Denetim Komisyonu raporu İl Genel Meclisi’ni karıştırdı

Denetim Komisyonu’nun yakında yıkılması ya da taşınması beklenen valilik binası ile valilik konağı için 2 milyon 564 bin 97 lira harcandığını açıklama...

BÜYÜT

Denetim Komisyonu’nun yakında yıkılması ya da taşınması beklenen valilik binası ile valilik konağı için 2 milyon 564 bin 97 lira harcandığını açıklaması, İl Genel Meclisi’ni fena gerdi. CHP’li Ahmet Uzun, harcanan parayı çok bularak, “Kanuni zamanında olsa bu valinin kellesi giderdi” dedi


İl Genel Meclisi’nin nisan ayı toplantısının ilk oturumu, dün meclis başkanı Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis oturumunda 2011 yılı Denetim Komisyonu raporu meclise AKP Grup Başkan Vekili - Komisyon Başkanı Celal Özkaraaslan tarafından okundu. Yaklaşık iki aylık bir çalışma sonrasında Denetim Komisyonu raporunun açıklandığını söyleyen Özkaraslan, şunları kaydetti: “Bir çok makam vekaletlerle devam etmektedir. Resmi atama yazıları gelmemiştir. Afet Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın kurulmasına karşın buraya gereken atama yapılmamıştır. Sivil Savunma Müdürlüğü boş durumdadır.
HER 3 PERSONELE 1 HİZMETLİ
Kamuoyu tarafından İl Özel İdaresi bilinmemektedir. Basında çıkan haberlerin tekzip edilmesi yönünde herhangi bir çalışma yapılmamıştır. 133 personel bulunmaktadır. Her 3 personele bir hizmetli düştüğü tespit edilmiştir. Bu da kamu kaynaklarının etkin kullanılmadığını göstermektedir. Birçok mal doğrudan temin yöntemiyle alınmıştır. 427 adet olan gayrimenkul, 439 adet olmuştur. 2011 yılında 97 adet ihale sözleşmeye bağlanmıştır. 16 adet işin ihalesi yapılmış ancak ihale sürelerinin uzaması sebebiyle 2012 yılında devrolmuştur. 28 adet ihale çeşitli nedenlerle iptal edilmiştir. Bir ihale sözleşmesi, feshedilmiştir.
FATURA KESİLDİ
2011 yılında sözleşmeye bağlanan bedel 75.275.199,44 TL’dir. 2011 yılında Soy-Aş Temizlik Gıda İnşaat Nakliye Taah. Tic. San. Ltd. Şti. firması için kurumumuzdan doğrudan temin ve ihale usulüyle 77 adet iş karşılığı 2.116.252,17 TL fatura kesilmiştir. Akmeşe Bilgisayar Sistemleri isimli firmadan 2011 yılı içinde 12 adet doğrudan alım ve ihale usulü olmak üzere toplam 108.986.72 TL tutarında mal alınmıştır. Mimoza Çiçek-Ersin Altınay firmasından 2011 yılı içinde 12 adet doğrudan temin karşılığında 12.284 TL fatura kesilmiştir. Özsar Kebap Lokanta Gıda Ürünleri Ltd. Şti.’ye de 2011 yılı içinde doğrudan temin ile 42 adet işlem karşılığı 26.279,25 TL fatura kesilmiştir.
VALİLİĞE 2 MİLYON HARCANDI
Vali Konağı inşaatı işlerine 1.295.657,53 TL, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ile Valilik makamı tadilatı inşaatı işine 752.840,00 TL, valilik konağına mefruşat ve ofis mobilyaları alımına 515.599,72 TL ödenmiş olup, sözü edilen 3 kaleme harcanan para toplam 2.564.097,25 TL’dir. Valinin, İl Özel İdaresi’ne sevk ve idarenin yanı sıra, İl Özel İdare personelinin atamasını yaptığından, valinin ‘gerçekleştirme harcama yetkilileri’ ve ödeme emirleri sorgulanamaz.”
VALİLİK HARCAMASI İSRAF
Özkaraarslan, Çok uzak olmayan bir zamanda yıkılması düşünülen valilik hizmet binasına ve yine Kültür Tepesi projesi kapsamında ortadan kaldırılması düşünülen mevcut valilik konağına bu kadar yüksek miktarda para harcanmasının komisyon tarafından israf olarak değerlendirildiğini ifade ederek, “Ayrıca valilik konağına yapılan aşırı lüks mobilya ve mefruşat harcamasının Başbakanlığın Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ne aykırılık gösterdiği mütalaa edilmiştir” şeklinde konuştu.
VALİNİN KELLESİ GİDERDİ
Özkaraarslan’ın sunduğu rapor üzerine söz alan CHP’li Ahmet Uzun, Valilik makamı için harcanan paranın oldukça yüksek olmasına tepki gösterek, şunları söyledi: “Burada harcanan para felakettir. Devletin raporu ortadadır. Kanuni döneminde bu vali olsaydı, kafası uçurulmuştu. Milletin 3 kuruşa ihtiyacı varken, bu yapılan doğru değildir. Encümen, genel sekreterlikten, meclis başkanlığından ve vali beyden bu bedelin tahsil edilmesini istiyorum. Şu israfı yapanın kellesi gider. Bu kentte birçok valinin döneminde muhtarlık yaptım.
BU PARAYLA 3 OKUL YAPILIR
Canım sızlıyor. Bunun hesabı sorulmuyorsa burada oturmanın alemi yoktur. Bu nasıl bir mefruşattır. Bu nasıl bir harcamadır. Yıkılacak binaya neden bu kadar harcama yapıldı? Geçmiş dönemde de tadilat çalışması yapılmıştır. Birkaç silah ruhsatı imzalatacağız diye sizler susuyor musunuz? Sizlerin de vebaliniz vardır. Bu parayla 3 okul yaparız. Kocaeli kamuoyu bu paranın hesabını sormalıdır. Bir imam yanlış yapıyorsa cemaatte yanlış yapar. Bu parayı geri istiyorum. Kanuni boyutu neyse onu arayacağız.”
TASARRUF YAPILABİLİRDİ
Tekrar söz alan Celal Özkaraarslan, raporda harcanan paranın yasal olmadığı yönünde bir şey yazmadıklarının altını çizerek, “Raporumuzda harcanan rakamı yazdık. Yasal değildir demedik. Bu tür konaklar özel statüye dahildir. Bu tür harcamalar devlet eliyle yapılabilir. Biz tasarruf yapılabileceğini söyledik. Ama bu yasaldır. Binanın harcamaları devlet tarafından yapılır” dedi. Ardından söz alan CHP’li Mehmet Kaçar ise şunları dile getirdi:
CANINIZ YANMIYOR MU?
“Bizler burada konuşuruz. Sokakta konuşmayız. Bizlere verilen yetki bellidir. Valinin burada olmasını isterdik. Meclis başkanı kendisidir. Buradaki eleştirileri veya yanlış bildiklerimizi bizlere anlatmalıdır. Valimizi seven çok gazeteci vardır. Haklıdırlar. Valinin iyi olması kentin gelişmesini sağlar. Devletin işi için devletin mumu yakılırken, burada böyle harcama yapılması doğru değildir. Canınız yanmıyor mu, gereğini yapamadığınız için?”
HARCANAN PARA ÇOK DEĞİL
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres ise kendilerinin yolsuzluk yapıyorlarmış gibi gösterildiğini savunarak, “Nasıl bir savunma yapacağımı bilmiyorum. Sanki yolsuzluklara göz yumuyormuşuz gibi yapılan ifadeleri doğru bulmuyorum. Yağcılık yapmadım. Göz yummadım. Makam odaları sağlıklı olmalı. 1970’li yıllarda yapılan bir binaya tadilat için harcanan bu para çok değil. Canla başla çalışıyoruz. Ufak tefek kusurlarımız olabilir. Böyle büyütülmesi doğru değil” şeklinde konuştu.
AHMET UZUN’U SUSTURUN
Konuşmalar arasında AKP’li Hüseyin Yazıcı ile CHP’li Ahmet Uzun arasında gerginlik yaşandı. Uzun’un “Valinin avukatlığını yapmayın. Vebal altındasınız” ifadelerine karşılık olarak Yazıcı, “Rapor samimi hazırlanmış. Fırsatçılık yapmayın. İl Özel İdaresi personeli mağdur değildir” diye çıkıştı. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç gerginleşen ortam üzerine, Ahmet Elmas’ı, Ahmet Uzun’u susturması yönünde uyardı. Ömer Koşan da raporun meclise bilgilendirme amaçlı sunulduğunu ifade ederek, tartışılmasının doğru olmadığını söyledi.
ERES’İN RESMİ ATAMASI YAPILMADI
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi’nin görevinden 25.04.2011 tarihinde ayrılmasına karşın o tarihten bu zamana kadar vekillik görevinin Burhan Eres tarafından sürdürüldüğü raporda dile getirildi. Kamuoyunda Eres’in İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak atandığı yönünde haberlere karşın resmi yazısı halen daha gelmedi.

Denetim Komisyonu’nda şu isimler bulunuyor

Celal Özkaraslan Başkan (AKP)
Abdullah Behçet Ersan Başkan Yrd. (AKP)
Fikret Hocaoğlu (AKP)
Hasan Saif İstif (AKP)
Nurhan Atalay (CHP)

020420121706075364730_4.jpg

02 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR