Akçakoca Bey Türbesi’nin etrafı tarihe saygımızı gözler önüne seriyor

Tarih bakımından zengin kentler arasında yer alan Kocaeli’de Osmanlı döneminde ilimizin fetih komutanları arasında yer alan ve Kocaeli Fatihi olarak b...

BÜYÜT

Tarih bakımından zengin kentler arasında yer alan Kocaeli’de Osmanlı döneminde ilimizin fetih komutanları arasında yer alan ve Kocaeli Fatihi olarak bilinen Akçakoca Bey’in Kandıra’daki Baba Tepesi’ndeki kabrinin etrafı görenlerin yüreğini burkuyor.

Yaklaşık olarak M.Ö. 3000'den itibaren insanların yaşadığı ve ilk adı Nikomedia adıyla kurulan İzmit, o tarihten bu yana şehirleşmesini sürdürmektedir. Maalesef tarihi eserleri koruma noktasında kentimizde gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Kentimizin Osmanlı döneminde feth edilmesini sağlayan Kocaeli Fatihi olarak bilinen Akçakoca Bey’in Kandıra Baba Tepesi’ndeki mezarını ziyarete gelenler büyük üzüntü yaşıyorlar. Türbenin etrafı pislikten geçilmezken, dışarılara taşan çöp kutalarındaki çöpleri toplamak da kimselerin aklına gelmiyor.

ŞADIRVAN’IN HALİ DE İÇLER ACISI
Akçakoca türbesinin yanında bulunan mescidin şadırvanı da pislikten görünmüyor.
Türbe etrafından bulunan mermerlerin bir çoğu kırık dökük, şadırvanın etrafındaki uzayan otlar ise belli ki yıllardır temizlenmemiş. Aslen Kandıralı olan SP İl Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yolcu da ailesiyle birlikte gittiği Akçakoca Bey türbesinin durumunu görünce büyük şok yaşadı. Yolcu, “Bu topraklar bizlere ataklarımızdan yadigar kaldı. Tarihimize ne kadar değer verdiğimiz görülüyor. Belediye tarafından buraya gereken özenin intizamın gösterilmesi gerekiyor. Yıllardır insanlarımız buraya gelerek ziyarette bulunuyorlar. Bu son gelişimde dehşete düştüm. Tarihimize bu kadar vurdum duymaz kalınamaz. Yetkililerin buraya gelip görmeleri gerekiyor” dedi.

Akçakoca Bey kimdir?
Akçakoca Bey, Osman Gazi ve Orhan Bey’in silah arkadaşıdır. Osman Bey’in yakın arkadaşı ve komutanlarındandı. Orhan Bey’e şehzadeliğinde, lalalık yaptı. 1300-1310 arasında, Karasu’dan Karadeniz Ereğlisi’ne kadar uzanan kıyı bölgesinde fetihler yaptı. Bu sırada Orhan Bey’de, O’nun yanında savaş deneyimi kazanıyordu. Akçakoca Bey 1320 de İzmit ve çevresini fethetmek için akınlar düzenledi. Sapanca Gölü kıyılarındaki küçük kaleleri aldı. Burada üslenerek Kandıra’ya akın yaptı. Konur Alp’le birlikte Aydos ve Samandıra kalelerini Bizanslılar’dan alarak kendi askerlerini yerleştirdi. İzmit‘e yönelik akınlarını sürdürürken, Kandıra yakınlarındaki Babatepe’de öldü.

01 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR