisinden daha çok kaliteli ara teknik elemana ihtiyacı var. Endüstriyel işletmeler bunun sıkıntısını çekiyor. Bu nedenle bu çalışmayı önemsiyoruz. Umarız bu beklentiler doğrultusunda eğitim sistemlerimizde değişikler yapılır. Hedefimiz bu ve benzer çalışmaların sayısını artırmaktır. Bu vesile ile şimdiye kadar gerekli  desteği veren Kocaeli  Üniversitesi ve Nuh Çimento Meslek  okulu yönetimi ile  öğretim görevlilerine   teşekkür ediyor  benzer işbirliklerin artırılmasını diliyorum” dedi.

04 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR