Tahsin Tarhan: Bilişim Vadisi halka rağmen yükseliyor

Bilişim Vadisi’ni Meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine Bi...

Bilişim Vadisi’ni Meclis gündemine taşıyan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün verdiği yanıtı değerlendirdi. Tarhan değerlendirmesinde; Bilişim Vadisi ile ilgili olarak işletilen sürecin halka rağmen yürütüldüğünü savundu.

 

“BAKANLIK KENDİNİ SORUMLU GÖRMÜYOR”

Bakan Faruk Özlü’nün “Bilişim Vadisi’nde hafriyatlar çevre kirliliği yaratmıyor” şeklinde konuştuğunu dile getiren Tarhan, “Bu proje ile ilgili süreci dikkatle takip ediyorum. Ödüllü binaların entegrasyon yerine, yıkıldığı bir süreç yaşandı. Bu yıkımın sorumluluğunun ise Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi’nde olduğu ifade edildi. Bilişim Vadisi gibi bir oluşumda bakanlığın kendisini herhangi bir konuda sorumlu görmemesini anlayabilmek mümkün değil” dedi.

 

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ VAR”

50 milyon dolar civarındaki bir kaynakla, 10 yılda yapılan binaların yürütmeyi durdurma kararına rağmen yıkıldığını hatırlatan Tarhan, “Bu şekilde hukuka meydan okundu. Denetim yetkimizle bir önerge verdim. Bu önergede de ihaleye ilişkin sürecin yanında, çevre kirliliği, kamulaştırma ve izale-i şüyu davalarını gündeme getirdim. Ancak bundan önceki önergede Bakanlığın bilip, görmediği yıkım süreci burada da çevre kirliliğinde karşımıza çıktı” açıklamasında bulundu.

 

“BAŞARILI OLAMAZSINIZ”

Çevre kirliliği olmadığını söyleyen Bakanlığın, sorumluluğu müteahhide vermesini manidar bulduğunu da sözlerine ekleyen Tarhan, şöyle konuştu: “İnsanlar yaşananlardan şikayetçi. Anlaşılan Bakanlığın bildiği bir şey yok. Arsa sahipleri ile rızaları doğrultusunda mutabık kalınarak satın alma işlemi yapıldığına dair yanıtı ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Burada süreç halka rağmen yürütülüyor. Halka rağmen yapılan hiçbir iş başarılı olamaz.”

13 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR