Kocaeli’nin ihracatı 11 milyar doları geçti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Kasım ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalışla 12...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Kasım ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalışla 12 milyar 875 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. 11 aylık dönemde ise yüzde 4,4’lük bir artış yaşandı. Ülkenin yılın 11 aylık dönemindeki ihracatı 144 milyar 267 milyon dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracat da yüzde 4,4 artışla 157 milyar doları aştı.

 

AVRUPA YAVAŞ BÜYÜYOR

Verileri düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Euro bölgesinde risklere dikkat çekti. Büyükekşi, özellikle Avrupa’nın mütevazı şekilde büyüdüğünü, birçok ülkede ise beklenen büyüme hızının yakalanamadığına vurgu yaptı.

 

KASIMDA YÜKSELİŞ VAR

Bu arada açıklanan ihracat verilerine göre Kocaeli’deki artış ise dikkat çekiyor. Kocaeli’nin geride kalan kasım ayında toplam olarak 1 milyar 123 milyon 293 bin dolar ihracat yaptığı açıklandı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında artış anlamına geliyor. 2013 Kasım ayındaki ihracat 1 milyar 112 milyon 37 bin dolar şeklinde gerçekleşmişti.

 

BÜYÜK DİLİM İSTANBUL’UN

Kocaeli, elde ettiği bu veri ile kasım ayında en çok ihracat yapan ikinci kent oldu. Birincilik ise yine İstanbul’da kaldı. 5 milyar 787 milyon 939 bin dolar ihracat yapan İstanbul’un geçen yıla göre yüzde 4, 1 milyar 55 milyon 766 dolar ihracat ile üçüncü olan Bursa’nın ise geçen yıl ile kıyaslandığında yüzde 8,8 oranında gerileme yaşadığı gözlendi.

 

11 MİLYAR DOLARI GEÇTİK

Toplam ihracat rakamlarında ise Kocaeli İstanbul ve Bursa’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Kocaeli’nin 2014 yılı ocak-kasım dönemindeki ihracatı 11 milyar 378 milyon 726 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2013 yılının aynı dönemine göre düşüş gösterdiği belirtiliyor. Kocaeli bu sene 2013’e göre yaklaşık olarak 270 milyon dolar daha az ihracat yaptı. İstanbul ise toplam ihracatta 60 milyar doları geride bıraktı. Bursa ise 11,7 milyar dolar ile en fazla ihracat yapan ikinci kent oldu.

02 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR