Vali Topaca: Mevzuata uymayana tolerans yok

Dilovası sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Vali Ercan Topaca, “Mevzuatı uygulayarak kazaları asgariye indirgeyeceğiz. Gerekli tedbirl...

BÜYÜT

Dilovası sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Vali Ercan Topaca, “Mevzuatı uygulayarak kazaları asgariye indirgeyeceğiz. Gerekli tedbirleri uygulamayan işyerlerine devlet olarak hiçbir toleransımız yok”dedi.

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Alan Esaslı Denetim Projesi Tanıtım Toplantısı Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa Valisi Ercan Topaca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Çalışma Bakanlığı Kocaeli Bölge Müdürü Ethem Şahin ve İş Teşhis Kurulu Başkan Yardımcısı Nejdet Çarıkcı katıldı.

6531 İŞ KAZASI
Bölge Müdürü Ethem Şahin toplantıda yaptığı konuşmada, “Mevzuat uygulamalarında iş verenin gönülden uygulaması gerekir. Avrupa normlarına uygun kurallarımız var. Temel hedefimiz işbirliği sağlamak ”dedi. Başkan Yardımcısı Nejdet Çarıkcı da konuşmasında, “Dilovası bölgesinde yılda ortalama 6531 iş kazası gerçekleşiyor. 6393 çalışan hafif, 48 çalışan da ağır yaralanıyor, 40 kaza ise ölümle sonuçlanıyor. Bu kazaların en aza indirgenmesi için mevzuatların uygulanması gerekiyor” dedi.

BÖLGE TAKİP EDİLİYOR
Vali Topaca da yaptığı konuşmada, Dilovası’ndaki sorunlara değindi. Dilovası OSB’de 180 işyerini 17 müfettişin incelediğini belirterek, “Organize Sanayi Bölgesi’nin kent ile iç içe olması nedeniyle iş kazalarında artış yaşanıyor. Dilovası bölgesinde uygulanan bu denetim diğer sanayi bölgelerinde de uygulanacak. Bölge takip ediliyor, inceleniyor. Ortak projeler uygulanmaya çalışıyor” dedi.

MEVZUAT UYGULANACAK
Topaca, “Coğrafi konum, hava ve çevre kirliliği yönünden olumsuz olan bu bölge artık iyileşiyor. Dünya’nın gelişmiş ülkelerinden mevzuat konusunda hiçbir farkımız yok. Mevzuatı uygulayarak kazaları asgariye indirgeyeceğiz. Gerekli tedbirleri uygulamayan işyerlerine devlet olarak hiçbir toleransımız yok. Gerekli cezayı veririz. Hepimiz belli hak ve sorumluluklara sahibiz” şeklinde konuştu.

02 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR