Neden kadınların uyku ihtiyacı erkeklerden daha fazladır?

Bu bulgular nüfusun yarısına daha fazla uyumaları için gerekçe sağlamasının yanında kalp hastalığı, depresyon ve psikolojik sorunlarla ilgili riskleri...

Bu bulgular nüfusun yarısına daha fazla uyumaları için gerekçe sağlamasının yanında kalp hastalığı, depresyon ve psikolojik sorunlarla ilgili riskleri yüksek olan kadınlara yapılacak sağlık tavsiyelerine de yeni bir bakış açısı getirecek.

Klinik psikolog ve uyku uzmanı Michael Breus tarafından yönetilen bu çalışmada yetersiz dinlenmeyle başa çıkma becerilerini ölçerek kadın ve erkeklerin ne kadar uykuya ihtiyaçları olduğu tahmin edilmiş. Breus'a göre bu araştırma kadınlarla erkekler arasında bu konuda ciddi fark olduğuna işaret ediyor, sonuçlarla ilgili Breus şöyle demiş: "Kadınların daha fazla depresyona girdiğini, öfkelerinin daha fazla olduğunu ve sabah erken saatlerde daha kızgın olduklarını belirledik."

 

Kimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?
Bu farklılığın birçok biyolojik faktör nedeniyle ortaya çıktığı düşünülüyor. Ancak bazı uzmanlar bunun esas olarak zihinsel enerji harcamasından geldiğine inanıyorlar. Bu uzmanlar en basit şekliyle kadınların beyinlerini erkeklerden daha fazla kullandığını söylüyorlar.

İngilteredeki Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi direktörü Jim Horne "Uykunun ana işlevlerinden biri beynin kendisini onarıp yenilemesini sağlamaktır. Derin uyku sırasında beynin düşünme, hafıza, dil gibi işlerinden sorumlu korteks, duyularla bağını koparır ve   onarım moduna geçer." diyor ve ekliyor: "Gün içinde beyninizin ne kadar fazla bölümünü kullanırsanız gece de o kadar fazla onarım ihtiyacı olur ve uyku ihtiyacı da o kadar fazla olur. Kadınlar çeşitli işler yapma eğiliminde ve aynı anda birçok şey yapabiliyorlar ve esnekler, dolayısıyla aslında beyinlerini erkeklerden fazla kullanıyorlar."

Buna göre eğer erkeklerde gün içinde beyinlerini fazla kullandılarsa onların da fazladan birkaç saat uykuya ihtiyaçları olur. Horne "Karmaşık bir işi olan ve çok miktarda düşünme ve karar alma içeren bir işi olan erkeğin de ortalama bir erkeğe göre uyku ihtiyacı fazladır, ancak yine de kadınlar kadar değil." 
 

Uyku  Bilimi

Breus ve arkadaşlarının çalışması uyku yetersizliğinin sağlık açısından sonuçları konusunda giderek artan bilimsel bulgulara katkı yapıyor. Bu yılın başlarında yayınlanan bir makalede Case Western Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar yetersiz dinlenmeyle hızlı cilt yaşlanması arasında korelasyon olduğuna değinmişlerdi. Diğer çalışmalar uyku düzensizliğinin kalp hastalığı, kan pıhtısı, inme ve psikiyatrik hastalıkların riskini yükselttiğini gösteriyor.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar
Çevirenin notu: Eşimden daha fazla uyumamın nedenini öğrenmiş oldum. Bundan sonra bu konuda eleştiri kabul etmeyeceğimi belirtmek isterim, benim ihtiyacım daha fazla.
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak: 
http://www.medicaldaily.com/why-women-need-more-sleep-men-research-shows-stronger-mental-physical-response-inadequate-rest


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR