Başkan Karaosmanoğlu, meclisten ve halktan kaçıyor

CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül; yayınladığı yazılı basın açıklamasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’...

BÜYÜT

CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül; yayınladığı yazılı basın açıklamasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Haziran 2012 –Temmuz 2012 ve Ağustos 2012 meclis toplantılarına katılmamakta meclisten ve dolayısıyla halktan kaçtığını ileri sürdü

Örengül; “Belediye Meclisi ve özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Kocaeli’de kentin parlamentosudur. Kanun gereği bir ay aralıklarla yapılmakta olan meclis toplantısında belediyenin en yetkili kişisi olan belediye başkanları toplantıya çok önemli bir mazereti olmadığı sürece başkanlık eder. Toplantıda kentin sorunları gündeme getirilir ve partizanlık düşünülmeksizin getirilen sorunlar doğrudan belediye başkanına iletilir ve çözüm yolları aranır. Aylık Meclis Toplantıları adeta bir aylık dönemin değerlendirilmesi,yeni sorunların çözümünün sağlanması ve belediye başkanının hesap vermesidir. Bu nedenle belediye başkanının toplantılara katılması icra organı olarak esastır ve zorunluluktur. Ancak Karaosmanoğlu maalesef Haziran 2012 –Temmuz 2012 ve Ağustos 2012 meclis toplantılarına katılmamakta meclisten ve dolayısıyla halktan kaçmaktadır.
KENT SINIFTA KALMIŞTIR
Bilindiği gibi Dünya da kentler futbol takımları ile alınır ve tanınırlar.Sayın belediye başkanı Kocaelispor un bir üst lige çıkmasındaki başarıdan pay çıkartmış ,kupayı kaldırmış ve bu konuyu seçim malzemesi yapmıştır.Ancak seçimden sonra Kocaelispor ile ilgilenmeyi bırakmış ,kulüp küme düşmüş eski yöneticileri zimmet nedeniyle yargılanmış,tutuklanmıştır.22 trilyon civarında belediye kaynaklarının kocaelispora tüketildiği ,paranın kontrolunun yapılmadığı, belediye yönetiminin bu hususta basiretsiz olduğu başkanın kendi ağzından söylenmektedir.belediye başkanı futbol dışında sporu geliştirdiğini idida ederken ÜSKÜDAR belediyesi gibi ilçe belediyesinin aldığı olimpiyat madalyasını almaktan uzak kalmıştır.Seka kağıtsporun futbol bölümünün başarısızlık nedeniyle kapatıldığı anlaşılmaktadır.Kent sanayi ve ticareti ile geliri ile ,belediye de geliri ile sporda çağ atlayacak konumda olmasına rağmen küme düşmekte,sayın belediye başkanı büyük bir pişkinlikle meclis toplantılarını üç aydır gelmemektedir.
ULAŞIM ve TRAFİK İÇLER AÇISIDIR
2004 yılından bu yana yaklaşık dokuz yıl geçmiş bulunmaktadır. Bu süre içersinde bir çok küçük belediye toplu ulaşımı çözmüş bulunmasına rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tüm yazılı ve sözlü sorularımıza rağmen maliyetleri hala bilinmeyen üç tane köprü dışında (ki bunlar da uygun değildir) toplu ulaşım ile ilgili bir tek ciddi iş yapmamıştır. Bursa –Eskişehir bizden çok daha az kaynakla toplu taşımı halletmiş,trafik sorununu çözmüştür.Kent lojistik merkezi yapılmak suretiyle ulaşımda daha da kötüye götürülmekte olup hala ulaşım mastır planı dahi yapılamamıştır. Karaosmanoğlu ve belediye yönetiminin ulaşım ile ilgili hala bir tek fikri yoktur, hesap veremez durumdadır ve bu nedenle üç aydır meclis toplantılarına gelmemektedir.

BELEDİYE BATIRILMIŞTIR.
Bütün İZGAZ ve ciddi GM satışlarına rağmen belediye kaynaklarını çok kütü kullandığı, kaynaklarını kent yayarına kullanmadığı için hesapsızlık yüzünden icralık olmuş,bu ayıbı da yaşamıştır.Belediyenin güvenilirliği zedelenmiş ve ihalelere katılım düşmeye ,rekabet ortamı ortadan kalkmaya ,belediye pahalıya mal almaya başlamıştır.Bu maalesef bitişin başlangıcı olup belediye yönetimi adeta bir açmaz içine düşmüştür ve ÜÇ aydır başkan meclis toplantılarına gelmemektedir.
SAHİLLER LAĞIM SULARI İLE DOLMUŞTUR.
Zamanlaması tamamen hatalı ve alt yapısı kötü hazırlanmış,denetimsiz işler nedeniyle alt yapı yapılıyor bahanesi ile Karadeniz sahilleri yaşanmaz hale gelmiş,sağlık müdürlüğü verilerine göre güzelim Karadeniz sahilleri foseptik artıkları nedeniyle denize girilemez duruma gelmiş ,ama belediye başkanı ÜÇ aydır meclis toplantısına katılmamakta ve hesap vermekten kaçmaktadır.,

TAVŞANTEPE SULAR ALTINDA KALMIŞTIR

Tavşantepe-İzmit’te yapılmakta bulunan alt yapı çalışmalarının da denetimsiz ve çok hatalı olması nedeniyle yağan yağmurda bölgeyi sel almış ve yurttaşlarımız çok mağdur edilmişlerdir.Avrupa kenti İzmit mantığı ile tavşantepede ve diğer bölgelerde yaşanan sorunlar yumağı büyük çelişkidir.İzmit kentin kalbi ve merkezidir.İzmit te iş yaparken yurttaşlarımız mağdur edilmiş,usulsuz işler yapılmış olup belediye başkanı ÜÇ aydır meclis toplantılarına gelmemekte,hesap vermekten kaçmaktadır.

SUADİYE SUMATAŞ SORUNU

Fritolay-Sumotaş ilişkisinde bu sorunu çözecek erk iktidar partisi olup belediye başkanı Şehrul-Emin olarak bu sorunun doğrudan muhatabıdır. Belediye Başkanı olay yerine gitmiş ve bu sorunu çözeceğini ifade etmiş ve söz vermiştir.Orada ekonomik sorunun yanında ciddi bir sosyal problem vardır.Sorunun çözülmemesi durumunda bölgede sosyal patlamalar olacaktır. Kooperatiflerin desteklenmesi sosyal devlet ilkesi gereğidir. Sorunun çüzümü konusunda söz veren belediye başkanına karşılık Ramazan ayının yaşandığı KADİR gecesinin idrak edildiği gün sabah beşte otuza yakın Suadiyelinin yaka paça emniyete alınması ,gözaltıların olması ,Suadiyelinin kendi başına ve açmazda bırakılması,büyük sermaye ye ezdirilmesi belediyecilik anlayışı ile halkın belediye başkanı anlayışı ile bağdaşan bir durum değildir. Bu konu hangi dindarlıkta anlatılabilir anlamakta zorlanmaktayız.Sayın belediye başkanı bu olaylara da seyirci kalmakta ve ÜÇ aydır meclis toplantılarına katılmamaktadır.

ANKARA’NIN BELEDİYE TEMSİLCİSİDİR

Karaosmanoğlu seçim çalışmalarında halkın belediye başkanı sloganını çok kullanmıştır. Ancak görülmektedir ki kent ile ilgili ciddi bir fikri olmadığı gibi kendisine hazırlanmış bulunan beş yıl sonra Kocaeli kitapçığındaki sözlerini de yerine getirmekten uzaktır.Kocaeli de halkın sorunlarını çözmekten aciz ve isteksiz durumdadır. Posko gelmekte, başbakanın emri yerine getirilmekte,diğer hususlarda da Ankara.nın talepleri ile çalışılmaktadır.Yani halkın belediye başkanı iddiası bugün maalesef Ankara’nın belediye temsilcisine dönüşmüştür.

17 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR