Bekaert’te greve saatler kala anlaşma sağlandı

Birleşik Metal-İş Sendikası, grev kararı astığı fabrikalarda MESS’i devre dışı bırakarak anlaşma imzalıyor. Bekaert’te greve saatler kala yüzde 7.5 il...

BÜYÜT

Birleşik Metal-İş Sendikası, grev kararı astığı fabrikalarda MESS’i devre dışı bırakarak anlaşma imzalıyor. Bekaert’te greve saatler kala yüzde 7.5 ile anlaşma sağladı. İşçiler iş başı yaptı.

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmazlığa düşen Birleşik Metal-İş Sendikası grev kararı astığı iş yerlerinde MESS’i devre dışı bırakarak bir bir anlaşmaya gidiyor. Metal grup toplu iş sözleşmesi sürecinde Süsler Doruk, Standard Depo ve Areva'dan sonra greve çıkacak dördüncü fabrika olan Kocaeli Şube'ye bağlı Kartepe’de bulunan Bekaert İzmit Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A. Ş'de de anlaşma sağlandı. Grev uygulamasının prosedür gereği başladığı Bekaert'te metal işçileri işbaşı yaptı.

STANRDART’TA DA GREV SONA ERDİ
Diğer yandan Birleşik Metal-İş yönetimi, 24 Mart'ta greve çıkılan Standard Depo ve Raf Sistemleri A.Ş.'de de anlaşmaya vardı. Anlaşmayla birlikte, geçtiğimiz hafta başlayan grev fiili olarak sona erdi. Önceki akşam 21.00 sıralarında bir araya gelen patron temsilcileri ve sendika yöneticileri ek protokol konusunda anlaşma sağladı. Birleşik Metal-İş Sendikası yönetimi, dün Bekaert’te işçileri bilgilendirerek, basın açıklaması yaptı.

YÜZDE 7.5 İLE YÜZDE 9 ZAM
Açıklamaya göre MESS'in Türk Metal Sendikası ile imzaladığı saat ücreti 37 kuruşa gelen yüzde 5.35'lik zammına karşı önceki gece yarısı Birleşik Metal-İş Sendikasıyla işveren arasında sağlanan anlaşmada Standart Depo'da yüzde 9, Bekaert'te yüzde 7.5 zamma imza atıldı. Sonraki 6 aylar enflasyon oranında zam verilecek. Her iki fabrikada ortalama saat ücreti ise 51 kuruşa denk geliyor. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Boyun eğmediklerini, mücadele ettiklerini ve kazandıklarını” söyledi.

30 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR