"Şeker ve Şekerli Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Kanunu" çıkarılmalı

(1) Şekerin çok çeşitli zararları olduğu söyleniyor ve bağımlılık yapıcı olduğundan uyuşturucu sınıfına sokulmalı deniyor.   Prof. Dr. Ahmet Rasim Küç...

(1) Şekerin çok çeşitli zararları olduğu söyleniyor ve bağımlılık yapıcı olduğundan uyuşturucu sınıfına sokulmalı deniyor.

 

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta bu yazıyı önemli bulmuş ve sitesinde yayınlamış. (2) Bu paylaşımın altına da Prof. Dr. Canan Karatay bu sitemkar yorumu yapmış:

"İngiliz mecmuası yazınca haber oluyor ya vah vah!

Karatay bunu senelerden beri açıklıyor, HALKI UYARMAYA ÇALIŞIYOR!

100-125 hastalığın nedeni diyor! Bilimsel verilerle tabii... KİTABINDA ANLATIYOR!

2015 Aralık ayında da, Sağlıklı Yaşıyoruz ekibi, ve Dr. Ümit Aktaş ile birlikte "Çocuğuma şeker verme, bebeğime şeker yükleme." kampanyası başlattık!

Hiç haber olduğunu gördünüz mü, bu önemli kampanyanın? İngiltere’de başlatılmış olsaydı, gazeteler SÜR MANŞET olurdu? VAH VAH!

Gebelere şeker yüklemesi yapılmasın dedik diye kıyamet koparılıyor!

KARATAY'A HER TÜRLÜ HAKARET, YALAN HABERLER YAPILIYOR! Utanmadan, çekinmeden.

Yeşilköy’de Baş Hekimi Jinekolog olan bir hastane jinekoloji kliniğine, Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Profesörü olan Karatay'ın posterini asıyor. Altına da utanmadan, sıkılmadan KARATAY MESLEKTEN MEN EDİLDİ diye yazıyor! TTB ve İTO'nun gözleri önü de, tabii!

TTB ve İTO bu çalışmayı da göz ardı edebilecek mi bakalım?

Büyük hekimler, yüksek şekerin bebeğe zarar vermeyeceğini, açıklamaktan çekinmiyorlar! YAZIK YAZIK!"

 

Doğrusu Canan hocanın sözlerine katılmamak mümkün değil. Prof. Dr. Canan Karatay 2011 yılında yazdığı ilk kitabında şekerin 100 zararını sıralamıştı. (3)

 

Şimdi yabancı dergilerde bunlar yayınlandığında bizim medyada da bu haberler manşetlere çıkıyor. Ancak her fırsatta Canan Hocayı eleştirmeye çalışanlar, özellikle de Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan ya da bir başka gazeteci bu konuda "Canan Hoca haklı çıktı” diyebildi mi? Biz bunu diyeceklerine inanmıyoruz.

 

Geçen günlerde, ABD'nin ünlü kanser merkezi MD Andersen'de yapılan bir çalışmada yüksek glisemik indeksli gıdaların akciğer kanserine neden olduğunun gösterildiği haberi yayınlandı. (4) Oysa ki Canan hoca şekerin her türlü kansere neden olduğunu yıllardan beri söylüyor. 

 

Kokainden bile daha fazla bağımlılık yapan (5) şekerin zararlarına karşı çeşitli ülkelerde önlemler alınmaya başlandı.  

İngiltere'de şekerli içeceklere getirilen vergi bu tür adımlardan biri. (6) 

 

Şekerin kanser başta olmak üzere bu kadar zararı artık su yüzüne çıkmışken biz ülkemizde ne tedbirler alıyoruz? Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın okul kantinlerinde başlattığı düzenleme bu konuda atılan ilk adım. Bunu büyük bir takdirle karşılıyor, bu düzenlemenin geliştirilmesini  diliyoruz.    

 

Tip 2 diyabette Avrupa şampiyonuyuz. (7) Sağlık Bakanlığı’nın mevcut kadroları ve endokrinoloji derneklerimiz yıllardır bu soruna çözüm bulamadıkları gibi her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz. Şekerden daha yüksek glisemik indeksi olan ekmeği öneren beslenme modelleriyle bu işin kolay kolay çözümlenebileceğini düşünmüyoruz. Çünkü sigara içen bir yönetici nasıl ki sigarayla mücadele edemezse ekmek yiyen bir yöneticinin de ekmekle dolayısıyla da diyabetle mücadele etmesi bize çok zor geliyor.  İşte bunun için yeni bir bakış açısına ihtiyaç var. 

 

Prof. Dr. Canan Karatay’ın 2011 yılından beri önerdiği, Dr. Ümit Aktaş’ın da kitaplarında ve televizyon programlarında dile getirdiği beslenme önerileri uygulanmadan bu sorunun çözülebileceğini düşünmüyoruz.

 

Diğer taraftan, televizyon kanallarında ve gazetelerde şeker ve şekerli ürünleri içeren reklamlardan ve yemek programlarından geçilmiyor. Her gün insanların beyinleri bu reklamlarla yıkanıyor. RTÜK sigara ve alkollü içeceklerin hem reklamlarını yasaklayıp hem de filmlerde, dizilerde görüntülerini kapattığı gibi aynı şekilde şeker ve şekerli ürünlerin de özendirilmesine engel olmalı. Bunun gerçekleşebilmesi için de bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Nasıl ki "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun" (8) varsa, aynı şekilde  "Şeker ve Şekerli Ürünlerin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun" çıkarılması gerekmektedir.

 

Tabii ki bunun için Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ilaç paralarını ödeyen SGK’dan sorumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in el ele verip bu sorunu çözmesi lazım. Bu konuda sigarayla mücadele için başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği gibi taviz vermeyen bir yaklaşımın sergilenmesi gerekiyor. Bakalım Hükümet halkın sağlığı için bu konuya ne zaman el atacak. 

 

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar:

(1) http://www.sabah.com.tr/saglik/2016/03/25/seker-yememek-icin-66-neden

(2) http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/03/26/haftanin-haberi/seker-yememek-icin-66-sebep/

(3) www.woto.com/sekerin-zararlari

(4) http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/03/08/yazilar/tip-yazilari/akciger-kanseri/glisemik-indeksi-yuksek-gidalar-akciger-kanseri-riskini-de-artiriyor/

(5) http://www.kocaeligazetesi.com.tr/sekeri-birakmak-kokaini-birakmaktan-daha-zor-662228h.htm

(6) https://www.facebook.com/ObezliktenKurtul/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/863296050446793/?type=3&theater

(7) http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/01/12/turkiye-avrupanin-diyabet-sampiyonu-oldu

(8) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin1.Aspx?MevzuatKod=1.5.4207&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=&Tur=1&Tertip=5&No=4207


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR