Türklerin tıp karnesi

Ajans Press, son dönemdeki başarılarıyla uluslararası alanda adından söz ettiren o doktorları derledi. TIP LİTERATÜRÜNÜN ÖNCÜLERİ Plastik, Rekonst...

BÜYÜT

Ajans Press, son dönemdeki başarılarıyla uluslararası alanda adından söz ettiren o doktorları derledi.


TIP LİTERATÜRÜNÜN ÖNCÜLERİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Ömer Özkan, Türkiye’de ilk “yüz nakli” gerçekleştiren isim. Ünlü cerrah aynı zamanda Türkiye’de ilk çift kol nakli ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini yapan kişi olarak bilinmekte. Ömer Özkan, başarılı operasyonlarının ardından basında 5.987 kez yer aldı.

Robotik açık kalp ameliyatlarının Türkiye'de yaygınlaşması için bir kamu hastanesinde Robotla açık kalp cerrahisi programını ilk olarak başlatan Prof. Dr. İhsan Bakır, bir hastada robotla tek cerrahi seansta 4 kalp hastalığını birden tedavi ederken bir başka hastada da robot yardımıyla kalpte bulunan bir tümörü çıkarmayı başardı. Bakır’ın başarılı operasyonlarının sonucu olarak ise hakkında tam 331 haber yapıldı.


CESARET VE BİLGİNİN GÜCÜ

Doç. Dr. Alper Çelik; ilk kez 2011’de gerçekleştirdiği “şeker ameliyatı” ile diyabet hastaları için ümit oldu. Çelik, dünyada bu operasyonu yapabilen 7 doktordan biri ; Türkiye’de ise tek doktor. Günümüze kadar yüzlerce ameliyatta diyabete son veren uzman doktor; tıp alanının medyatikler kadrosuna dahil olarak tam 350 haberde adından söz ettirdi.

2012’de Dr. Nihat Tanfer, bir ilki başararak hayvan kemiğinden yaptığı “yapay çene” ile çene kemiği eriyen ve diş şansı olmayan bir hastanın umudu oldu. Bu devrim niteliğindeki operasyon, toplam 115 kez medyada yer buldu.

Hastanın uyutulması risk teşkil ettiği için, ilk lokal anestezi ile açık beyin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Sertaç İşlekel; 2013 yılındaki bu başarısı ile oldukça konuşuldu. Başarılı cerrah hakkında toplam 51 haber yapıldı.

31 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR