Omurga bozuklukları tatilinizi kâbusa çevirmesin

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, “Hastalarımın birçoğu kadın ve ilk şikâyetleri fiziksel görünüm, şiddetli bel ve sırt ağrıları ol...

BÜYÜT

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, “Hastalarımın birçoğu kadın ve ilk şikâyetleri fiziksel görünüm, şiddetli bel ve sırt ağrıları oluyor. Özellikle yaz aylarında artan hasta şikâyetlerinden birçoğunu fiziksel görünümünden duyulan rahatsızlıklar oluşturuyor” diyor.

 

Eşit olmayan omuz hizası, kambur bir görünümle ilk fiziksel belirtilerini gösteren skolyoz ve kifoz hastalıkları, yaz aylarında kadınların kâbusu haline geliyor. Fiziksel görünümünden şikayetçi olan kadınlar ve genç kızlar, sağlıklı bir bedene kavuşmanın yanı sıra düzgün bir fiziksel görünüme de sahip olmak istiyor. Özellikle yaz ayları geldiğinde şikâyetler daha da artıyor. Denizde, plajda bikini ve mayo giymek isteyen omurga bozukluğu olan kadınların psikolojisi tatil döneminde daha da bozuluyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, omurga ameliyatlarının eskisi gibi riskler taşımadığını belirterek, hastaların çok beklemeden tedavi olmaları gerektiğini vurguluyor.

 

YAZ AYLARINDA ŞİKÂYETLER ARTIYOR

Dr. Çağatay Öztürk, “Hastalarımın birçoğu kadın ve ilk şikâyetleri fiziksel görünüm ve şiddetli bel ve sırt ağrıları oluyor. Kadınlar ve genç kızların birçoğu sağlıklarına kavuşmak isterken bir yandan da fiziksel görünümünün düzelmesini istiyor. Özellikle yaz aylarında artan hasta şikâyetlerinden birçoğunu fiziksel görünümünden duyulan rahatsızlıklar oluşturuyor” diyor.

 

AMELİYATTAN KORKMAYIN

Felç gibi riskleri olduğu düşünülen omurga ameliyatlarından kaçınan hastalar, hastalıkları ilerledikçe daha büyük risklerle karşılaşıyor. Felç riskinin neredeyse ortadan kalktığı skolyoz ameliyatları hastayı hem sağlığına kavuştururken hem de fiziksel görünümü büyük oranda düzeltiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, “Hastaların birçoğu ameliyattan çekiniyor. Felç riski, ameliyat korkusu, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin uzunluğu gibi birçok faktörü gözlerinde büyüterek, zamanında yapılması gereken kontrollerini aksatıyor ve ameliyatı erteliyor. Hâlbuki ertelenen ameliyatlar daha büyük sorunlara yol açıyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. Hastalara önerim bedenlerini iyi tanımaları ve süreklilik arz eden şikâyetlerinde hemen uzmana başvurmaları, gerekli görülüyorsa da ameliyattan kaçmamaları” diyor.

23 Temmuz 2015 Kocaeli- SağlıkYÜKLENİYOR