İl Genel Meclisi’nde denetim raporu tartışması

CHP’li meclis üyeleri Vali’yi göreve davet ettiİl Genel Meclisi’nin beşinci oturumunda Denetim Raporu tartışmaları devam etti. CHP’liler, Denetim Rapo...

BÜYÜT

CHP’li meclis üyeleri Vali’yi göreve davet etti

İl Genel Meclisi’nin beşinci oturumunda Denetim Raporu tartışmaları devam etti. CHP’liler, Denetim Raporu’nda eksik ve yanlışlar olduğunu söyleyerek Vali’yi göreve davet etti. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İl Genel Meclisi’nin beşinci oturumu 100. Yıl Toplantı Salonu’nda yapıldı. İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç’ın başkanlık ettiği toplantıda Kartepe ilçesi Örneköy’ün adının Serinlik olarak değiştirilmesi yönündeki karar mayıs ayında görüşülmek üzere CHP’lilerin ret oyuna rağmen oy çokluğuyla Türlü İşler Komisyonu’na havale edildi. Kandıra M. Kazım Dinç Devlet Hastanesi hizmetlerinde kullanılmak üzere bir adet dijital röntgen cihazı satın alınması için bir yıl içerisinde geri tahsil edilmek şartıyla 200 bin TL ödeneğin borç olarak verilmesi talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Öte yandan meclis toplantısına CHP’li Mehmet Kaçar’ın Denetim Raporu ile ilgili söylediği sözler damga vurdu. Rapor okunurken, CHP’lilere söz hakkı verilmediğini savunan Kaçar, raporun eksiklerle dolu olduğunu söyleyerek Vali ve yetkililerin araştırmasını istedi.

ÖDENEKLERİ AZ BULDULAR
CHP’li meclis üyeleri Ahmet Elmas, Dursun Genç, Talat Osmanoğulları ve HAS Parti’li Sebahattin Malkoç, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı için İl Özel İdaresi’nin ilçelere ayırdığı 5 bin TL’yi az bulduklarını söyledi. CHP’li meclis üyesi Osmanoğullları sadece Gebze’de fon grubunda 1.200 öğrenci olduğunu dikkat çekerek, “Her okul kendi imkanları ile kıyafetleri alıyor. Gönderilen bu paralar çok az hangi işe yaratacak. Yollanmasa daha iyi olurdu!”dedi. Başkan Kılıç ise adaletli bir dağılım yapıldığını ve her ilçeye eşit davranıldığını savundu.

RAPOR EKSİKLERLE DOLU
CHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Kaçar, önceki gün Denetim Raporu görüşmeleri sırasında CHP’li meclis üyelerinin konuşturulmadığını savunarak, “İstiyorsanız biz çıkalım, siz kararları alın 3 saniyede tarihe geçersiniz. Burada meclis yok sayılıyor. İl Özel İdaresi norm kadroları olgunlaşmadı ve sıkıntılar devam ediyor. Daire müdürlüklerinin nereye bağlı oldukları belli değil. Denetim Raporunu teknik olarak beğenmedim. Dünkü toplantıda her gruptan birer kişi konuşturuldu. Ve konu geçiştirildi. Bu davranışı uygun bulmadım. İl Özel İdaresi kaybettiği davalarda bir üst mahkemeye gitmeyerek suçu kabullendi ve bitmeyen işler için para ödediği saptandı” dedi.

VALİYE YÜKLENDİ
Kaçar, Vali Topaca’ya yüklenerek “Vali aldığı kararları burada onaylatıyor, 7 ay sonra uygulamaya koyuyor. Bize ihtiyaç gibi bir hava estiriliyor. Vali gelsin önden kararları alsın biz de noter gibi arkadan tastikleyelim. Vali ve yetkililer Denetim Raporu için suç duyurusunda bulunulmadan bir araştırsın ve bilgi alsın. İl Özel İdaresi bugünkü hali ile fiili olarak işgal edilmiş durumdadır ve artık patır patır dökülüyor” diye konuştu. Bu sözler üzerine AKP Grubu’ndan yükselen sesler ile tartışmalar çıktı. AKP Grubu’ndan Celal Özkaraslan ve Hüseyin Yazıcı söylenenlere katılmadıklarını belirtince tartışma iyice büyüdü. Söz almak isteyen CHP’li meclis üyesi Nurhan Atalay konuşturulmamasına tepki gösterdi. İl Genel meclis başkanı Kılıç ise tartışmalar son vermek üzere devreye girdi.

09 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR