Mehmet Kaçar’dan yumruklu tepki

İl Genel Meclisinin ekim ayı oturumu olaylı başladı. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar, kendisine söz verilmediği gerekçesiyle yumrukla masa v...

BÜYÜT

İl Genel Meclisinin ekim ayı oturumu olaylı başladı. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar, kendisine söz verilmediği gerekçesiyle yumrukla masa vurarak tepkisini gösterdi. Yaşanan gerilim il genel meclis üyelerinin araya girmesiyle büyümeden önlendi. Kaçar, grup odasında eline buz tedavisi yaptı.
 
REDİF BİNASI BAKANLIĞIN
İl Genel Meclisinin ekim ayı olağan meclis oturumları başladı. Meclis toplantısına İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç başkanlık yaptı. Meclis oturumunun Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından da makam odası oluşturularak kullandığı Redif binasının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesi yönünde komisyon kararı kabul edildi. Komisyon tarafından verilen karar doğrultusunda 10 yıl süreyle redif binası “Atatürk ve Redif Müzesi” olarak kullanılacak. Meclis oturumuna katılan İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan Zamburkan “Sayın Kocaeli Valimiz Ercan Topaca başka olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kültür alanında kentimizde önemli hizmetler yapılmaktadır. Bu hizmetler devam edecektir. Burası halkımıza en iyi şekilde hizmet verecektir” açıklamasında bulundu.
 
TERMALLER İÇİN İHALE YOLU
Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından meclis gündemine gönderilen Gölcük/Yazlık Termik Kaynaklarının kiraya verilmesi yönünde yazı meclis tarafından komisyona havale edildi. Termik Kaynaklarının kiraya verilmesi yönünde İl Özel İdaresi Genel Sekreter vekili Burhan Eres “İhale açılması yönünde bütün çalışmalar tamamlanmıştır. Komisyon tarafından yapılacak olan çalışma sonrasında gereken yapılacaktır” dedi. İl Genel Meclis eski Başkanı Ali Ayaz ise “Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuk müşavirliğine yazılacak yazı sonrasında yasaya uygun olarak kiraya verilmesi söz konusu olacaktır” derken, AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan “Su birim fiyatının öğrenilmesi gerekiyor. Yapılacak olan yatırımın yanı sıra buradan kentte katlı sağlanması önemlidir” açıklamasında bulundu.
 
BHC’LER GÜNDEME GELDİ
Kentimizde uzun süredir çözülmeyi bekleyen BHC’ler için İl Genel Meclisi tarafından adım atılıyor. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Adnan Tok “29 yıldır kentimizin en önemli sorunlarından biri olan BHC’ler için bugüne kadar somut adımlar atılmıştır. Bu BHC’ler uyuyan bir felakettir. Bu felaketin ortadan kaldırılması gerekiyor. Depremin ne zaman olacağı bellidir. Bu zehrin ne zaman kentimizde felakete neden olacağını bilmiyoruz. Bu sorunun hemen çözülmesi gerekiyor. Bu BHC’lerin kaldırılması yönünde kimler yetkilidir bunları da bilmeliyiz. Bu tehlikeli atık burada yakılamıyor. Almanya, Fransa ve İtalya’da yakılabiliyor. Merkezi hükümet tarafından bizlere destek verilmelidir” dedi.
 
İL GENEL MECLİSİNDEN ADIM
İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç “Konuyla ilgili olarak valimiz, çevre il müdürlüğü ile görüşmeler yapılabilir. Herkesten fikirler alınarak bakanlığa iletilir. Bu bizim sorunumuzdur. Görmemezlikten gelemeyiz. Her zaman çevrenin yanında olduk. Bundan sonra da olacağız” açıklamasında bulundu. CHP’li İl Genel Meclis Üyesi İsmet Kanık ise “Bu BHC’lerin sorumlularının bulunması gerekiyor. Gereken cezai yaptırımda uygulanmalıdır” dedi.
 
 
 
DDT NEDİR?
DDT, (dikloro difenol trikloroethan) çok zehirli ve inatçı bir böcek öldürücüdür. Kolayca vücut dokusundaki yağlarda çözülür ve gıda zincirinde birikmeye başlar. 1939 yılında keşfedilen DDT, dünyada en yaygın biçimde kullanılan böcek ilacıydı. Balıklar ve kuşlar için çok öldürücü olduğu anlaşıldı. Kuşların yumurtalarının kabuklarını zayıflattığı ve üremelerini sonuçsuz bıraktığı için az kalan birçok türün, soyunun tükenmesine yol açacaktı. 1970'li yıllarda ABD ve Avrupa'da yasaklandı. DDT'nin zararlı olduğunu Rachel Carson adında bir bilim insanı bulmuştur. Ve DDT kullanıldığı zamanlar canlıların (insanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar) büyük bir hasar görmüştür. DDT çok etkileyici bir ilaçtır ve bütün canlıları öldürebilecek bir etkisi vardır. Bu yüzden kullanımdan kalkmıştır.
 
MEHMET KAÇAR’DAN YUMRUKLU TEPKİ
Meclis oturumunun sonunda İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç tarafından meclis oturumu kapatılmasıyla CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar oturduğu masaya vurarak tepki gösterdi. Meclis salonunda bir anda gerginlik yaşanırken Kaçar “Burada saatlerdir söz almaya çalışıyorum. Sizleri eshafle kınıyorum. Babanızın meclisi gibi burayı yönetemezsiniz. İşinize geldiği gibi söz verip vermemezlik yapamazsınız” diyerek tepkisini dile getirdi. İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç ise “Görmedim, pardon” demesine karşın Mehmet Kaçar tepkisine devam etti. Grup Odası’nda Kaçar, AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan’a tepkilerini dile getirdi.

03 Ekim 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR