Hyundai, İzmit’e yeni tesis kuracak

Hyundai Assan, İzmit Alikahya’daki fabrikasının yanındaki boş araziye yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Hyundai’nin 2 yeni modelinin üretileceği te...

BÜYÜT

Hyundai Assan, İzmit Alikahya’daki fabrikasının yanındaki boş araziye yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor. Hyundai’nin 2 yeni modelinin üretileceği tesiste en az 2 bin kişi istihdam edilecek.

Büyüyen Türkiye ekonomisi ve 1 milyon adetlere doğru giden otomotiv satışlarını gören Güney Koreli otomotiv devi, İzmit Alikahya’daki fabrikanın yanına bir yeni yatırım daha yapacak. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’ın ulusal gazetelere yaptığı açıklamaya göre Hyundai’nin 2 yeni modelinin Türkiye’de üretilmesi gündemde. Karar kesinleşirse yeni tesis Alikaya’daki fabrikanın yanındaki boş arazide yapılacak. 1200 işçinin çalıştığı fabrikada yeni yatırımla birlikte çalışan sayısı minimum 2 bin kişi artarak 3 bin 200’lere çıkacak.

2 YENİ MODEL
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İzmit’teki fabrikalarının yanına yeni bir tesis daha kuracaklarını belirterek, “Güney Kore’yle görüşme halindeyiz. Karar 2 ay içinde çıkar. 2 yepyeni modelin Türkiye’de üretilmesi gündemde. Burada üretilecek modeller, Ortadoğu, Rusya Federasyonu, Kuzey Afrika ülkelerine ihraç edilecek” diye konuştu. Yenilenen Accent’in eski versiyonunun Türkiye’de 2 yıl daha üretileceğini kaydeden Kibar, Avrupa’da büyük satış başarısı yakalayan i20’nin yanına 2 yeni Hyundai modeli getirmek istediklerini söyledi. Kibar, modellerin binek otomobil olacağını ve sıfırdan yaratılacağını sözlerine ekledi.

2 BİN KİŞİ İŞE ALINACAK
Ali Kibar, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı: “8 ay önce yeni bir fabrika kurmak için Güney Kore’yle görüşmelere başladık. Kısa süre içinde resmi karar açıklanacak. Tabii İzmit’te üretilecek modellerin ihracatın yanı sıra iç pazarda da satması gerekiyor. Yeni tesis mevcut fabrikamızın yanındaki boş arazide yapılacak. Karar alındıktan 18-20 ay içinde tesis üretime geçer. 500 milyon doların altında, 3 haneli bir yatırım söz konusu. Yeni fabrikayla birlikte istihdamımız da otomatikman artmış olacak. Minimum 2 bin kişiyi işe alırız.” Kibar, yeni yatırım sonrasında Kibar Holding’in Hyundai Assan’daki yüzde 30’luk payını koruyacağını, hisse değişiminde bir değişikliğin olmayacağını ifade etti.

03 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR