Yeşil pasaporta onay çıktı

        İş dünyasından, yapılacağı açıklanan vergi affı dolayısıyla gelen eleştiriler üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti. Vergisini düzenli ödeye...

BÜYÜT

 

 

 

 

İş dünyasından, yapılacağı açıklanan vergi affı dolayısıyla gelen eleştiriler üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti. Vergisini düzenli ödeyen işadamlarına jest için kolları sıvayan Maliye, yeşil pasaport ve VIP hizmetini gündeme aldı. İşadamlarına yeşil pasaport verilmesi konusunda Başbakanlıktan da onay çıktı. Jestler, 5 yıl vergisini aksatmadan ödeyenler için uygulanacak.

 

VERGİ İNDİRİMİ YOK

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgilere göre, vergisini aksatmadan ödeyen işadamlarının daha az bürokratik sürece tabi tutulması ve iadelerini hızlı alması formülü üzerinde duruluyor. Esnaf, SSK primlerinde olduğu gibi vergisini ödeyenlere yüzde 5 indirim yapılmasını istedi. Öneriyi geçtiğimiz günlerde Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Gelir İdaresi Başkanlığı'na iletti. Ancak Maliye sembolik de olsa vergi indirimine gidilmesine sıcak bakmadı. Vergi ödeme eğilimini artırmak için indirim dışında teşvik mekanizmalarının devreye konulması görüşü benimsendi.

 

ŞİMŞEK SİNYAL VERMİŞTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, geçtiğimiz günlerde sanayicinin talebi üzerine, vergisini düzenli ödeyen "dürüst sanayiciye" avantaj sağlama sözü verdi. Şimşek, "Mükellef cari hesabı uygulamasına geçilecek. Her mükellefe kredi notu verilecek. Bu çerçevede, karnesi çok iyi olan Maliye ile ilişkileri iyi olan dürüst mükelleflere çok ciddi avantajlar getireceğiz" demişti. Maliye, mükellef karnesine ilişkin de kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Her mükellefe kredi notu verilecek.

 

ÖZDAĞ’IN GÜNDEMİNDEYDİ

Öte yandan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ da son olarak geçtiğimiz günlerde düzenlenen meclis toplantısında konuyu gündeme getirmişti. Özdağ, bankalarla ciddi çalışma yapılabilmesi için yeşil pasaportun çok önemli olduğunu dile getirmişti.

 

27 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR