Büyük göğüsler ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor!

Estetik, Plastik  ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tamer Şakrak, “Göğüs aşırı büyüklüğü (makromasti), estetik açıdan sorun yaratması yanında ve...

BÜYÜT

Estetik, Plastik  ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tamer Şakrak, “Göğüs aşırı büyüklüğü (makromasti), estetik açıdan sorun yaratması yanında ve hatta daha önemli olarak ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bir patolojidir. Genç bayanlarda yapısal olarak ya da fibrokistik göğüs hastalığına bağlı ciddi göğüs büyümeleri oluşabilir. Bu yaş grubunda estetik kaygı daha ön planda olup, hastalar genelde daha güzel ve kabul edilebilir büyüklükte göğüslere sahip olmak isterler. Oysa orta ve ileri yaş bayanlarda göğüs büyüklüğü birçok soruna yol açar. Göğüs altı baş edilemeyen  cilt tahrişleri ve pişikler, omuz ve sırt ağrıları, ilerleyen dönemde servikal fıtıklaşmalar, sinir sıkışmalarına bağlı kol ağrısı ve kollarda güçsüzlük, ciddi ve tedaviye dirençli baş ağrıları bu yaş grubu bayanlarda yaşamı çekilmez hale getirebilir” diye belirten Op.Dr.Tamer Şakrak, “Tüm yaş grupları içerisinde göğüs büyüklüğünün, ciddi depresyon bulgularına neden olduğu ve zaman zaman hayatı anlamsız kıldığı saptanmıştır. Orta yaş bayanlarda hem fiziksel şikâyetler başlamış hem de estetik kaygılar devam etmektedir. Dolayısıyla bu yaş grubundaki hastalara bedensel estetiğin bir bütün halinde düzeltilmesi için karın germe ameliyatı da önerilir. İleri yaş bayanlarda göğüs küçültmenin esas hedefi fiziksel şikâyetlerin azaltılması ve sağlıklı bir bedene kavuşmak olduğu için estetik kaygılar daha arka planda kalmaktadır” dedi.

 

Op.Dr.Tamer Şakrak, “Göğüs küçültme ameliyatları tüm estetik cerrahi hastaları içerisinde memnuniyet oranı en fazla olan ameliyatlardır. Çünkü görsel düzelmenin yanında büyük bir yükten kurtulmuş olmak hastaların mutlu olması için yeterlidir. Ben aşırı büyük göğüslerden son derece rahatsız olan ancak eşlerine kabul ettiremedikleri için ameliyat olamayan birçok hastayla karşılaşıyorum. Bazen erkeklerin empatiden yoksun ve bencil davrandıklarına şahit oluyorum. Eşlerinin içinde bulunduğu durumu anlamayan ya da anlamak istemeyen beyefendilere bir örnek veriyorum o zaman; iki dolu market torbasını bir iple bağlayıp boynunuza asın ve deneyin bakalım kaç saat dayanacaksınız!” diye belirtti.

 

Op.Dr.Tamer Şakrak, “Göğüs küçültme ameliyatlarında belirli ölçüler çerçevesinde küçültme işlemi yapılır ve hedeflenen göğüs büyüklüğü B cup sütyeni tam dolduracak kadardır. Bilinmesi gereken önemli bir nokta tüm göğüs küçültme ameliyatında kalıcı izlerin oluşacağıdır. Kullanılan tekniğe göre ya sadece meme başından göğüs altı oluğa uzanan düz bir çizgi ya da bu çizgiye ilave olarak göğüs altı oluğu da takip eden ters T harfine benzer bir iz kalır” diyen Estetik, Plastik  ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Tamer Şakrak sözlerine şöyle devam etti:  “Ameliyat sonrası iyi bir bakımla bu izlerin çok azaltılması mümkündür.  Göğüs küçültme ameliyatı yaklaşık 2 -2.5 saat süren bir ameliyattır. Hasta ameliyattan özel bir şekillendirici sütyenle çıkarılır ve her iki memeye birer adet dren yerleştirilmiştir.  Göğüs küçültme ameliyatlarında, ameliyat sonrası kanama riskinin fazla olması nedeniyle drenler bir sigorta vazifesi görürler. Hasta hastanede 2 gün misafir edilir. Hastanın ameliyat sonrası kendi başına hareket etmesi ve ihtiyaçlarını karşılamasında herhangi bir engel yoktur. Bununla birlikte hastanın günlük yaşamına tam olarak dönmesi 2 haftayı bulur” dedi.

29 Aralık 2014 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR