'Daha adil bir dünya için yanımda ol' kampanyası...

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 25 Kasım 'Kadına Karşı Şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle başlatılm...

BÜYÜT

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 25 Kasım 'Kadına Karşı Şiddete karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle başlatılmış olan kadına karşı şiddet ile mücadelede 'Bizde Varız' ile UNDP Türkiye ve BM kadın ortaklığında yürütülmekte olan 'Türkiye'de Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Ortak Programı' ve 'Daha Adil Bir Dünya İçin Yanımda Ol' kampanyası imza ve tanıtım toplantısı TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in katılımıyla TBMM Tören Salonu'nda gerçekleştirildi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek,''25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla ''Bizde varız'' kampanyası için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, konunun eğitim, öğretim boyutu olduğunu belirtti.

Toplantının, başta şiddet olmak üzere kadına karşı her türlü olumsuz tutum ve davranışları bir ölçüde kınamak, bu konuda dayanışma içinde olmak, toplumda farkındalık yaratmak üzere düzenlendiğine işaret eden Çiçek, Meclisin bu ve benzeri konulara evsahipliği yapması, desteklemesi, faaliyetlerin buradan kamuoyuna duyurulmasının, ''Meclisin itibarı, saygınlığı ve her türlü toplumsal sorunun bu çatı altında konuşulması inancı'' açısından önemli olduğunu vurguladı.

TBMM Genel Kurulunda dün akşam kadına karşı şiddete ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesinin onaylandığını hatırlatan Çiçek, bu alanda kadınların ilk kez bir uluslararası sözleşme teminatına kavuşması ve bugüne yetişmesinin önemli olduğunu söyledi. Bu sözleşmenin Türkiye'nin dönem başkanlığında ve öncülüğünde tüm kadınlara armağan edildiğini anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

''Türkiye burada da öncü ve önemli bir rol oynadı. Kadınlarımızın sahip olduğu bir kısım haklar, gelişmiş bir çok ülkeden önce kadınlarımıza verildi. Bir şeyin sadece mevzuatta hak olarak tanınması önemlidir ama bütün mesele uygulamadadır. Uygulamada eksiklikler, aksaklıklar varsa, yeteri kadar bu işin farkında değilsek, mevzuatımızda bunların tek başına verilmesi anlam ifade etmez. Haklar ve özgürlükler yaşanmak, özümsenmek için ortaya konur. Eğer yaşamıyorsak, bununla ilgili hayata intikal eden olumlu şeyler yoksa, bunların mevzuatta bulunmasının, pratikte kadınlarımıza çok fazla katkısı olmaz. İşin eğitim boyutu var, onu görmemiz gerekiyor. Biz her işi toplum olarak yasayla düzenleme kolaycılığına giden bir toplumuz. 'Hangi sorunumuz varsa kanun çıkaralım, halledelim.' O işin bir boyutudur. Kanunların elbette olumsuz gidişatı olumluya döndürmek, yanlışları ortadan kaldırmak noktasında bir etkisi vardır ama işin özünde eğitim eksikliği olduğu ortadadır. Bir toplumsal eğitime de ihtiyacımız var. Bu tür toplantılar, kampanyalar, kadın hakları konusunda bir farkındalık yaratmak açısından önemli. Ben de bunun için bugün burada bulunuyorum.''

TBMM Başkanı Çiçek, kadınlara yönelik en ayıp şeyin şiddet olduğunu, bunun da insanlık ayıbı olduğunu vurgulayarak, ''Bir ülkede demokrasinin kalitesi için bir çok gösterge vardır. Ama bana göre en önemli göstergelerin başında, kadına yönelik uygulamalar gelir. Eğer bu konularda önemli göstereler varsa, olumlu göstergeler her geçen gün daha iyiye gidiyorsa demokrasinin kalitesi yükseliyor demektir. Demokrasi orada bir anlam ifade ediyor, o topluma çok şey veriyor demektir. Ama bu anlamda göstergeler iyiye gitmiyorsa, mevzuattaki olumlu düzenlemelere rağmen o zaman yeni baştan politikalarımızı gözden geçirmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

İçinde bulunan süreçte demokrasi ve özgürlüklere sıkça vurgu yaptıklarını, bu standartları yükseltmek için de yeni anayasa çalışmalarını başlattıklarını hatırlatan Çiçek, geçmiş dönemlerde özellikle ceza hukuku ile ilgili düzenlemelerde kadın derneklerinin ciddi çaba ve gayretin içinde olduğuna işaret etti. Çiçek, kadınlara yönelik haklar ve özgürlükler, varolan olumsuzlukların ortadan kaldırılması açısından devletin daha üst düzeyde sorumluluk yüklenmesi için, içinde bulunulan ortamın tam da katkı verilecek bir süreç olduğunu anlattı.

Yapılan çalışmaların hepsinin önemli düzenlemeler olduğunu kaydeden Çiçek, ''Anayasal düzeyde de mevcut düzenlemeleri daha ileri noktaya götürecek bir çalışmayı da inşallah bu çatı altında yaparız. Fazla gecikmeden çünkü zaman ilerliyor. Biz de bu işleri çok uzun zamana yaymak niyetinde değiliz. Bu dönem TBMM inşallah dün gece onaylanan sözleşme gibi bu alanda önemli açılımları getirecek Anayasayı topluma kazandırmış olur'' dedi.

Konunun, bugüne özgü bir kampanya, kadına yönelik şiddeti ve olumsuzlukların kınandığı günle sınırlı kalmayıp 365 gün üzerinde durulması gerektiğini ifade eden Çiçek, ''Bir toplum ki kadınlarından yeteri kadar her yönüyle istifade edemiyorsa, onu toplumun her kesiminde, devletin her kademesinde yeteri kadar değerlendirmiyorsa katedeceğimiz daha epey mesafe var demektir. Çok şükür Türkiye, her geçen gün yeni mesafeler alıyor'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Çiçek, toplantının TBMM çatısı altında yapılıyor olmasının herkese, hem vatandaşa hem de devlete mesaj olduğunu söyledi.

BM Türkiye Koordinatörü ve UNDP Türkiye Temsilcisi Shahid Najam da toplantıda yaptığı konuşmada, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sadece haklar açısından iyileştirmeleri değil, sosyoekonomik gelişmenin ve kalkınmanın sağlanmasında da etkili olduğunu belirtti.

Türkiye'nin kurumsal ve yasal düzenlemeler sayesinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çok önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini, ancak daha yapılacak çalışmalar olduğunu ifade eden Najam, ''Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlanmasına yönelik olarak kadını nesne olarak algılamanın ötesinde her alanda eşit paydaş olarak sürece dahil edilmesini hedefliyoruz'' dedi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül ise kampanya hakkında bilgi verdi. Kadına karşı şiddetle mücadelede farkındalık ve toplumda duyarlılık yaratılmasının hedeflendiğini söyledi. Kampanyaya ilk imzayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın attığını hatırlatan Gönül, bunun, Türkiye'nin kadına yönelik şiddetle mücadeledeki kararlığını göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, ''Biz de varız'' kampanyasının bildirgesini okuyarak Çiçek'ten imza atmasını istedi.

Aydın'ın kendisine verdiği bildirgeyi alırken, ''Islak imza istiyorlar'' diyen Çiçek, ''Hayatımda onbinlerce metne imza attım. Hele bakanlar kuruluda olunca her gün tomar tomar evrak gelir. Ama hayatımda attığım iki önemli imza var; Birisi evlenirken nikah defterine attığım imzadır, ikincisi de budur'' dedi. TBMM Başkanı Çiçek, daha sonra kampanyaya imza attı.

26 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR