Babasının adına cami yaptıran Erenkaya;

“Komünistin de camiyle işi olur”CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, Yassıbağ Mandıra Köyü’ndebabasının adını taşıyan camiyi geçtiğimiz yıl...

BÜYÜT

“Komünistin de camiyle işi olur”
CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, Yassıbağ Mandıra Köyü’nde
babasının adını taşıyan camiyi geçtiğimiz yıl ibadete açmıştı. “Komünistin camiyle ne işi olur” söylemlerine aldırmadan dine hizmeti sürdüren Erenkaya, şimdi yeni camiye şadırvan ve lojman kazandırmak için çalışıyor

CHP Kocaeli eski Milletvekili aynı zamanda eski İzmit Belediyesi’nin son belediye başkanı mimar Hikmet Erenkaya, doğup büyüdüğü Kandıra Yassıbağ Mandıra Köyü’nde babası Hacı Cemal Erenkaya’nın adını taşıyan bir cami yaptırmış, kolonsuz ve kubbesiz mimarisiyle dikkat çeken cami 2011 yılının Aralık ayında ibadete açılmıştı. Doğup büyüdüğü köyün, en büyük ihtiyacı olan cami ihtiyacını tamamen Erenkaya ailesinin öz kaynakları ve mimarlığını konuşturarak karşılayan Erenkaya, şimdi de eski cami alanına din görevlisi lojmanı ve şadırvan kazandırmak için kolları sıvadı.

ÇOBANLIKTAN MİLLETVEKİLİĞİNE
Bir bayram günü köy sakinleriyle sohbet ederken mevcut caminin yetersizliğinden yakındıklarına şahit olduğunu, o sohbetten sonra çobanlık yaparak başladığı yaşamını milletvekilliğine kadar taşıdığı köyüne bir cami kazandırmayı ahdettiğini söyleyen Erenkaya, “Burada büyüdüm… Buradan şehre gittik. Bir bayram günü vatandaşlarla sohbet ederken caminin yetersiz olduğu konuşuldu. Köyün büyükleri ve mevcut din görevlisinden de istek gelince, kolları sıvadım” dedi.

‘CAMİDE DOKTOR ODASI VAR’
Eski camiye de katkı sunduğunu ancak yüzünü gelişmeye dönmüş Yassıbağ Mandıra Köyü’nün yeni bir camiyi hak ettiğini söyleyen Erenkaya, “Kök saldığım köyde, yeni bir cami olsun istedim. Hiçbir talebim olmadan köyümüzün büyükleri, camiye babam Hacı Cemal Erenkaya’nın adının verilmesini istedi. Çok mutlu oldum. Eski camiye de katkılarımız oluyordu fakat bu köy gelişiyor. Herkes bu caminin, bu köye büyük olduğunu söyledi fakat yeni yerleşim alanlarıyla birlikte günden güne büyüyoruz. Eski camide cenaze namazı sırasında bile çok büyük problemler çıkıyordu. Ayrıca, cami önemli bir amaca da hizmet ediyor. Camide doktor odası var. Sağlığa da hizmet edebilir” şeklinde konuştu.

MASRAFLAR ERENKAYA’DAN
11 ayda tamamlanan camiyi geçtiğimiz yıl ibadete açan Erenkaya, yapımı ve inşası sırasında hiçbir destek almadıklarını maliyetin tamamen Erenkaya ailesi tarafından karşılandığını vurguladı. Yardım toplanmadan ibadete açılan tek caminin Hacı Cemal Erenkaya Camii olduğunu söyleyen Erenkaya, “Anahtarı teslim edilene kadar tek kuruş yardım alınmadı. Tamamen Erenkaya ailesinin öz kaynakları kullanıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleri oldu ama öz kaynaklarımızla inşa edildi. Annem ve babam bu köyde yaşarken çok çileler çekmiş. 1965’te İzmit’e geldik. Köklerimizin bulunduğu bu köye böyle bir yapı kazandırmak beni çok mutlu ediyor” dedi.

‘KOMÜNİSTİN CAMİ İLE İŞİ OLUR’
Cenaze namazlarının bile artık daha sağlıklı koşularda kılındığını söyleyen Erenkaya, bununla da yetinmiyor. Eski caminin bulunduğu alana şadırvan ve din görevlisi lojmanı da inşa etmek isteyen Erenkaya, aynı anda 800 kişinin ibadet edebileceği camiyi şadırvan ve lojmanla taçlandırmayı hedefliyor. Caminin inşası sırasında, “Komünistin cami ile ne işi olur” yakıştırmalarına da maruz kaldığını belirten Erenkaya, “Görüldüğü gibi komünistin cami ile işi olur” diyerek eleştirilere de cevap verdi. Hacı Cemal Erenkaya Camii’nin din görevlisi Ömer Altıntaş da Erenkaya’ya teşekkür ederek, “Bu cami 4. görev yerim. Camimiz ileriki yıllarda köyümüze hizmet verebilecek şekilde dizayn edildi. Korumak ve kollamak halkımıza düşüyor” dedi.

01 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR