Savaş Yıldız: TBMM’de bir yiğit vekile ihtiyaç var

İlimizde SMMM (serbest muhasebeci mali müşavir) olan Savaş Yıldız, Bağımsız Denetçilik yapmak için Denetçilik Belgesi aldı. İşini kurmak için Doğu Ma...

İlimizde SMMM (serbest muhasebeci mali müşavir) olan Savaş Yıldız, Bağımsız Denetçilik yapmak için Denetçilik Belgesi aldı. İşini kurmak için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan teşvik aldı. Fakat sendikalar kanunu ile denetim yapma hakları elinden alındı. O da sendikalar kanunda değişiklik yapılması gerekçesiyle hazırladığı kanun teklifini AKP Milletvekili Zeki Aygün aracılığı ile TBMM’ye sunmaya hazırlanıyor.

 

AJANS’TAN TEŞVİK ALDI

Savaş Yıldız, ilimizde Bağımsız Denetim ve Danışmanlık yapıyor. Türkiye'de ilk ve tek olan projesi ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan teşvik alan kişi. Yıldız, tüm dünyada denetçilik belgesi olan herkesin denetim yapmak yetkisine haiz olduğunu ancak Türkiye'de 3568 sayılı kanunda denetçi tanımı olmayan yeminli mali müşavirlerin Ticaret Hukukuna aykırı olarak sendikalar kanununda denetçi olarak tanımlanmış olması nedeniyle denetim yapmak yetkisine sahip olan mali müşavirlerin denetçilik görevlerini yerine getiremediklerini ve maalesef ekmeklerinin ellerinden alındığını söyledi.


DEMOKRASİ AYIBI

Denetçi belgesi olmayan 2117 Yeminli mali müşavirin sendika ve konfederasyonların denetimini ve anayasaya aykırı olarak yapabildiğini söyleyen Yıldız, Meclis’in bir an evvel bu demokrasi ayıbını düzelterek ayrımcılığa bir son verilmesini istedi. Yıldız, bunun için bir kanun teklifi hazırlayarak AKP Milletvekili Zeki Aygün'e gönderdi. Yıldız, Zeki Aygün'den bu konuyu Meclis’te gündeme getirmesini isteyerek, Aygün'ün kendilerine sahip çıkacaklarına inandıklarını söyledi.  


YİĞİT BİR MİLLETVEKİLİ

Mali Müşavir olarak denetçi belgesi almasının yasal hak olduğunu ve yasal hakkı gereği denetçilik belgesini önce sermaye piyasası kurulundan sonra Kamu Gözetimi Kurumundan aldığını, hatta MARKA / Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan denetim danışmanlık faaliyetlerini yapabilmek için teşvik aldığını söyleyen Yıldız, "Devlet bana yenilikçi ve yüksek katma değerli hizmetleri işletmelere sunmam için bu hakkı ve iş kurma yetkisini veriyor. Asgari ücretliden topladığı vergilerden hibe veriyor.  Fakat gelinen noktada kanunda sendika ve konfederasyonların denetimini sadece yeminli mali müşavirler yapabilir olmasından kaynaklanan bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Yani yasal olarak denetçi belgesi ile denetim yapmak yetkisini alıyorum, üstüne bana karşılıksız parada veriliyor ancak görevimi yapamıyorum. Hal böyle olunca da denetçilik yapmak benim yasal hakkım olmasına rağmen 3568 sayılı muhasebecilik yasasından gelen unvanımın yeminli mali müşavir değil de, serbest muhasebeci mali müşavir olması nedeniyle sendikalar kanununda bu hakkım elimden alınıyor. AB uyum sürecinde çıkarılan yeni Ticaret hukukumuza göre;  Bağımsız Denetçi Belgesi olan her mali müşavir dünyanın her tarafında denetçilik yapabiliyor olmasına rağmen Türkiye'de böyle ilginç bir durum var.

 

TEKLİFİ AYGÜN’E VERDİM

Ben de yaklaşık 100 meslektaşımın imzasının bulunduğu bir kanun teklifi hazırlayarak AK Parti Milletvekili Zeki Aygün'e gönderdim. Kendisinin bu anlamda bize yardımcı olarak konuyu meclis gündemine getireceğine inancım tamdır. Bizler denetçi belgesi olan mali müşavirlerin Meclis’te haklarını savunacak yiğit bir milletvekiline ihtiyacımız vardı. Bunun da Zeki Aygün olabileceğini düşündük ve kanun teklifini kendisine gönderdik. Bu konuda mağduriyetimizin giderilmesi için kendisinin yardımlarını bekliyoruz" dedi.

 

HAKSIZ REKABET VAR

Türkiye'de denetçi belgesi olanların değil de denetim yetkisi olmayan yeminli mali müşavirlerin denetim yapmasına yanlış olduğunu söyleyen Yıldız konuşmasına şöyle devam etti: " Türkiye'de toplamda 93.787 serbest muhasebeci mali müşavir, 4.599 tane yeminli mali müşavir var. Yine Türkiye'de 12.292 tane denetçi var. Bunların 2.482 tanesi yeminli mali müşavir iken, 9.810 tanesi serbest muhasebeci mali müşavir.  Yani sendikalar kanunu gereği 9.810 denetçi mali müşavir hakları ellerinden alınmakta denetim yapmasına izin verilmemektedir. Denetçi belgesi olan 2.482 yeminli mali müşavirin denetim yapabilmesinin yanı sıra, 2.117 tane denetçilik belgesi olmayan yeminli mali müşavir de denetçilik yapabiliyor.

 

ÇİFTE STANDART VAR

Bu şekilde denetçi belgesi ile denetim yetkisine haiz olan mali müşavirler denetçilik yapamazken, denetim yapmak yetkisi ve belgesi olmayan yeminli mali müşavirler denetçilik yapabilmektedir. Bu sendikaların denetimi konusunda oluşturulan denetim pazarında küresel hizmet sağlayıcı konumunda olan denetçiler arasında SMMM ve YMM ayırımı yapılması neticesinde SMMM aleyhine tam manasıyla haksız rekabet ortamı doğurmaktadır. Rekabet Hukukuna aykırı olarak pazara girişimiz engellenmektedir.

 

SERBEST PİYASA

Küreselleşme sürecinde, kapalı pazar ekonomisinin kuralları uygulanması toplumun tüm kesimlerine zarar vermektedir. Serbest piyasa ekonomisinin kuralları işletilmemektedir. Ayrıca, Anayasal haklarımız olan çalışma özgürlüğünün kısıtlanması ve belli bir zümreye ayrıcalık tanınması anlamına gelmektedir. Bu anlamda hazırladığımız sendikalar kanunundaki değişikliğin bir an evvel yapılarak bu haksızlığın giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

ÇOĞUNLUK, AZINLIĞIN TAHAKKÜMÜ ALTINDA

Türkiye'de mali müşavirlerin çoğunlukta olmasına rağmen var olan pastadan en az payı aldığını söyleyen Yıldız, "Türkiye'de 93.787 mali müşavir, 4.599 yeminli mali müşavir var. bu anlamda yeminli mali müşavirler azınlıkta olmalarına rağmen pastadan en büyük payı onlar alarak çoğunluğun haklarını yemektedirler. Üst birliğimiz olan TÜRMOB (Türkiye serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler odaları birliği) yönetiminde ise 4.599 yeminli muhasebeciyi temsilen 5 kişi yer alırken, 93.787 mali müşaviri temsilen 4 kişi yer alıyor. Bu da başlı başına bir ayrımcılıktır. Bu anlamda TÜRMOB'da da yeminli müşavirlerin ağırlığı olduğu içindir ki bizim haklarımız savunulamamaktadır. Meclis’te de bugüne kadar bizim haklarımızı savunan maalesef hiç kimse olmadı, halen de hiç kimse yoktur. Yani burada tam olarak azınlığın çoğunluk üzerindeki bir tahakkümü söz konusudur. Bizler bu haksızlığın giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

CUMHURBAŞKANI’NDAN RANDEVU İSTEDİ

Yıldız, bu yanlışlığın düzeltilmesi için çok fazla kurumla yazıştığını, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ile de yazıştığını söyleyerek konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Başbakanlığa bu sıkıntıyı yazdığımda çözüme dair bir geri dönüş olmadı. Sadece yargıya başvurmam gerektiğini söylediler. Ancak, Anayasa Mahkemesi’nde dava açmak hakkım (ız) yoktur. Ben de Cumhurbaşkanlığına yazarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettim. Cumhurbaşkanımızın yoğun programı nedeni ile randevu veremediler.

 

BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Ancak ben bu işin peşini bırakmayacağım. Keza, sorunumuz sadece Sendikalar Kanununda değildir. ‘Azınlığın çoğunluğa tahakkümüne izin vermem’ diyen, Cumhurbaşkanımızın bizi kabul edeceğine inanıyor ve mutlaka görüşmek istiyorum. Seçimler sonrasında da Meclis açılır açılmaz Meclis’e giderek bu sıkıntıları meclis başkanlığına ve siyasi partilere ileteceğim. Ortada var olan bu haksızlığın giderilmesi için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Ancak kanun teklifini gönderdiğim Sayın Zeki Aygün Bey'den de özellikle bize yardımcı olmasını ve bizimle yüz yüze görüşmesini istiyoruz." Muharrem İBRAHİMOĞLU

04 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR