Kayalık bölgelerde denize girilmeyecek

        Kocaeli Valiliği, tatil beldelerinde can güvenliğinin sağlanması ve boğulmaları önlemek amacıyla alınan önlemlere ve ikazlara uymayanlara ceza...

 

 

 

 

Kocaeli Valiliği, tatil beldelerinde can güvenliğinin sağlanması ve boğulmaları önlemek amacıyla alınan önlemlere ve ikazlara uymayanlara ceza kesilmesi için genelge yayımladı. Bu genelge kapsamında Kandıra Kefken Pembe Kayalar’da, Kerpe bölgesinde bulunan Miço Kayalıkları’nda ve Ömer Ağzı Burnu’nun deniz kıyısındaki kayalık bölgelerde denize girilemeyecek.

 

BİRİMLERE GÖNDERİLDİ

Alınan kararda; zıpkınla denize balık avlamak üzere giren ve ancak daha sonra denizde kaybolan Mahmut Atalan ile Kadir Işık’ın sebep olduğu bildirildi. Jandarmanın ve sahil güvenliğin ikazlarını dinlemeyerek denize girenlere ise idari para cezası uygulanacak. Genelge; Büyükşehir Belediyesi’ne, kaymakamlıklara, İl Jandarma Komutanlığı’na, İl Emniyet Müdürlüğü’ne ve Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı’na dağıtıldı.

 

 

YAYIMLANAN GENELGE
 

Genelgede; 5442 sayılı il idaresi kanununun 11/C maddesi gereğince şu maddeler yer alıyor:
1. Cankurtaran hizmeti verilerek şamandıralar ile tespit edilen alanlar dışında kalan kayalık ve ulaşımın zor olduğu ormanlık alanlarda denize girilmesine izin verilmeyecektir.
2. Denizin içine doğru çeken akıntıların olduğu sahil kesimlerinde boğulma olayları daha sık olarak meydana geldiğinden, buralarda denize girmenin yasak olduğuna dair ilan panoları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilgili belediyelerce bu alanlara monte edilecektir. Bu kapsamda, KOSKEM tarafından cankurtaran hizmeti verilen ve şamandıralarla çevrilen alanlarda, denize girilmemesi yönünde KOSKEM, jandarma, polis ve sahil güvenlik tarafından yapılacak uyarıları dikkate almayanlar hakkında idari para cezası uygulanacaktır.
3. İlgili kurumlar tarafından yüzme alanı olarak şamandıralarla belirlenen alanlara ve plaj bölgesine emniyet açısından zıpkın ve su altı tüfeği ile girilmeyecektir.
4. Deniz içinde yüzme alanı olarak belirlenen yerlere ve plajlara motorlu araçlar ile girilmeyecektir
5. Kefken Pembe Kayaların bulunduğu bölgedeki tüm kayalıklarda, Kerpe bölgesinde bulunan Miço Kayalıklarında ve Ömer Ağzı Burnu’nun deniz kıyısındaki kayalık bölgelerde denize girilmeyecektir.
6. Denize girmenin yasaklandığı yerlerde yüzmek amacıyla denize girenlere ve diğer kararlara aykırı hareket edenlerin fiilleri başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’nci maddesine göre idari para cezası uygulanacaktır.
7. Alınan kararlara uymayanlar ile ilgili idari işlemler karada jandarma ve polis, denizde ise sahil güvenlik birimleri tarafından yerine getirilecektir.

06 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR