Körfez MHP’de Mercan kazandı

MHP Körfez İlçe Teşkilatı 10. olağan genel kurulu dün iki başkan adayının yarışıyla gerçekleşti. Kongrede başkanlık görevini mevcut başkan Ahmet Merca...

BÜYÜT

MHP Körfez İlçe Teşkilatı 10. olağan genel kurulu dün iki başkan adayının yarışıyla gerçekleşti. Kongrede başkanlık görevini mevcut başkan Ahmet Mercan 248 oyla göğüsledi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Körfez İlçe Teşkilatı’nın 10. olağan genel kurulu dün Petkim Çok Amaçlı Salon’da yapıldı. Gergin bir havada geçen kongrede mevcut başkan Ahmet Mercan ile il eski başkan yardımcısı Gökmen Türengül’ün listeleri yarıştı. 396 delegeden 366’sının oy kullandığı kongrede oyların 248’ni alan mevcut başkan Ahmet Mercan, tekrar başkan seçilerek, güven tazeledi. Türengül ise 118 oyla seçimi kaybetti. Gerçekleşen kongrede 19 yönetim kurulu üyesi ve 63 il delegesi belirlendi.

AKP’DEN İŞ ALDIĞIN İÇİN Mİ?
Kongrenin divan başkanlığını MYK Sami Uzun, yardımcılığını Necati Özensoy, katipliklerini ise Selim Çakır ve Şinasi Sarı yaptı. Saygı duruşunda bulunulması ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kongre Bursa milletvekili Necati Özensoy’un MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin mesajını okumasıyla devam etti. Kongrenin açılış konuşmasını eski ilçe başkanı Salih Kurtbaş yaptı. Kurtbaş konuşmasında mevcut ilçe başkanı Ahmet Mercan’a yüklenerek, “AKP’yi eleştirmemenin nedeni AKP’den iş alman mı” diye sordu.

ATAMALAR PARTİYİ ZAYIFLATTI
Kurtbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan sonra da partimizi bir yerlere taşımanın hesabını yapacağız. Eski ilçe başkanı olarak ilçe yönetimimizi asla basın yoluyla veya başka bir şekilde eleştirmedim. Biz ne konuşursak burada konuşuruz. Daha sonra kim seçilirse ona tabi olacağız. Körfez’deki duruşunuz herkesi bağlar. Ama 3 yıllık süreçte 3 sefer atama partiyi zayıflatmıştır. Öyle zoru görünce bırakıp gitmek hoş değil. 3 yıl içindeki faaliyetler iki dakikada okundu bitti. 3 yılı 5 dakikaya mı sığdırdınız?

ETKİNLİKLER NEDEN YAPILMIYOR
Partimizin borcu yok ne kadar güzel. İnşallah bunun altından bir çapanoğlu çıkmaz. Bizim dönemimizde Hereke yaylasında Kocaeli teşkilatlarını toplardık. Bunu 3 defa yaptık. Hereke yaylasına 80 tane ağaç ektik. 4 tane tuvalet yaptık. Ama ne hikmetse bu alan terkedildi. Niye o yaylada etkinlikler yapmadınız. Biz Hereke Yayla Şenlikleri’nin yapılmasını talep ediyoruz. Bizim bu şenlikleri yapmamızdaki amaç herkesin il başkanını, ocak başkanlarını, ilçe başkan ve yöneticilerini tanıma fırsatı verilmesiydi.

İLÇE TEŞKİLATI SINIFTA KALDI
Ben şimdi ilçe teşkilat yöneticilerini tanımıyorum. Seçim çalışmalarında da ilçe teşkilatı sınıfta kaldı. Partimiz nerede başarılı. Üçüncü partiydik yine üçüncü partiyiz. Yapılan delege seçimleri de hiç adil değildi. Ben seçim kaybettim. Ben de kendi ailemi delege yazar ve kazanırdım. Ama bunu yapmadım. Çünkü 80 tane adamla sonra teröre lanet mitingi düzenlersiniz. Yaptığınız delege sistemi hiç adil değil. Partide Seval Meydan’ın delege olması lazımdı. Beni keşke delege yapmasaydınız.

NEDEN ELEŞTİRMİYORSUNUZ?
Göreve geldiniz 1,5 yıl iktidarı eleştirdiniz. Ancak son 1,5 yıl dut yemiş bülbüle döndünüz. Niye muhalefet yapmıyorsunuz Sayın başkan. Size iktidardan iş verildiği iddiası var. Bununla ilgili açıklama yapın.” Kurtbaş’ın eleştiri dolu konuşmasının ardından başkan adaylarından Gökmen Türengül söz aldı. Türengül, delege listelerinin seçim çalışmaları sürecinde ellerine geç ulaştığını bu nedenle yeterli şekilde üyelere ulaşamadıklarını belirtti. Seçilmeleri durumunda çok sıkı çalışacaklarını ifade eden Türengül, 2014 yerel seçimlerinde belediyeyi tekrar alacaklarını ileri sürdü.

MERCAN, İDDİALARI YALANLADI
Türengül’ün ardından ise Ahmet Mercan söz alarak eleştirilere yanıt verdi. Mercan, delege listesinin ellerine geç ulaştığını, bu nedenle de Türengül’e listeleri geç verdiklerini kaydetti. Mercan, 12 Haziran genel seçimlerinde oy oranlarını artırdıklarını belirterek, AKP’den iş ya da ihale aldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Daha sonra kürsüye MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak çıktı. Yaylak, delege noktasında hassas davranıldığını ve üyelerin bu konuda biraz daha duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

YAYLAK, MERCAN’I SAVUNDU
Yaylak, Kurtbaş’a cevap verircesine, “Benim ilçe başkanlarımı eleştirenler zamanında kendi delege listelerine önemli isimlerden merhum Arslan Koyuncu’nun adını bile yazamamışlardı. Körfez’in bu seçimlerde oyumuzun artmasında çok etkisi oldu. Sandıktan kim çıkarsa çıksın yolumuza bakacağız. Çalışmalarımızı en iyi şekilde yürüteceğiz” dedi. MHP Kocaeli Milletvekili ve MYK üyesi Lütfü Türkkan ise yaptığı konuşmada, Kurtbaş’ın, “Ahmet Mercan, AKP’den iş mi alıyor da susuyor” açıklamasına cevap verdi.

PARA ÜLKÜCÜYE YAKIŞIR
Türkkan, şunları kaydetti: “Arkadaşlar şunu unutmayalım; para ülkücüye yakışır. Kim iş almak için çalışıyorsa ben de ona teminat vermek için hazırım. Salih Kurtbaş da iş alırsa ona da yardım etmeye hazırım. Komünistlik 1990 yılında bitti. Komünistliği hortlatmaya gerek yok. Yeşil komünistler şimdi sermayeyi eline geçirdiler.” Sonrasında konuşan MYK üyesi Cumali Durmuş ise kim başkan seçilirse seçilsin partilerinin kazanacağını belirterek, şunları söyledi:

DURMUŞ’TAN BİRLİK ÇAĞRISI
“Civciv çıktığı kabuğu beğenmezmiş misali zaman zaman yanlışlıklar ya da eksiklikler olacaktır. Bunları eleştirmek yerine tamamlamaya çalışmalıyız.” Kongrede; MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, MYK üyesi Cumali Durmuş, Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Kocaeli eski milletvekili Kemal Köse, MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, İzmit ilçe başkanı Aydın Ünlü, Has Parti ilçe başkanı Mustafa Irak, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve çok sayıda partili yer aldı.


Ahmet Mercan kazanan listesi

YÖNETİM KURULU
Ahmet Mercan, Süleyman Seyhan, Ahmet Erdemiş, Mustafa Yıldırım, Cemaladdin Özsoy, Kadir Uysal, Vecihe Köse, Hakan Tatlı, Süleyman Yıldırım, Ergün Demirelli, Mikail Gümüş, Yunus Kandal, Yaşar Yıldırım, Rıdvan Duran, Gürbüz Aslan, Nusret Olgun, Ali Osman Polat, İlhan Demiray ve İbrahim Sağcan.

İL DELEGELERİ
Lütfü Türkkan, Ahmet Mercan, Süleyman Seyhan, Ahmet Erdemiş, Mustafa Yıldırım, Cemaladdin Özsoy, Kadir Uysal, Vecihe Köse, Hakan Tatlı, Süleyman Yıldırım, Ergün Demirelli, Mikail Gümüş, Yaşar Yıldırım, Rıdvan Duran, Nusret Olgun, Ali Osman Polat, İlhan Demiray, İbrahim Sağcan, Hacı Ahmet Kansoy, Zafer Gülümser, Abdurrahman Sarıcı, Mustafa Gitmez, Coşkun Dursun, Nedim Atalan, Rubil Demir, Berat Nas, Kazım Genç, Cemil Taşçi, Ali Çakmak, Taner Yavuz, Alattin Selçuk Doğan, Necati Yavuz, Cemil İpşir, Şükrü Karamanoğlu, Selim Çakır, Fehmi Çoban, Muhittin Yavuz, Rahman Çağıl, Adem Kandal, Ahmet Güven, Abdullah Yazır, Alparslan Çınar, Mahmut Ekmen, Mehmet Odacı, Mehmet Emin Sinanlıoğlu, Muhittin Korkmaz, Muhlis Soydaş, Naci Kara, Nihat Kara, Nihat Karabulut, Ahmet Soydaş, Ömer İleri, Sabit Şahin, Soner Partal, Şene Kılıç, Nedim Yılmaz, Vahdettin Şeker, Yener Aktan, Ahmet Topuz, Bahri Kantaroğlu, Hikmet Mutlu, Ednan Tayşi ve Mehmet Tavlı.


Gökmen Türengül’ün kaybeden listesi

YÖNETİM KURULU
Ali Kaşkaş, Sinan Çetin, Metin Çavuşoğlu, Vahit Korkmaz, Sıraç Bozkurt, Saadettin Çalık, Mehmet Göker, Oktay Tepe, Yusuf Taf, Vural Koç, Mustafa Akçan, Erhan Dilmen, Ufuk Torun, Savaş Kaya, Cevat Kara, Abidin Akyürek, Mürteza Özün ve Dursun Ali İnci.

İL DELEGELERİ
Lütfü Türkkan, Gökmen Türengül, Ahmet Mercan, Sıraç Bozkurt, Mehmet Ali Aslan, İsmail Kahrıman, Musa Duman, Ali Çakmak, Metin Çavuşoğlu, Yener Aktan, Süleyman Çakır, Temel Furuncu, Muhlis Soydaş, İdris Türkten, Erhan Dilmen, Recep Öztürk, Ali Kaşkaş, İsmail Hakkı Ağırman, Mürteze Özün, Fikret Bakır, Mehmet Göker, Özcan Yıldız, Ednan Tayşi, Sadettin Çalık, Vahit Korkmaz, Mehmet Işık, Vahdettin Şeker, Atilay Koyuncu, Gökay Üstün, Oktay Tepe, Şükrü Pektaş, Ahmet Güven, Cahit Sürüm, Sevinç Gitmez, Hayri Sertbaş, Erhan Yenilmez, Yusuf Taf, Muhammet Yazıcı, Mustafa Gülcan, Kenan Demir, Sedat Esen, Sezai Şahin, Şevket Canyakmaz, Ufuk Torun, Mustafa Durmuş, Sinan Çetin, Nazım Yılmaz, Mehmet Pehlivan, Vedat Yayla, Savaş Kaya, Kemal Pınarbaşı, Alparslan Yılmaz, Ünal Çağıl, Ali Osman Bayrak, Abdurrahman Toprak, Zeki Gürsu, Erdinç Kurnaz, Salih Kurtbaş, Ercan Ayvaz, Mahmut Şimşek, Cevat Kara, Fehmi Çoban ve Orhan Kansoy.

23 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR