SEDAŞ ekipleri, Körfez’de fırtınanın hasarını gidermek için çalışıyor

Körfez İlçesi Kıdışlı mevkiinde hat üzerine yıkılan kavak ağacı orta gerilim hattından beslenen köy grubunu elektriksiz bıraktı. Marmara tersanesinde...

Körfez İlçesi Kıdışlı mevkiinde hat üzerine yıkılan kavak ağacı orta gerilim hattından beslenen köy grubunu elektriksiz bıraktı. Marmara tersanesinde vinci deviren fırtına, Körfez Yarımca da Atatürk Anadolu lisesinin çatısını uçurdu. Atalar Mahallesini su bastı.

 

SEDAŞ görevli ve yedek ekipleri ile alçak ve orta gerilimde oluşan arızaların giderilmesi için  gece boyunca çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdü.

 

Körfez ilçesinin kuzeyinde, eski İstanbul yolu üzerinde kalan köylerde saatte 90 kilometre hızla esen fırtınanın hatların üzerine devirdiği ağaçlar nedeniyle zarar gören elektrik şebekesinde traversler parçalandı, iletkenler koptu ve izalatörler kırıldı.  Araziden geçen elektrik şebekesine devrilen ağaçlar,  Cumaköy, Kıdışıllı, Ürgütlü, Oruçlu, Çalköy, Bıçakcılar, Süerköy, Kozluca, Kırcaali, Ömerli, Elmacık Köyü, Alihocalar, Dikenli, Kirazlıyalı mevkiinde, Atalar Mahallesinde elektrik şebekesinin enerjisiz kalmasına neden oldu.  1 saat içinde Körfezi hallaç pamuğuna çeviren fırtınanın etkisiyle oluşan arızaları gidermek için SEDAŞ ekipleri büyük bir mücadele verdiler. Bu arada SEDAŞ tüm yedek ekiplerini göreve çağırdı. Ayrıca Alçak gerilimde de abone bağlantılarıyla ilgili onlarca abonenin bağlantı kablolarının fırtına da koptuğu tespit edilerek onarımlarına girişildi.

Kartepe Doğantepe Mevkiinde Leylekler göç yolunda kesintilere yol açtı.

Kartepe Doğantepe de hatlarda uzun bacakları ile karşılıklı olarak iletkenlere basan leylekler hatlarda kısa devreye yol açarak hattın beslenmesinde engel teşkil ettiler.

Binlerce Leyleğin havanın kararmasıyla göç yollarında bulunan ve elektrik direkleri arasındaki hatların üzerinde tünemeleriyle uzun bacaklı bu hayvanlar faz faz arasında kısa devre oluşturarak bölgenin enerjisiz kalmasına yol açtı.

 

UZUN YILLARA DAYANAN MÜCADELE

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlarla, SEDAŞ’ın Türkiye’deki en düşük Kayıp Kaçak oranına sahip dağıtım şirketlerinden biri olmasının temelinde, SEDAŞ’ın bölgesinde uzun yıllardır çok kapsamlı olarak kayıp kaçakla mücadele etmesinin yer aldığını açıkladı.

 

EPDK’NIN VERDİĞİ KAYIP KAÇAK HEDEFLERİ SAĞLANDI

Bekir Sami Güven SEDAŞ’ın son 5 yıldır bölgesindeki kayıp kaçak oranının dünyada kabul gören teknik kayıplara yakın bir oran olduğunu ve yüzde 7, yüzde 6 civarında gerçekleşme ile  EPDK tarafından yıllar itibariyle verilen kayıp kaçak hedeflerinin  sağlandığını belirtti.

 

SEDAŞ KAYIP KAÇAK ORANI İLE AVRUPAYI YAKALADI

Bekir Sami Güven, Türkiye`de kayıp- kaçak oranının en az olduğu dağıtım şirketleri içinde Doğu Marmara`da, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde elektrik dağıtım faaliyetini sürdüren SEDAŞ’ın yer aldığını ve SEDAŞ bölgesinde 3 yıldır kayıp-kaçak oranının 2011 yılında yüzde 7.40, 2012 yılında yüzde 7.14, 2013 yılında da yüzde 6.64 olarak gerçekleştiğini belirtti.  Güven, “SEDAŞ kayıp kaçak oranı ile Avrupayı yakaladı” dedi.

 

SEDAŞ’IN KAYIP KAÇAKTAKİ BAŞARISI ÇOK KOLAY OLMADI

Bekir Sami Güven, SEDAŞ Bölgesinde kayıp kaçakta sağlanan bu başarının çok kolay olmadığını,  kaçak takip ekiplerinin zorlu mücadeleler verdiğini belirterek,  “Denetimlerin ve periyodik kontrollerin yanı sıra bölgede basın yoluyla vatandaşların bilinçlendirilmesine katkı sağlanmış, afişler, pankartlar ve broşürlerle tüketicilere kaçak elektrik kullanmanın hırsızlık olduğu, savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu, yüz kızartıcı suç olduğu, sabıka kaydının affedilmediği, elektriğin kamu malı olduğu, elektrik hırsızlığına en az 3-5 yıl arası hapis cezası verildiği yönünde kamuoyu, tüketiciler ve basın ile sürekli bilgi paylaşımında bulunulmuş, kaçak elektrik konusunda Hukuki yaptırımların uygulanması sürecinde çok hassas davranılmış olup, Cumhuriyet Savcılıklarına kaçak tespit tutanaklarıyla suç duyurusunda bulunulmuş,  gelen ihbarlar  titizlikle değerlendirilmiş,  sadece tüketiciler değil, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da bilgi paylaşımı ve işbirliği yapılması sağlanmış, güvenlik birimlerinin desteği, abone sayaç devrelerinin sürekli kontrol edilmesi, akım trafolarının test edilerek devreye alınması, gerekli görülen yerlerde test sayacı ile kontrol sağlanması, sokak aydınlatma sistemlerine ve ibadethanelerde aydınlatma ve ısıtma sistemleri için ayrı ayrı elektrik tüketim sayacı tesis edilmesinin sağlanması, 2001 yılından sonraki yıllarda, yeni abonelerde elektronik sayaç kullanılması ve 10 yıllık Bakanlık damga süresi dolan mekanik sayaçların elektronik dijital sayaçlar ile değiştirilmesi, teknik kayıpların azaltılması yönündeki çalışmalar ve  OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri) Projesinin hayata geçirilmesi kayıp kaçağın azaltılmasında çok etkili olmuştur. Bu mücadelede başta çalışanlar olmak üzere, hassasiyet gösteren tüketicilere ve  emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

08 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR