Kuşkan, eğitim sistemine büyük tepki gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada LYS’de 81 il arasında MT alanında Kocaeli’nin 74. Sırada yer aldığını ve K...

BÜYÜT

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada LYS’de 81 il arasında MT alanında Kocaeli’nin 74. Sırada yer aldığını ve Kocaeli’nin eğitimde ne gibi sorunları olduğunu belirtti.

KOCAELİ 74. SIRADA
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin açıkladığı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre ilimiz, Türkiye genelinde başarı sıralamasında 81 il arasında MT alanında 74. sırada yer aldı. Böylece geçtiğimiz yıl 75. sırada yer alan Kocaeli’nin, 2011-2012 Öğretim Yılı sınav sonuçlarına göre sıralamada aldığı yer, eğitimde ne feci bir durumda olduğumuzu bir kez daha ilgililerin yüzüne vurdu.

PERŞEMBENİN GELİŞİ..
Her fırsatta yaptığımız açıklamalarda vurguladığımız gibi ilimiz eğitimde maalesef çok kötü yönetiliyor. “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” özdeyişinde olduğu gibi beklenen bir sonuç ile karşı karşıyayız. Yetkililerden ve iktidar partisinin yöneticileriyle onların şakşakçılarından yine aynı mazeretleri dinleyeceğiz. Oysa sorun da net, çözüm de net. Sorunun temeli eğitim yönetimindeki zihniyet bozukluğudur. Başbakan ile Milli Eğitim Bakanı ve bakanlık yöneticilerinin eğitime bakışları ortada. Son Zorunlu Temel Eğitim Yasası ile bilimsel ve çağdaş eğitimden ne kadar uzak bir zihniyete sahip olduklarını bir kez daha gösterdiler. İlimizde ise AKP iktidarının kadroları eğitimi yönetmektedir. İl Milli Eğitim ve okullarımızın eğitim yönetimi kadrolarının yapısı ortada. Eğitim yönetimi kadrolarına yapılan atamalarda liyakat, yeterlilik gibi ölçütlerin yerine iktidar partisine yandaşlık ve “dincilik” esas alınınca böylesine bir başarısızlığın yaşanması da kaçınılmaz olur. Bayan öğretmene saldıracak kadar kaba ve anti-sosyal olan üst düzey yöneticilerden bundan fazlası beklenemezdi.

EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİ
Elbette tek sorun eğitim yöneticilerinin beceriksizliği değil. Ancak, kimse bu gerçeği gizlemeye kalkarak faturayı öğretmenlere, dershanelere, mesleki okullardaki öğrenci sayımızın fazlalığı gibi gerekçelere kesmesin. Üstüne basa basa vurguluyoruz: Eğitimde başarının birinci koşulu eğitim yöneticiliğidir. Ders programları ne kadar mükemmel olursa olsun; öğretmen kadrosu ne kadar yetkin olursa olsun eğitim yöneticileri yeteneksiz, beceriksiz ve yetersiz ise orada eğitimde başarı yakalanamaz. İlimizdeki eğitim kurumlarında eğitim iklimi çok bozuktur ve bunun nedeni de yöneticilerdir. İletişim sorunu olan yöneticiler öğretmeni de olumsuz etkilemekte ve verimlerinin düşmesine yol açmaktadır. Başarısızlığın temel sorunu görülmek istenirse çözüm bulmak da kolaylaşır. Eğer bu sorun görülmek istenmezse bundan sonraki yıllarda da benzer sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

21 Temmuz 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR